تاريخ: ۱۴۰۰ سه شنبه ۳ فروردين ساعت ۱۸:۱۶ بازدید: 1149      نظرات: 0      کد مطلب: 16001
دستگاه‌های مدیریت بحران آماده باشند

هواشناسی مهاباد نسبت به بروز تندباد، باران و آبگرفتگی معابر هشدار داد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره هواشناسی مهاباد با اعلام وضعیت نارنجی وضعت آب و هوای شهرستان و منطقه را تشریح کرد.

اردلان محمدپور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: سامانه بارشی که اغلب مناطق غربی کشور را فرا گرفته تا پایان روز پنج شنبه در منطقه حضور خواهد داشت و فعالیت اصلی آن، در شهرستان‌های مرزی همچون اشنویه و پیرانشهر خواهد بود.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی برای مهاباد و بوکان نرمال پیش‌بینی می‌شود، افزود: فعالیت عمده این سامانه بارشی از امشب شروع خواهد شد و تا فردا ظهر ادامه خواهد داشت، بعد از آن بصورت متناوب شاهد بارش باران، رعد و برق و تندباد خواهیم بود.

محمدپور تصریح کرد: سرعت باد فردا افزایش خواهد یافت و تا 85 الی 95 کیلومتر بر ساعت خواهد رسید و همزمان با آن در مناطق سردسیر و کوهستانی شاهد بارش برف و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه نیروهای ستاد بحران باید آمادگی لازم برای آبگرفتگی معابر در سطح شهرها داشته باشند، اظهار کرد: به شهروندان توصیه می‌شود، از تردد و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند و به علت سیلابی شدن رودخانه‌ها و احتمال بهمن در برخی مناطق از کوهنوردان خواسته می‌شود که از عزیمت به کوه‌ها در دو روز آینده برای کوهنوردی  جدا خودداری نمایند.

اردلان محمدپور افزود: توصیه می‌شود، از سازه‌های موقت ازجمله گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر نیز بازدید گردد و اطمینان حاصل شود که در اثر وزش تندباد خساراتی بر آن وارد نگردد.

وی با بیان اینکه تندباد پیش رو بی سابقه نیست و در سال‌ 97 سرعت وزش باد در مهاباد به 112 کیلومتر رسیده و در دهه گذشته سرعت وزش باد 130 کیلومتر بر ساعت نیز ثبت شده است.

رییس اداره هواشناسی مهاباد در ادامه اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی( از اول مهرماه تا 3 فروردین 1399)، در مجموع 221.4 میلی‌متر بارندگی ثبت شده که نسبت به سال گذشته 20 درصد و نسبت به میانگین نرمال 16 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: دمای فعلی مهاباد 13 درجه بالای صفر است و فردا بدلیل بارش باران شاهد افت دمای چند درجه‌ای خواهیم بود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد