تاريخ: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۶ خرداد ساعت ۱۶:۵۸ بازدید: 1636      نظرات: 0      کد مطلب: 16186

آچمزها!! مهاباد و تصمیم های سخت

دکتر عبداله محمودی، متخصص علوم اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد


اصالتا ترکی است، اما اصطلاحی در شطرنج است، و رک و پوست کنده به معنی گیر کردن، باز نشدن، مسدود شدن است. خیلی از موضوعات و خصوصا مشکلات روزمره ما امروزه آچمز هستند. مثل کوله بری و البته در حوزه حقوقی همچون زمینهای مسکونی و تغییر کاربری ها و موارد دیگر. در حوزه شهری نیز موضوعاتی از این دست زیاد هستند که شاید از نظر خیلی از ما، پیش پا افتاده هستند، اما حل نمی شوند.

در چند هفته اخیر افراد زیادی با بکگراند و تخصصهای اجتماعی، سیاسی، علمی و ... متفاوت داوطلب شورای شهرهای ایران شده اند و در مهاباد نیز بیش از 170 نفر که حقیقتا خیلی از داوطلبان، لیاقت زیادی دارند، وارد میدان شده اند. بدون شک، اکثریت آنها دقدقه اصلاح امور شهری را دارند و شاید هم دوست دارند، شهر آنها نیز همچون، باکو، استانبول، دبی، سینگاپور، سئول، پاریس و ونکور و ... پیشرفته و قشنگ باشد.
برنامه های کمپین های انتخابی را که بررسی می کنید، رویاهای قشنگ جامعه ما را به تصویر می کشند، اما باید گفت، مسیرهای رسیدن به موقعیت این شهرهای پیشرفته، بسیار سخت و طولانی است، هرچند غیر ممکن نیست، مشکل اصلی این است که شهر  هنوز در موضوعات ساده آچمز است. مثلا مشکل گلەی سگ‌های بلاصاحب خیابانی. موضوع هفته قبل تبریز، نشان می دهد که از یک طرف شهر پر از گله سگها است، که باید کاهش پیدا کنند، و از طرف دیگر کشتن یا عقیم سازی آنها در فضای روحی و روانی امروز جامعه که خصوصا سبزها خیلی با این موضوعات، مخملی برخورد می کنند، خشونت آمیز و مورد نکوش جامعه است و ثالثا نگهداری این همه سگ و تغذیه آنها برای شهرداریهای که در پرداخت حقوق کارکنان حتی با چند ماه تاخیر، مشکل دارند، پر هزینه و غیر ممکن است.
همچنین موضوعات بسیار بحرانی و دردآور مثل سایت زباله و پسماند، جمع آوری و تفکیک آن در مهاباد، قفل شدن کمربندی داشامجید، قطع و یا هرس درختان خیابانی مزاحم، تامین مالی شهرداری، درهای چرخان و شرکتهای طرف قرارداد شهرداری، مدیریت پرسنل شهرداری، تاکسیرانی، تجهیز آتش نشانی و مبلمان شهری و ایجاد زیرساختهای تفریحی برای بچه ها و خانواده ها، همه و همه آچمز هستند موضوعات مهمی که حل آنها نیازمند وجود تیم تصمیم گیر قوی، صاحب ایده و برنامه می باشند.
این مشکلات مختص شهر مهاباد هستند و حل آنها هم توسط انجمن شهر و مدیریت شهرداری امکان پذیر است. براین مبنا، داوطلبان شورا لازم است در برنامه های خود نیم نگاهی به حل این مشکلات داشته و راحل خود را ارایه دهند. مردم عزیز نیز باید برنامه ها و تواناییهای داوطلبان را ارزیابی کرده و در انتخاب تیم قوی برای شهر خود دریغ نکنند. بی مسئولیتی شهروندان در قبال این موضوعات، گرفتاریهای شهر را بیشتر می کند و کژگزینی اتفاق می افتد که باعث  ادامه گرفتاریهای قبل و شهره شدن مجدد انجمن شهر در اختلاس، فساد و بی لیاقتی خواهد شد. ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد