تاريخ: ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۲ دي ساعت ۱۳:۵۶ بازدید: 1852      نظرات: 7      کد مطلب: 2644

خانواده مقتول سنندجی، قاتل را پای چوبه دار بخشیدند


پنجمین گذشت از حکم اعدام قصاص در کردستان در سال جاری توسط خانواده ای اتفاق افتاد که قاتل، تنها فرزندشان را در یک درگیری از آنان گرفته بود.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، دوم اسفند سال 90 خیابان صفری سنندج شاهد درگیری 2 نوجوان 17 ساله بود که در آن قاتل با چاقویی هم سن خود را از پای در آورد؛ این قاتل صبح امروز (یکشنبه) 6 سال پس از ارتکاب این جرم هنگامی که با طناب دار برگردن، منتظر کشیدن صندلی از زیر پایش بود، با اقدامی انسان دوستانه در آخرین لحظات اجرای حکم اعدام توسط پدر و مادر مقتول بخشیده شد.

پس از بخشش، خانواده های مقتول و قاتل در دفتر دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان جمع شده بودند که محی‌الدین ابوالقاسمی پدر مقتول 'پویا ابوالقاسمی' در این آیین نهادینه کردن فرهنگ ایثار و گذشت و راحتی نفس خود در برابر خداوند متعال را مهمترین هدفش از گذشت قاتل عنوان کرد.


وی با بیان اینکه از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کردستان هستم و خدمتم را با هدف نجات جان انسان ها آغاز کرده ام افزود: همیشه به دنبال بهانه ای برای تحقق این هدفم هستم که شب گذشته موفق شدم با اعطای فرصتی دوباره به قاتل فرزندم، مهمترین رسالت جامعه کارکنان علوم پزشکی را نجات جان انسان ها است محقق کنم.
وی که بدون هیچ چشم داشتی از مال دنیا اقدام به بخشش این محکوم کرده است ادامه داد: تا ساعت یک بامداد امروز تصمیم به گذشت نداشتیم اما خوشحالم که خداوند صبر بزرگی به من و خانواده ام اعطا کرد تا بتوانیم او را ببخشیم.
خلیفه صدیق از نزدیکان خانواده مقتول نیز در این آیین گفت: مسیر این پرونده به سمت قصاص از ابتدای آن مشخص بود اما با توجه به اینکه خانواده ابوالقاسمی در مکتب درویشی درس ایثار و فداکاری یادگرفته اند در نهایت مسیر آن را به سمت بخشش و گذشت تغییر دادند.


وی افزود: این خانواده از اول بنای قصاص نداشتند اما چون تنها فرزندشان در این درگیری جان خود را از دست داده بود در انتظار حکم اعدام بودند که خوشبختانه آموزه های اسلامی و درس های دراویش صبر و بردباری آنها برای گذشت را فراهم کرد.


به گفته وی، بسیاری از افراد نزدیک به خانواده 'اورامی نژاد' برای جلب رضایت آمده بودند و حتی عده ای از اقلیم کردستان عراق همراه با پول مراجعه کرده بودند که در نهایت پدر 'پویا' بدون هیچ چشم داشتی اقدام به رضایت کردند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان نیز در این آیین گفت: بخشش از آموزه های قرآنی و بخاطر رضای خداوند بوده و گذشت از نفس، بدون شک علاوه بر خوشحالی خلق باعث رضایت خداوند نیز می شود.
اکبر جوهری با بیان اینکه تصمیم قانون بر اجرای حکم اعدام بوده اما یک انسان درویش مسلک توانست با بخشش مسیر این پرونده را تغییر دهد، افزود: این اقدام ها اشاعه ترویج فرهنگ گذشت و بخشش است.
معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان هم در این ارتباط گفت: حادثه این قتل 2 اسفند 1390 در خیابان صفری روی داده و پدر مقتول قبل از اجرای حکم اقدام به بخشش کرده است.
کاظم قلی وند افزود: این پنجمین بخشش حکم اعدام سال جاری در کردستان است و خانواده مقتول علاوه بر بخشش امشب، آیین مولودی خوانی حضرت رسول(ص) را در محله اقامت خود برگزار می کنند.
وی گفت: خانواده مقتول که از درویش ها و دوستداران طریقت هستند معتقدند هیچ شخصی اجازه گرفتن جان کسی را ندارد.


قاتل به همراه خانواده اش نیز در این جلسه علاوه بر تشکر و قدردانی از خانواده مقتول با ابراز خوشحالی عنوان کردند: هیچ وقت خاطر خوش این بخشش را از یاد نمی برند.


از ساعات اولیه بامداد امروز یکشنبه 12 دی ده‌ها نفر از اقشار مختلف مردم به همراه خانواده 'اورامی نژاد' جوان 22 ساله‌ای که در سن 17 سالگی و در یک نزاع خیابانی، مرتکب قتل شده بود، به منظور جلب رضایت خانواده مقتول، روبروی زندان مرکزی سنندج تجمع کرده بودند.


شب گذشته نیز برخی افراد با هدف انسان دوستی در مسجد جامع حسن آباد حضور داشتند و پدر بزرگ متوفی قول مساعد داده بود تا برای گرفتن رضایت خانواده تلاش و پیگیری کند.


همزمان با این تجمع گروهی محدود از معتمدین نیز به منزل متوفی به منظور صحبت و درخواست نهایی رفتند و گروه تجمع یافته به صورت منظم و کنترل شده به سمت در منزل آن خانواده حرکت کردند.
همچنین جمعی از شهروندان در میدان آزادی سنندج (اقبال) مقابل شورای حل اختلاف نیز تجمع کردند و ساماندهی و راهنمایی حاضرین و حرکت به ابتدای ورودی محله حسن آباد سنندج را بر عهده داشتند.
خبر بخشش این خانواده و تجمع مردم برای گرفتن رضایت از آنها در فضای مجازی بازتاب گسترده ای پیدا کرده و در بسیاری از کانال های تلگرامی منتشر شده است.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

عثمان علی خندان ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
براستی پیاوه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ساغر ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
به امید لغو حکم اعدام نوجوانان
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ایرج ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
درود برمردانگی انسانهای غیوروپاک
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۱۲
احسن به چنین پدر ومادر با گذشت خدا انشاالا برایشان درهای بهشت باز کند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

كميا احمدى ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
به نظر من خوب
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۱۲
من از این خانواده تشکر میکنم واقعا ممنونم چون هنوز همچین ادمهای بزرگی وجود دارد خدایا شکر
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی اژدراز مهاباد ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
امیدوارم هر چی از خداوندمطلبه بهش برسه این کار اخر مردونگیه خدا بهس صبر بده امین یا رب لاعالمین

نظر خود را براي ما ارسال كنيد