تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ بهمن ساعت ۱۸:۲ بازدید: 403      نظرات: 0      کد مطلب: 15754

افتتاح 5 طرح آبخیزداری در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، در سومین روز از ایام دهه فجر، 5 طرح آبخیزداری در روستای دهبکر در بخش مرکزی  مهاباد افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

مجید پاتو رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد در مراسم افتتاح طرح‌های آبخیزداری روستای دهبکر اظهار کرد: این طرح ها شامل پنج سد آبگیر است که در زیر حوزه روستای "دهبکر" شامل سه مورد رسوبگیر ملاتی، 2 مورد بند و رسوبگیر گابیونی، لاشه چینی و کف سازی است که با اعتبار 1 میلیارد و 500 هزار تومان به بهره‌برداری رسید.

 

وی با اشاره اهمیت طرح‌های آبخیزداری در جلوگیری از فرسایش خاک و انباشت آب در حفره‌های زیرزمینی افزود: اعتبار لازم برای اجرای طرح‌های آبخیزداری از اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

پاتو تصریح کرد: در 200 هکتار از مراتع این منطقه نیز عملیان بذر پاشی گیاهان بومی انجام شده است.

وی اضافه کرد: : طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری با هدف کنترل سیل و رسوب، تغذیه سفره‌های زیرزمینی، افزایش پوشش گیاهی در پایین دست، بهبود وضعیت معیشتی حوضه نشینان و تعادل دام و مرتع اجرا می‌شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد در ادامه اظهار کرد: عملیات آبخیزداری مکمل فعالیت‌های حفاظت از اراضی ملی و بخش‌های جنگل و مرتع است که این فعالیت‌ها به صورت عملیات بیولوژیکی، مکانیکی، بیومکانیکی و مدیریتی، مهمترین راه حفاظت خاک و کاهش خسارت ناشی از فرسایش و تخریب خاک بوده و می‌تواند عامل مهمی در توسعه زیر ساخت‌های بخش کشاورزی نیز باشد.

وی افزود: برنامه‌ریزی منسجمی به منظور توسعه عملیات آبخیزداری در این شهرستان در راستای کمک به پیشگیری از خطرات بروز سیل، جلوگیری از رسوب در پشت سدهای پایین دست و تقویت مراتع انجام شده و این برنامه امسال نیز با اعتبار بیشتری دنبال می‌شود.

پاتو تصریح کرد: احداث سیل بند و عملیات آبخیزداری در بالادست سد مهاباد ضمن جلوگیری از سیل، از ورود رسوبات به داخل مخزن سد جلوگیری خواهد کرد و در کنار آن به تثبیت آب‌های زیرزمینی و افزایش پوشش گیاهی موثر خواهد بود.

وی ضمن تقدیر از تلاش‌های مسوولان رده بالای شهرستان در جذب اعتبارات بخش آبخیزداری اظهار کرد: تخصیص اعتبارات به شهرستان مهاباد حذف شده بود و به برخی شهرستان‌های اولویت دار اختصاص داده می‌شد که با ورود نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، اعتبارات به شهرستان مهاباد دوباره اختصاص داده شد و در چند سال گذشته تحولی در بخش آبخیزداری در حوزه‌های بالادست سد مهاباد صورت گرفته است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد در پایان از تخصیص 3 میلیارد تومان برای ادامه فازهای بعدی پارک جنگلی استاد هژار خبر داد و گفت: در سال جدید این میزان اعتبار صرف احداث مسیرهای دسترسی و تجهیز این پارک خواهد شد.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد