تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ بهمن ساعت ۱۰:۹ بازدید: 316      نظرات: 0      کد مطلب: 15790

درخواست کسبه تاناکورا از شهردار و نماینده


 
 

مدتی پیش، نشت کپسول گاز مایع در یکی از واحدهای طبقه اول تاناکورای خرده‌ی مهاباد حادثه آفرید و در این حادثه خیاطی به نام جعفر خضری از ناحیە دست و صورت آسیب دید.

شاهدان عینی در محل حادثه به خبرنگار هاژە گفتند که نبود وسایل گرمایشی استاندارد و همچنین خدمات ایمنی در این مجتمع علت بەوقوع پیوستن این حادثه بوده است.

این اولین بار نیست که اتفاقاتی از این قبیل در این مجتمع می‌افتد و از زمان شکل‌گیری، چندین بار خطر از گوش مغازه‌داران رد شده است.

در حال حاضر بیش از 1 هزار واحد تجاری در مجتمع ساحل (تاناکورا) مشغول به فعالیت هستند. این مجتمع به سیستم اطفای حریق مجهز نیست و از این رو مغازه‌دارن مجبورند در فصول سرد سال از گاز مایع استفاده کنند.

اداره‌ی گاز شهرستان مهاباد واگذاری امتیاز به واحدهای تجاری این مجتمع را منوط به تجهیز مجتمع به سیستم اطفای حریق کرده است. در حال حاضر لوله‌کشی گاز برای تمامی واحدها توسط خود کسبه انجام شده است.

بیش از 4 سال از آغاز عملیات اجرای سیستم اطفای حریق تاناکورا گذشته است. پس از کش و قوس‌های فراوان، این طرح به پایان رسیده است منتها بدلیل عدم عایق کاری و تست پروژه، بهره‌برداری از آن به اسفندماه سال جاری موکول شده است.

پس از حادثه‌ی اخیر هیئت امنای تاناکورای خرده فروشی از شهردار و نماینده‌ی مهاباد خوسته‌اند سریع‌تر سیستم اطفای حریق را راه‌اندازی کنند و می‌گویند با توجه به آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو، بازار تبریز، شهرک صنعتی مهاباد و نمونه‌های مشابه، احتمال آتش‌سوزی و فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر در تاناکورا نیز وجود دارد.

علی زرد، یکی از اعضای هیئت امنای تاناکورای خرده فروشی به هاژه می‌گوید: با توجه به تراکم جمعیت در روزهای تعطیل، نزدیک به 5 الی 6 هزار نفر در این مجتمع حضور دارند و بدلیل اشتعال پذیر بودن اجناس تاناکورا (لباس، پیراهن، شلوار و کفش و...) در صورت وقوع آتش سوزی با فاجعه روبرو خواهیم بود چرا که این مجتمع فاقد هرگونه سیستم ایمنی اطفای حریق بوده و راه دسترسی برای انجام عملیات نیز در آن وجود ندارد.

با وجود عدم سرمایه‌گذاری‌ها و زیرساخت‌های اقتصادی، صنعتی و خدماتی لازم در سطح مهاباد، تاناکوار علی‌رغم تمام محدودیت‌ها و خط و نشان مسئولان توانسته به قلب تپنده‌ی اقتصاد مهاباد تبدیل شود و هزاران خانواده معیشت خود را از آن به دست آورند.

از سویی دیگر مهاباد به واسطه‌ی تاناکورا توانسته به یکی از قطب‌های تامین لباس‌های تاناکورا در کشور تبدیل شود و  به عنوان نوعی برند و جاذبه تجاری عمل کند، پتانسیلی که می‌توانست از جهات گوناگون مورد ارزیابی قرار گیرد.

دستگیری اعضای شورای شهر مهاباد در مرداد ماه امسال و به دنبال آن استعفای شهردار وقت، بسیاری از پروژهای در جریان و ضروری را با چالش مواجه کرد. روزانه از اقصی نقاط کشور به تاناکورا می‌آیند. به جد می‌توان گفت بسیاری از مکان‌های عمومی در تاناکورا هم‌چون سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه و در شان شهر مهاباد و کسبه‌ی آن نیست. امید است شهردار جدید و مقامات مربوط، مساعدت لازم را جهت حل و فصل مشکلات این مجتمع داشته باشند.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد