تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۳۰ بهمن ساعت ۱۶:۳۶ بازدید: 2382      نظرات: 0      کد مطلب: 15840
در جلسه ستاد مقابله با کرونا در مهاباد اعلام شد

آخرین وضعیت کرونا در مهاباد/ احتمال تعطیلی برخی مراکز پر تجمع شهر


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، ستاد مقابله با کرونا در شهرستان مهاباد دومین جلسه خود را در این هفته برگزار کرد و ضمن اعلام آخرین آمار و وضعیت کرونا در شهرستان، تعطیلی برخی مراکز پر تجمع شهرستان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر بهاءالدین حسینی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد در این جلسه با اشاره به وضعیت کرونا در بهمن‌ماه در سطح شهرستان اظهار کرد: شمار مبتلایان به کرونا در این شهرستان در هفته چهارم بهمن‌ماه افزایش یافته به نحوی که در این هفته 97 نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد 11 نفر در بیمارستان مهاباد بستری شده‌اند.

 

وی افزود: در بهمن‌ماه سال‌جاری 320 مورد مبتلا به ویروس کرونا در شهرستان شناسایی شده که از این تعداد نزدیک به 40 نفر در بیمارستان مهاباد بستری شده و 8 نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

حسینی شمار مبتلایان به کرونا در این شهرستان را از ابتدای شیوع تا امروز، 6 هزار و 755 مورد اعلام کرد و گفت: در این مدت 324 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه در طی هفته چهارم بهمن‌ماه مورد فوتی ثبت بدلیل ابتلا به کرونا ثبت نشده، اضافه کرد: در روزهای گذشته شمار قربانیان 325 مورد اعلام شده، اما با توجه به اینکه یکی از بیماران مبتلایی از شهرهای میاندوآب بود، شمار مبتلایان در 324 مورد ثابت مانده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد در ادامه تبدیل وضعیت کرونایی شهرهای ارومیه، نقده، اشنویه، میاندوآب و خوی را زنگ خطری برای خیزش شمار مبتلایان به کرونا در سطح استان و شهرستان مهاباد اعلام کرد و گفت: نزدیکی و همجواری با 4 شهر که وضعیت نارنجی دارند، با توجه به رفت و آمدهای شهروندان این شهرها به مهاباد در افزایش شمار مبتلایان به کرونا تأثیر خواهد داشت.

وی با اشاره به آتش‌سوزی بازارچه قدیم مهاباد، افزود: شمار زیادی از شهروندان برای کمک و یا کنجکاوی در محل حادثه حضور داشتند و از افزایش شمار مبتلایان در 10 الی 14 روز آینده نگران هستیم.

حسینی با نمایش تصاویری از تجمعات پر خطر در ادارات شهرستان، خیابان، بانک‌ها، پست بانک‌های شهرستان و نمازهای جمعه شهرستان، نسبت به کاهش شدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی هشدار داد و گفت: تداوم این روند منجر به خیزش خطرناک و یکباره کرونا در مهاباد می‌شود و ناچارا برای کنترل وضعیت محدودیت‌هایی اعمال می‌شود، لذا برای جلوگیری از صدمه دیدن اقتصاد شهر و بازار مهاباد، بصورت جدی از شهروندان می‌خواهیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان در پایان ضمن انتقاد از اعلام تخفیف کالا و ایجاد تجمع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهرستان، اظهار کرد: بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تبلیغ اعمال تخفیفات ویژه زمینه را برای تجمع‌ پر خطر شهروندان ایجاد می‌کنند و در این راستا برخورد جدی و قاطع لازم است.

عارف خدرلو فرماندار مهاباد نیز در این جلسه اظهار کرد: سلامت شهروندان در اولویت و در رأس تمام تصمیم‌گیری‌ها قرار دارد.

 

وی ضمن تقدیر از بازاریان شهرستان، صاحبان تالارهای پذیرایی و روحانیون شهرستان برای همراهی با مبارزه و کنترل کرونا در شهرستان، افزود: شیوع ویروس کرونا و یا خیزش جدیدی از این ویروس، ضمن تهدید سلامت شهروندان، اقتصاد شهر را با چالش جدی روبرو می‌کند.

خدرلو تصریح کرد: وضعیت کرونایی آذربایجان غربی و شهرستان مهاباد، همواره شکننده است و درحال حاضر چند شهرستان وارد وضعیت نارنجی شده‌اند که این امر برای مهاباد که جزو شهرهای گردشگر پذیر است، نگران کننده است، لذا از بازاریان شهرستان می‌خواهیم برای کنترل وضعیت و جلوگیری از اعمال محدودیت، مسافرین و گردشگران را ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک کنند، تا عید نوروز را بدون اعمال محدودیت پشت سر بگذاریم و آنها نیز متضرر نشوند.

در ادامه خضری نماینده تالارهای شهرستان مهاباد نیز اظهار کرد: علاوه بر زیان گسترده صاحبان تالارهای پذیرایی بسیاری از گروه‌های موسیقی، پرسنل، گارسون و آشپز‌ها مدت یکسال است که درآمدی ندارند و حتی از دریافت بسته‌های معیشتی و حمایتی نیز محروم هستند.

وی افزود: تداوم بسته ماندن تالارهای پذیرایی منجر به افزایش مراسمات عروسی در باغ‌ها و قلیان‌سراهای حاشیه شهر شده و نمی‌توان درهای تالارها را همچنان بست.

خضری با انتقاد از عدم برخورد با مراسماتی که در روستاها و باغ‌ها در شهرستان برگزار می‌شود، تصریح کرد: بازگشایی تالارها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند از حجم مراسمات عروسی بدون رعایت پروتکل‌ها در باغ‌ها و سفره‌سراها بکاهد.

در پایان جلسه تعطیلی مساجد و پلمب برخی مراکزی که پروتکل‌های بهداشتی در آن بصورت ویژه رعایت نمی‌شود، مورد بررسی قرار گرفت و در هفته آینده در مورد آنها تصمیم گیری می‌شود.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد