تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۴ فروردين ساعت ۱۱:۲۸ بازدید: 1321      نظرات: 0      کد مطلب: 16005

چاپ آثار هنرمند نقده‌ای در اولین شماره ژورنال نوروز در نیویورک


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مجموعه نقاشی‌های نرمین اشعری، هنرمند نقدەای با عنوان رقص دریاچه و جریزه (دریاچه ارومیه و جزیره مشت عثمان) به همراه بیانیه هنرمند درباره دریاچه ارومیه به زبان انگلیسی با عنوان دریاچه‌ای بینظیر در قلب ایران، منتخب فراخوان بین المللی نوروز شد و در اولین شماره ژورنال نوروز در نیویورک منشر گردید.

دریاچه ایی بی نظیر در قلب ایران

دریاچه اُرومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران میباشد که در شمال غربی کشور و در میان دو استان آذربایجان غربی و

استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. این دریاچه به مساحت 5000 تا 6000 کیلومتر مربع و طول 130 تا 140 کیلومتر و عرض 15تا 58 کیلومتر واقع شده است که بزرگترین دریاچه آب شور در خاور میانه، و ششمین دریاچه بزرگ آب شور دنیا است.

بر اساس لیست تنوع زیستی پارک ملی که در سال 2014 و 2016 ارائه شدهاست، پارک ملی دریاچه ارومیه مسکن 62 گونه باکتری و آرکئوباکتر، 42 گونه قارچهای میکروسکوپی، 25 گونه جلبک، 311 گونه گیاه، 5 گونه نرمتنان دو کفهای رودخانه‌های جزایر، 226 گونه از پرندگان، ۲۷ گونه خزنده و دوزیست و 24 گونه از پستانداران می‌باشد. همچنین دست کم فسیل 47 گونه یافته شدهاست.
 
این زیست بوم به صورت بینالمللی توسط یونسکو به عنوان منطقه تحت حفاظت به ثبت رسیدهاست. این دریاچه با داشتن 102 جزیره کوچک صخره ای محل توقف پرندگان مهاجر از جمله فالمینگو، پلیکان و .. می‌باشد. بخاطر شوری بیش از حد دریاچه هیچ نوع ماهی در این دریاچه زندگی نمیکند. با اینحال دریاچه ارومیه یکی از زیستگاههای مهم سختپوست آرتمیا شناخته می‌شود. جزیره های بزرگ و کوچک، سواحل نمک، صخره های زیبا، حیات وحش بینظیر و منحصر به فرد دریاچه، منظرهای شگفت انگیز را به وجود آورده که هر بیننده ایی را متحیّر میکند.

کوچک ترین جزیره دریاچه ارومیه جزیره مشت عثمان یا عثمان ی و مروغی نام دارد که از دل دریاچه همانند مشتی گره خورده و روبه آسمان قد کشیده است. این جزیره کوچک ترین جزیره جهان است و تنها جزیره مسکونی دریاچه ارومیه است. جزیره آهکی مشت عثمان با آب شیرین و گوارایش در داخل دریا یی شور و تلخ، از عجایب، بدایع طبیعت و خلقت به شمار میآی د. همچنین محل زیست پرندگان ی همچون پلیکانهای سفید، فالمینگو و سایر پرندگان مهاجری است که با پرواز زیبا ی خود بر فراز آسمان دریاچه ارومیه مناظر بینظیری را خلق میکنند.

نمای کوههای اطراف جزیره چون آینه ای در آب دریاچه ارومیه منعکس شدهاند و کریستالهای نمکی موجود در آب همچون برف سفیدی دور تا دور جزیره را احاطه کرده و جذابیت خاصی را به آن بخش یده است.

بدون شک با احیا شدن دریاچه ارومیه زیبایی جزیره مشت عثمان به آن باز خواهد گشت که گردشگران می توانند با قا یق در اطرافاین جزیره دور بزنند و از دیدن زیبایی های جزیره و پرندگانش لذت ببرند.

آثار نقاشی دریاچه ارومیه و جزیره مشت عثمان با عنوان رقص دریاچه و جزیره

اثر شماره 1 :جزیره مشت عثمان در گذشته در میان آبهای دریاچه
 
 
 
اثر شماره ۲ :جزیره مشت عثمان در دوران کنونی در میان نمک
 
 
اثر شماره 3 :غلبه نمک بر دریا و فرا گرفتن دریاچه توسط نمک در دوران کنونی
 
 
 
اثر شماره 4 :احیاء دوباره آب دریاچه
 
 
 
 اثر شماره 5 :غوطه ور شدن جزیره در میان آب دریاچه
 
 
اثر شماره 6 :غلبه آب دریاچه بر نمک و آبی شدن همه جا
 
 
 
اثر شماره ۷ :رقص دریاچه و جزیره
 
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد