تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ اسفند ساعت ۲۰:۵۵ بازدید: 1180      نظرات: 0      کد مطلب: 15892

انتخابی برای استقلال صنفی خانه‌ مطبوعات

فردین کمانگر(رییس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور)


انتخابات خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور با اعلام نامزدی بیش از ۵۰ نفر از اعضای هیئت مدیره خانه‌های مطبوعات و رسانه های استان های کشور از چندی پیش شروع شد و انتخابات آن نیز در ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ با حضور اعضای مجمع و به شیوه الکترونیکی برگزار می‌شود.
در این دوره از انتخابات خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور، نامزدها در قالب لیست‌هایی اعلام موجودیت کردند که نشان از اهمیت و نقش جایگاه خانه‌ مطبوعات و دغدغه اصحاب رسانه به پیگیری مشکلات صنفی شان دارد. آنان امید دارند با انتخاب اعضایی کارا هیات مدیره جدید شکل گیرد و در مدت سه سال ماموریت خود،  نقشی ارزنده در تامین خواسته هایشان، ایفا کنند.
با این حساب، دقت و حساسیت در انتخاب‌ها می‌تواند در تقویت جایگاه خانه‌های مطبوعات و رسانه ها در کشور تاثیر گذار باشد.
همان طور که اشاره شد در این دوره حساسیت‌های خاصی در میان اعضا، برای انتخاب هیات مدیره جدید وجود دارد اما آن چه ضرورت دارد و باید به آن توجه شود نقش صنفی تشکل حوزه رسانه است که لازم است برای استقلال صنفی خانه‌ تلاش کرد زیرا خانه مطبوعات و رسانه های کشور به عنوان تشکیلاتی فرهنگی، صنفی، غیر دولتی و غیر انتفاعی از دست‌اندرکاران مطبوعات و اصحاب رسانه عضو  خود تشکیل می شود  تا به موجب اساسنامه و اهداف قید شده در آن به ارتقای کمی و کیفی مطبوعات محلی که متضمن تقویت نقش مطبوعات کشور و ارتقای کار حرفه ای در خبر و اطلاع ­رسانی است، کمک کند.
این تشکل صنفی، در چند دوره فعالیت خود سعی کرده است به عنوان چتری، حمایتش را بر فعالان مطبوعاتی و رسانه‌ای در کشور داشته باشد اما به دلیل وجود برخی مشکلات ساختاری، و اساسنامه‌ای و گاه اختلاف نظرها نتوانسته است آن چنان که باید رسالت اصلی خود  را ایفا کند.
از آن چه به عنوان وظایف خانه مطبوعات یاد شده است می‌توان به  کمک به تامین حقوق و گسترش آزادی­ های قانونی و مسئولانه رسانه‌های استان با رویکرد صنفی– کمک به اقتصاد رسانه‌های استان از طریق آموزش و ترویج شیوه‌های روزآمد مدیریت رسانه– استعدادیابی و حمایت از آموزش و اشتغال نیروهای مستعد در حوزه روزنامه­ نگاری حرفه­‌ای– بسط و تقویت ارتباط مطبوعات استان با دستگاه ­های اجرایی، موسسات و نهادهای دولتی و عمومی و سایر صنوف و  تشکل­ های قانونی– تدوین بانک ­های اطلاعاتی روزنامه­ نگاران، برگزاری جشنواره‏ ها، نمایشگاه ­ها و بزرگداشت مناسبت­ های مطبوعاتی در استان– همکاری با مراکز عرضه و فروش نشریات محلی به منظور تقویت سامانه توزیع مطبوعات در استان– دفاع از حقوق حرفه ­ای اعضا و داوری در اختلافات داخلی روزنامه ­نگاران استان– حل مشکلات صنفی اعضا و فراهم آوردن تسهیلات رفاهی برای آنان و ... نام برد.
با این‌وجود انتظار می‌رود در انتخابات پیش روی، سعی شود برای استقلال صنفی مطبوعات تلاش و از انتخابات سلیقه‌ای پرهیز و بر راساس شایسته‌سالاری و برای تحقق اخلاق حرفه‌ای و رفع مشکلات و موانع پیش روی مطبوعات و رسانه‌های کشور  گامی محکم برداشته شود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد