تاريخ: ۱۳۹۵ دوشنبه ۶ دي ساعت ۱۱:۱۳ بازدید: 4648      نظرات: 26      کد مطلب: 2571

پرونده سلاخی روباه در دوراهی حبس و مجازات جایگزین


یک هفته از خبر زندانی شدن ۳مرد سنگدل که در ویدئویی جنجالی زنده زنده یک روباه بخت برگشته را سلاخی می‌کنند، می‌گذرد.

انتشار اين ويدئوي تكان‌دهنده در فضاي مجازي با واكنش شديد كاربران روبه‌رو شد و در پي آن رسانه‌ها آتشي برافروختند كه با شناسايي و دستگيري عاملان اين فاجعه خيلي زود سرد و خاموش شد. درحالي‌كه پرونده عاملان سلاخي روباه اكنون در شعبه102 كيفري پيرانشهر هنوز باز است و حكمي در مورد آن صادر نشده، سيل تماس‌هاي تلفني مردم به اين شعبه از اين حكايت دارد كه صدور قرار زندان موقت از سوي قاضي اين پرونده هم نتوانسته بر زخمي كه به احساسات عمومي وارد شده مرهمي باشد. مردم كنجكاوانه دنبال اين هستند كه قانون بعد از دستگيري اين افراد چطور آنها را مجازات مي‌كند تا علاوه بر پايان دادن به قائله كشتار سريالي روباه در كشور، درس عبرتي هم براي خاطيان اين پرونده باشد. امير فراست، قاضي پرونده در گفت‌وگو با همشهري مي‌گويد: «مردم در خواست اشد مجازات را دارند؛ درحالي‌كه به لحاظ قانوني اين امكان فراهم نيست. با توجه به بخشنامه قوه قضاييه مبني بر مجازات جايگزين حبس نمي‌توانم آنها را زنداني كنم؛ به همين‌خاطر چند روزي است كه به تبعيد خاطيان فكر مي‌كنم. 2سال تبعيد مجازات مناسبي به‌نظر مي‌رسدگفت‌وگوي تكميلي همشهري را با قاضي فراست درباره سرنوشت سلاخان روباه پيرانشهر در ادامه بخوانيد.

 • جزئيات زنده مثله كردن روباه پيرانشهر چيست؟

واقعا تأسف‌بار است. اما عده‌اي سرگرمي و تفريح‌شان حيوان‌آزاري است. اين افراد بويي از انسانيت نبرده‌اند. فيلم سلاخي روباه پيرانشهر مربوط به بهار94 است. بنده نسخه كامل فيلم را ديدم كه در آن عاملان آزار اين روباه با قساوت تمام، پس از قطع گوش و دم، حيوان را از پشت‌بام پايين مي‌اندازند. در اين فيلم، چند نفر از اهالي منطقه گردن يك روباه را با طناب كشيده و يك نفر هم با چاقو گوش‌ها و سپس دم حيوان را قطع مي‌كند! در ادامه تلاش‌هاي بي‌نتيجه اين روباه براي رهايي از طناب و چنگال اين افراد سنگدل، حاضران دوربين به‌دست به‌شدت خوشحالي مي‌كنند و مي‌خندند. اين اواخر با انتشار اين فيلم دلخراش، اعتراضات زيادي شكل گرفت؛ چه به‌صورت حضوري و تلفني و چه در فضاي مجازي.

 • چند نفر به‌خاطر اين پرونده در بازداشت به‌سر مي‌برند؟

3نفر. پدر و پسري به همراه يك مرد ميانسال. اين خاطيان بعد از 6روز بازداشت با قرار وثيقه ديروز آزاد شدند تا به پرونده آنها رسيدگي شود.

 • حكم اين افراد كي صادر مي‌شود؟

در يكي، دو روز آينده حكم صادر خواهد شد.

 • حالا چه مجازاتي براي آنها در نظر گرفته‌ايد؟

اعلام حكم قبل از صدور آن به نوعي تخلف محسوب مي‌شود. اما فارغ از كليت حكم بايد بگويم روباهي كه سلاخي شده چون نه جزو حيوانات حمايت شده، است و نه حفاظت شده قانون براي اين جرم مجازات از 3 تا 6 ماه حبس تعيين كرده است. قرار بازداشت موقت را نيز به اجبار صادر كردم. اين افراد درواقع به‌خاطر جو عمومي در زندان هستند نه تعريفي كه در قانون براي مجازات‌شان آمده است. واقعيت اين است كه قانون براي حيوانات حمايت و حفاظت شده مجازات‌هاي سخت در نظر گرفته اما در رابطه با اين روباه متأسفانه بايد گفت كه با توجه به قانون جديد مجازات اسلامي اين خاطيان مشمول مجازات جايگزين حبس مي‌شوند و دست بنده براي زنداني كردن آنها بسته است.

 • يعني به‌نظر شما مجازات جايگزين در اين خصوص بازدارنده نيست؟

خير. مجازات جايگزين حبس براي اين افراد بازدارنده نيست و بايد از يك مجازات كارسازتر استفاده كرد.

 • آيا شما از وضعيت زندان‌هاي كشور باخبر هستيد؟

بله. آمار‌ها بسيار تكان‌دهنده هستند، زندان‌ها 2 تا 3برابر ظرفيت زنداني دارند! مثل همين زندان شهرستان نقده كه زندانيان شهرستان پيرانشهر نيز به آنجا منتقل مي‌شوند، وضعيت بسيار اسفناكي دارد.

 • با وجود اين ترجيح مي‌دهيد اگر امكان حبس بود، متهمان را به زندان بفرستيد؟

نه اينطور نيست. تا به حال مجازات‌هاي جايگزين بسياري درنظر گرفته‌ام و اولويتم در مجازات به هيچ عنوان زندان نيست. اما در مورد اين پرونده خاص همانطور كه گفتم تحت فشار هستم و مردم جامعه تصور مي‌كنند مجازات زندان براي سلاخان روباه اشد مجازات است.

 • خب، امكان دستور حبس هم وجود ندارد. پس از نظر شما چه مجازاتي براي سلاخان روباه كارساز است؟

تبعيد! گزينه بعدي تبعيد است. به 2سال تبعيد آنها فكر مي‌كردم اما متأسفانه وقتي به قانون نگاه كردم متوجه شدم براي تبعيد هم قانون دستم را بسته است. در قانون تعزيري درجه6 به بالاتر را مي‌توان تبعيد كرد كه شامل اين 3متهم نمي‌شود.

 • بهتر نيست در مورد اين پرونده حكم مجازات جايگزين سنگين صادر كنيد؟ مثلا ساعت‌ها خدمت عام‌المنفعه خاطيان در عرصه محيط‌زيست به حيات وحش كه شامل ساختن آبشخور، حفاظت از آنها و... باشد. اينطور هم كسي به زندان نمي‌رود هم مردم معترض آرام‌تر مي‌شوند.

بله. همينطور هست. چنين مجازات جايگزيني كه به آن اشاره كرديد اگر واقعا عملياتي و به‌خوبي اجرا شود، اثربخشي دارد. در مورد اين نوع مجازات بيشتر تامل مي‌كنم و احتمالا براي خاطيان اين پرونده مجازات جايگزين حبس سنگين (در رابطه با خدمت به محيط‌زيست و حيات وحش) در شهرستاني ديگر صادر خواهم كرد.

 • اگر اين ويدئو در فضاي مجازي منتشر نمي‌شد، آيا قانون با اين حساسيت موضوع را پيگيري مي‌كرد؟

متأسفانه خير! واقعيت اين است كه اتفاقات بدتر از اين هم در عرصه محيط‌زيست و حيات‌وحش رخ مي‌دهد اما در مورد ماجراي روباه پيرانشهر با انتشار اين فيلم احساسات جامعه جريحه‌دار شده است. اين موضوع ديگر از بحث شهر و شهرستان خارج شده و فيلم سلاخي روباه پيرانشهر در دنيا انتشار يافته و رسانه‌هاي معاند مي‌خواهند از آن سوءاستفاده كنند. اكنون جامعه از ما مي‌خواهد كه از كنار اين مسئله ساده نگذريم.

 • مجازات امري شخصي است

قاضي كرامت بلاغي، دكتري حقوقي عمومي:در قانون اصلي وجود دارد كه به ما مي‌گويد مجازات شخصي و فردي است. شخصي بودن مجازات به اين معناست كه فرد خاطي بايد خودش پاسخگو باشد.در فقه هم آمده كه هيچ‌كس بار گناه ديگري را به دوش نمي‌كشد.در مورد خاطيان پرونده روباه اگر اين افراد را با تبعيد و زندان مجازات كنيم، اصل شخصي بودن مجازات را زير پا گذاشته‌ايم، چون خانواده اين افراد نيزاز اين نوع مجازات متضرر شده و در مجازات ناخواسته شريك خواهند شد. هدف از مجازات متنبه كردن و آگاه ساختن است. همين اندازه كه عمل ناپسند سلاخان روباه منتشر شد با مجازات جايگزين حبس مثل كار در يك باغ وحش و خدمت به حيوانات و انتشار اين نوع مجازات در رسانه‌ها مي‌توانداين آزردگي اذهان عمومي را جبران كند. ضمن اينكه بازدارنده هم هست.

منبع: روزنامه شهروندارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

3
0
پاسخ به این اظهارنظر

صادق از قره داغ. ۱۳۹۵/۱۰/۸
اینا اصلا ادم نیستن باید گوششان را قطع کرد مثل همین روباه
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

خبات مهاباد ۱۳۹۵/۱۰/۷
به راستي كه اين افراد از انسانيت بويي نبوردن چطور يك انسان كه خودش رو اشرف مخلوقات ميدانه يك حيوان زبان بسته رو اينطوري سلاخي ميكنه از قاضي پرونده تقاضا داريم اين افراد رو به سزاي عملشان برسانه .
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سید امیر ۱۳۹۵/۱۰/۷
به نظره من قاضی بهترین حکم رو میخواد اجراکنه خدمت به محیط زیست چون جنایتهای خیلی بیشتر تو این جامعه رخ میده که کسی خبر نداره چه راجب به حیوانات وچه به انسان اما آشکار نشده این حکم عادلانست
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

هلگورد از مهاباد ۱۳۹۵/۱۰/۷
به نظرمن حبس 6 ماه تا دوسال ،، جریمه نقدی +تبعید به یکی ازاستانهای دوردست. جنوبی ،،،میتونه اتیشی که تو فضای مجازی همه جارا برگرفت خاموش کرد
3
0
پاسخ به این اظهارنظر

سید احسان ۱۳۹۵/۱۰/۶
با این کار اسفبارشان تفی به روی انسانیت و وجدان و اخلاق انداختند ولی نباید کو چکترین ترحمی به اینهاداشت به این فاتلانو سلاخان انسانیت باور کنید وجدانو شرف آدمی رو زیر سوال بردن
5
1
پاسخ به این اظهارنظر

محمدمدادی به نظرمن قاضی بایدباجلیمه نقدی سنگین آنها رامجازات کند چون باتبعدخانوادی آنها خیلی توفشارم ۱۳۹۵/۱۰/۶
1
3
پاسخ به این اظهارنظر

خسرو سلطانی ۱۳۹۵/۱۰/۶
بابا رو باه بوده دیگه این همه آدم بی گناه بدون هیچ گناهی شکنجه میشه
ناشناس ۱۳۹۵/۱۰/۶
اون آدمایی که شما میگید از حیوان هم بدترن
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

منصور ۱۳۹۵/۱۰/۶
باید دم وگوش های این سه نفررامثل روباه بایدبریدتادرس عبرتی باشدبرای بقیه کسانی که میخواهدحیوان آزاری کنند
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

سامان از بانه ۱۳۹۵/۱۰/۶
باید کسانی که این کار را انجام داده اند به مجازات خود برسند چون انها انسانیت نداشته و ان را زیر سوال برده اند وباید به دلیل کاری که کرده اند مجازات بشند و خواهش مندیم از قاضی که هر چه زود تر انها محکوم شوند ممنونم از همه کسانی که این پرونده رو دنبال میکنند
انسانیت را فراموش نکنیم
درس عبرتی باشه برای دیگران با مجازاتی که این افراد
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۶
خدا ازشون نگذره
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

نادر ۱۳۹۵/۱۰/۶
انشاالله خدا بدتر از روباهشان کند و صد درصد عواقب کار وحشیانشونو میبینند .آمین
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

نادر ۱۳۹۵/۱۰/۶
انشاالله خدا بدتر از روباهشان کند و صد درصد عواقب کار وحشیانشونو میبینند .آمین
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

S ۱۳۹۵/۱۰/۶
اين عادلانه نيست. كسي ب اين حكم راضي نسيت ونميشه بايد. جريمه. نقدي بشن و برن. زندان
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی حاجی لکی ۱۳۹۵/۱۰/۶
اشد مجازات برای این افراد را خواستارم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۶
افرین به این قاضی کار شو باید تحسین کرد
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۶
نظره من این است حق اون حیوان زبون بسته روبگیرید
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۶
به نظرمن حداقل یک گوش هرکدام راازته ببرید
3
0
پاسخ به این اظهارنظر

خلیل ابراهیمی ۱۳۹۵/۱۰/۶
به نظر من باید مثل روباه چه جوری گوش ودم آن رابریدن مال اونها راهم این جوری ببرید من ازروزی که این فیلم را دیدم. خیلی احساساتی شدم چون خیلی علاقه به طبیعت وحیوانات دارم .
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۶
بایداین مردرااعدام کنند که حیوان فقیرمجازات کردند
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

rozhin ۱۳۹۵/۱۰/۶
بايد مجازات شوند
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

کیوان عبداله بیگی ۱۳۹۵/۱۰/۶
براستی گناه کارند انسانیت تو وجودشون نیست.
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

هیواخضری اقدم ۱۳۹۵/۱۰/۶
بنظرمن این افراد دریک برنامه مستقیم رسانه ای ازمردم معذرت خواهی کرده ودرمورد حکمشان باید بعضی وقتها ازقانون گذشت ومنطق راجای ان بگذاریم تاعبرتی برای دیگران شود وبهترین حکم شلاق وتبعیدی دوماهه به بدترین تبعیدگاههاست
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۶
اگر من قاضی بودم اشد مجازات براش صادر مکردم
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی ازمهاباد ۱۳۹۵/۱۰/۶
از قضای محترم شهرستان پیرانشهر تقاضاداریم که به نحوی برخورد کند بشه درس عبرت به تمام مردم سپاس
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

kamyar radvar ۱۳۹۵/۱۰/۶
Be nazer men bayed in 3 nefer hem manend robahe mojazat shavand ta ders abret bgiren.
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۶
درسته درد آور است ولی هزاران کشتار شده این پیش اونا صفر به حساب میاد چون تو پیرانشهر است اهمیت داره آزاد بشن هرچه زود تر امیر از میاندواب

نظر خود را براي ما ارسال كنيد