تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۷ مرداد ساعت ۱۲:۶ بازدید: 1225      نظرات: 0      کد مطلب: 16421

یادداشت یک شهروند و طرح چند سوال از متولیان آب مهاباد


 

یکی از مخاطبان هاژه در مهاباد یادداشتی را با طرح چند سوال از متوالیان آب مهاباد بە هاژه ارسال کردە کە شرح آن عینا در ذیل آمدە است:
 
ریاست محترم امور آب و مسئولین محترم مهاباد، لطفا بحران آب ، خشکسالی و تجاوز به منابع ملی را جدی بگیرید و خواهش میکنیم به چند سوال که پرسش افکار عمومی و اغلب دوستداران زیست محیط است پاسخ دهید:
 
١- دلیل منطقی جاری کردن حجم بسیار بالای اب مخزن سد و قطع نکردن جریان اب رودخانه در حالی که پی در پی شاهد هشدارهای خشکسالی و کمبود نزولات آسمانی طی سنوات گذشته و سالهای آتی هستیم چیست؟ میدانیم که کشاورزان و باغداران محترم دشت شهرویران سالانه حق آبه پرداخت میکنند و بالطبع باید برای آبیاری به آن عزیزان آب برسد ولی وقتی با بحران روبرو هستیم باید مسولان چاره اندیشی کنند، آن عزیزان را مجاب به استفاده از سیستمهای پیشرفته و نوین آبیاری نمایند. روش قدیمی و منسوخ غرق آبی که متاسفانه هنوز بکار میرود غیر از هدر رفت عظیم منابع حیاتی آب هیچ توجیهی ندارد، چرا هنوز ادامه دارد؟
 
٢- چرا تکلیف موتور پمپهای بدون مجوز که به شکل غیر مجاز و شبانه روز از مخزن سد مهاباد، آب برداشت میکنند مشخص نمیشود؟ آیا کارشناسان و مامورین آن اداره این همه موتور پمپ بدون مجوز را رویت نمیکنند؟ و چرا با چنین مواردی رفتاری دوگانه و تبعیض آمیز دارند؟ آیا بجز برداشت غیر قانونی آب، مسئولین و مامورین محترم از خطرات احتمالی اتصال برق و سایر خطراتی که برای مردم ممکن است بوجود آید خبر ندارند؟
 
٣- در مورد احداث خانه باغها و فنس کشیهای اطراف سد که معمولا هم کاربری کشاورزی ندارند چه کسی متولی امر است؟ امور آب یا جهاد کشاورزی؟ آیا میشود از داغ آب مخزن سد مهاباد تا جاده، ساحل خصوصی افراد باشد؟ آیا از چیزی به نام حریم سد معنا و مفهومی باقی مانده یا همه تبدیل به پلاژهای خصوصی گردیده؟ و اگر مقابله ای هر چند ناچیز و کاملا غیر موثر با خاطیان و متجاوزان به حریم سد و منابع طبیعی میشود چرافقط شامل  یکی یا دو قطعه و آنهم کاملا نمایشی است؟ مگر قوانین عام الشمول نیستند؟ آیا مسئولین محترم دو دیدگاه و دو تفسیر کاملا جدا از قوانین شفاف و صریح دارند؟ آیا مسئولین امر هرگز به اطراف سد مهاباد میروند که ببینند چه بلایی و در روز روشن بر سر حریم قانونی دریاچه ی سد و منابع طبیعی اطراف آن آمده است؟ آیا واقعا دیده اند؟ یا عمدا روی برمیگردانند؟ لطفا بروید و عمق فاجعه را ببینید.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد