تاريخ: ۱۴۰۰ جمعه ۲۹ مرداد ساعت ۲۰:۱۷ بازدید: 536      نظرات: 0      کد مطلب: 16429

واکسن نزدن تصمیمی فردی اما دارای عواقب جمعی است!

شفیع بهرامیان -روزنامه‌نگار


چندی قبل به بهانه تزریق دز اول واکسن خویش نوشتم، در محل خانه مطبوعات که واکسن تزریق می‌شد، همکاری گفت:"متاسفانه وضع آمار تزریق واکسن در شهرهایی چون #اشنویه، #پیرانشهر و #سردشت چندان خوب نیست" و سپس پرسید:"چرا برخی از مردم در این مناطق حاضر به دریافت واکسن نیستند؟"
در واقع پاسخ درستی برای توجیه این وضعیت نداشتم! چه اینکه حتی مادر خانم ۷۶ ساله خودم که سابقه درگیری ریه و بستری بخاطر کرونا را داشته تا آن هنگام بدلیل شایعات بی پایه، حاضر نشده بود واکسن تزریق نماید! ( البته، بعد از این جریان، ایشان را قانع کردم و واکسن را زد)
اما مشکل کجاست؟ چرا ما باسوادان خانواده، اصحاب رسانه‌ و سایر فعالان اجتماعی و فرهنگی و آموزشی، توجهی به این مسئله مهم نداشته و یا وقت و انرژی لازم را برای توجیه و اقناع سازی میانسالان و بزرگسالان خویش جهت خنثی سازی شایعات در باب واکسن، اختصاص نداده‌اند؟
چرا برای این منظور از توان هماهنگ و قدرت بالای نفوذ و اثربخشی و همبستگی رسانه‌ای خویش استفاده نکرده‌ایم؟ آیا وقت آن نرسیده است که همه فعالان رسانه‌ای و اجتماعی در فضاهای مختلف تلگرامی، واتساپی، اینستاگرامی و غیره نسبت به خنثی سازی شایعات و اقناع و ترغیب مردم برای دریافت واکسن کرونا اقدام مشترک و هماهنگ نمایند؟
واقعا چه چیزی برای ما مهم‌تر از حفظ جان مردممان؟ پدر، مادر، برادر، خواهر و از همه مهم‌تر چه چیزی مهم‌تر از کمک به حفظ جان یک انسان فارغ از هر رنگ و نژاد و زبانی که خداوند فرمود هرکه جان بی‌گناهی بگیرد انگار جان تمام کائنات و موجودات ستانده پس هرکه جان انسانی برهاند انگار جهانی را رهانیده است.
به گمانم وقت آن رسیده است که خانواده بزرگ رسانه‌ای ما به مسئولیت اجتماعی خویش بیش از گذشته عمل نموده و برای تحریک و تشویق و ترغیب مردم برای واکسینه کردن خود گام اساسی بردارند.
دیروز که برای پیگیری کمپین خرید یک دستگاه همودیالیز در دفتر کار رئیس شبکه بهداشت و درمان اشنویه حاضر شدم صراحتا خواستار کمک رسانه‌ها برای اقناع آن دسته از مردمی شد که بدلایل مختلف از تزریق واکسن خودداری می‌کنند.
آمارهای رسمی نشان می‌دهد حدود ۳۵ درصد از جمعیت بالای ۶۰ سال و بیش از ۵۰ درصد جمعیت بالاتر از ۵۵ سال تاکنون فقط در اشنویه واکسنی تزریق نکرده‌اند! متاسفانه در شهرهایی چون سردشت و پیرانشهر وضعیت به مراتب فاجعه‌بار تر است.
ترس، بی‌اطلاعی، کم‌سوادی، بی‌توجهی، برخی اعتقادات قضا و قدری و از همه مهم‌تر پخش شایعات مختلف در باب تاثیر مرگ‌آور واکسن بر افراد و توهم طرح و برنامه اتاق‌های فرمان جهانی برای کاهش جمعیت بشر و کشتار هدفمند مردم جهان به واسطه همین واکسن و خیلی دروغ‌های دیگر، همه و همه سبب این حجم از رویگردانی مردمان میان‌سال و بزرگسال ما از واکسن شده است.
درست است که باید برای اختیار و آزادی انتخاب افراد احترام قائل شد اما وقتی عواقب یک تصمیم فردی، دامن سلامتی و جان سایر افراد جامعه را می‌گیرد دیگر این چنین آزادی را نباید به رسمیت شناخت چون تبدیل به" تجاوز" به حقوق دیگران می‌شود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد