تاريخ: ۱۳۹۹ جمعه ۲۶ دي ساعت ۱۲:۲۳ بازدید: 566      نظرات: 0      کد مطلب: 15661

هشدار شبکه دامپزشکی مهاباد در خصوص شیوع آنفولانزای پرندگان


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس شبکه  دامپزشکی شهرستان مهاباد نسبت به شیوع آنفولانزای پرندگان در استان آذربایجان غربی و مهاباد، هشدار داد.

دکتر عباس آغاز در جلسه بررسی آخرین وضعیت آنفولانزای پرندگان  در مهاباد اظهار کرد: درحال حاضر 6 استان کشور درگیر آنفولانزای پرندگان هستند و 14 کانون شیوع این ویروس شناسایی شده است.

 

وی افزود: بیشترین میزان شیوع این ویروس  در بین استان‌های کشور در استان خراسان جنوبی بوده با 6 کانون شیوع، که 5 کانون آن در واحدهای مرغداری شناسایی شده است.

آغاز تصریح کرد: پایش مستمر تلاب‌ها و بازدید مدوام از واحدهای تولید مرغ و همچنین، جلوگیری از ورود مرغ زنده به شهرستان باید در اولویت قرار گیرد.

وی هشدار داد با توجه به افزایش شیوع این ویروس در سطح استان‌های کشور، شیوع آنفولانزای پرندگان دور از انتظار نیست و باید تمهیداتی برای به حداقل رساندن و یا جلوگیری از آن در دستور کار قرار بگیرد.

رییس شبکه  دامپزشکی شهرستان مهاباد در پایان خون ریزی، مرگ و میر زودهنگام و دسته جمعی پرندگان را از علایم این ویروس اعلام کرد و گفت: صنعت طیور در این خصوص بسیار آسیب پذیر است و پایش مستمر و مدوام برای جلوگیری از آن جزو اساسی ترین اقدامات خواهد بود.

وی در خصوص علت افزایش واحدهای فروش مرغ زنده در سطح شهر اظهار کرد: اگرچه فرهنگ مصرف در تقاضا برای مرغ زنده تأثیر گذار است، اما عدم پذیرش مرغ از سوی کشتارگاه‌ها و پرداخت مدت دار بدهی به واحدهای مرغداری از سوی کشتارگاه، مرغداران را به فروش مرغ زنده به خارج از چرخه تشویق می‌کند.

وی افزود: خمل مرغ زنده و یا دام سبک و سنگین بدلیل اینکه مجوز حمل برای آنها صادر نمی‌شود ممنوع است و نیروی انتظامی باید در راستای جلوگیری از شیوع ویروس آنفولانزای پرندگان نسبت به کنترل مبادی ورودی و توقیف محموله‌های مرغ زنده حساسیت بیشتری نشان دهد.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد