تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۱۱ دي ساعت ۱۳:۲۳ بازدید: 1965      نظرات: 1      کد مطلب: 2629
مهاباد یک سال پس از حوادث زمستان 94

هر لحظه امکان داشت فاجعه ای انسانی در مهاباد رخ دهد


هاژه ـ سال گذشته زمستان پر بارشی را در منطقه موکریان پشت سر گذاشتیم. بارشهایی که طی چندین سال اخیر بی سابقه و موجب غافلگیری همگان شد. با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه موکریان و کوهستانی و برف گیر بودن این منطقه، در تمام بارندگی های زمستانه مشکلاتی ایجاد که عمده مشکلات در حوزه راههای روستایی است که با کمترین بارندگی راهها مسدود می شوند.

نبود راههای مواصلاتی استاندارد و عدم زیرساخت های لازم و توجه ویژه به آن از یک سو و نبود امکانات لازم جهت بازگشایی و امدادرسانی فوری از سوی دیگر موجب شده با اولین بارشها راههای روستایی مسدود و مشکلات عدیده ای پدید آید.

مهاباد زمستان 94 را با بحران جدی پشت سر گذاشت، اتفاقاتی کم نظیر که شاید نمونه آن در منطقه به سالهای بسیار دور بازگردد. درست یک سال پیش و در 11 دیماه، هشتاد نفر از مسافران مهاباد، بوکان و بانه در مسیر در مسیر جاده برهان گرفتار برف و کولاک شده و فورا در قهوه خانه سر راهی اسکان داده شدند. قطعی برق، نبود مواد خوراکی و سرمای شدید جان مسافران را تهدید می کرد.

 راههای ارتباطی بین مهاباد ـ بوکان / مهاباد ـ سردشت / مهاباد ـ پسوه / بیجار – دیواندره/ بیجار- تکاب / سقز – بانه/ بیجار- قروه و... تمامی روستاهای این مناطق بسته شد.

در روستای میرسه مهاباد فردی به نام حسن.ج که پس ازبرگشت از مهاباد در جاده آفان پیاده به سمت روستای میرسه در حرکت بود بر اثر کولاک شدید در گردنه "خوله پوته" گرفتار و راه را گم کرده بود. پس از 5 ساعت جستجو وی را پیدا و از مرگ حتمی نجات دادند.

خانواده 6 نفره علی.ص در خانه باغی واقع  در جاده برهان درست روبروی جاده روستای بصری با کمبود شدید آذوقه مواجه و برف و کولاک مانع از بیرون آمدن از منزل شده بود.

حدود 10 نفر دیگر، از سه روز پیش مجبور به اسکان در روستای برهان مهاباد شدند.

 سید صالح قادر حسینی شهردار ربط  که در بین کله کاوی  و کاولان بمدت یک شب گیر کرده بود با تلاش راهداران نجات پیدا کرده و در پایگاه امدادی هلال احمر روستای کله کاوی به سر می برد. 

همزمان عملیات امداد جهت نجات 80 مسافر گرفتار در قهوه خانه سر راهی برهان ادامه داشت و کتانی فرماندار مهاباد با همراهی شهردار مهندس کردستانی و نیروهای نظامی و انتظامی و هلال احمر در جاده برهان حضور یافتند و شخصا در حال امداد و نجات بودند. نکته جالب اینکه حضور آنها تشریفاتی نبود بلکه به عنوان ستاد بحران شهرستان، نقش موثری در سرعت عمل و اتمام کار یاری رساندن به افراد گرفتار و بازگشایی مسیر داشتند. نیروهای امدادرسان هلال احمر از سمت بوکان و با پای پیاده در حال رساندن آذوقه به افراد اسکان داده شده در غذاخوری بودند.

امیر نوری نژاد از اعضای شورای روستای قمطره، هفت کیلومتر و با پای پیاده در کولاک شدید همراه با آذوقه به یاری افراد گرفتار در قهوه خانه سر راهی برهان شتافت.

تیم خبری هاژه از همان ساعات آغازین با پوشش لحظه به لحظه اتفاقات و رویدادها و با حضور در محل حادثه، سعی در اطلاع رسانی دقیق به مخاطبانش داشت، ستاد بحران شهرستان مهاباد تا آخرین لحظه از تمامی امکانات موجود برای نجات افراد استفاده کرد و مسئولین شهرستان بوکان نیز دست به کارشده فعالیت خود را شروع کردند. متاسفانه وجود حداقل تجهیزات لازم برای راهداری شهرستان مهاباد امدادرسانی را با مشکلات زیادی مواجهه کرد به طوری که حتی خود اعضای ستاد بحران هنگام امداد رسانی گرفتار کولاک شده بودند. گرچه با وجود تمام بی بضاعتی ارگانهای شهرستان مهاباد مسئولین تمام تلاش خود را به کار گرفتند.

پس از حادثه جاده برهان فاجعه ای انسانی دیگری در مهاباد و آنهم در بخش خلیفان راه بود که با تلاش خستگی ناپذیر و همت همگانی این بحران نیز با موفقیت پشت سر گذاشته شد. پس از بارش شدید برف و به دنبال آن کاهش شدید دما راه ارتباطی حدود 64روستا از دهستان منگور شرقی و کانی بازار قطع شد، بیش از دو هفته برق این روستاها قطع شده بود و تلفن های همراه هم آنتن دهی نداشتند. ارتفاع برف درجاده ها به یک متر و در بعضی نقاط تا 180 سانتی متر می رسید.

وقوع حادثه جاده برهان و همچنین مسدود شدن راههای ارتباطی دهستان منگور شرقی و برخی از روستاهای دهستان کانی بازار و نبود امکانات کافی جهت بازگشایی مسیرها می طلبد مسئولین امر جهت جلوگیری از وقوع چنین مشکلاتی به فکر راه چاره ای باشد و جهت تخصیص امکانات، تجهیز راهدارخانه ها، بهبود و اصلاح راههای ارتباطی همت نمایند. 
در پایان بر خود لازم می دانیم تلاش های خستگی ناپذیر مردم نوع دوست که همواره در بازگشایی راه ها و رساندن آذوقه به افراد گرفتار نقش آفرینی کردند بستاییم، به خصوص ماشین آلات معدن سلیمی، ماشین آلات برادران خضری، کوهنوردان و حامیان محیط زیست، نیروهای تلاشگر هلال احمر، محمودی صاحب غذاخوری سر راهی برهان و... 
 
 
 
 
 
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۱۳
وجود هلی کوپتر برای هلال احمر بوکان الزامی است

نظر خود را براي ما ارسال كنيد