تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۸ دي ساعت ۱۱:۵۴ بازدید: 1618      نظرات: 0      کد مطلب: 15618

معترضان طرفدار ترامپ به ساختمان کنگره ایالات متحده یورش بردند


 

صدها تن از طرفداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دیروز (چهارشنبه) در پی شکست انتخاباتی ترامپ به ساختمان کنگره در ایالات متحده حمله کردند، در راهروهای این ساختمان با پلیس درگیر شدند و تایید رسمی نتایج انتخابات و پیروزیِ جو بایدن، رئیس جمهور منتخب دموکرات را به تاخیر انداختند.

در بزرگترین حمله به نماد دموکراسی آمریکا که در 200 سال گذشته بی‌سابقه بوده است، آشوبگران پنجره‌ها را شکستند، و با عبور از موانع امنیتی فلزی ساختمان، راه خود را به داخل کنگره باز کردند.

پلیس می‌گوید که در جریان این درگیری‌ها 4 نفر کشته شده‌اند. یک نفر بر اثر اصابت گلوله و سه نفر دیگر در نتیجه‌ی شرایط اورژانسی پزشکی جان خود را از دست دادند. 52 نفر هم دستگیر شده‌اند.

در حالی که نمایندگان در ساختمان بودند، معترضان ساختمان را محاصره کردند و  درهای اتاق را کوبیدند. ماموران امنیتی قبل از کمک به فرار قانون‌گذاران و سایرین، وسایلی را برای جلوگیری از ورود معترضین در جلوی درب‌ها گذاشتند.

 
 
 

ساعاتی بعد، هر دو مجلس کنگره کار خود را در مورد تایید پیروزی کالج انتخابی بایدن از سر گرفتند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور، که ریاست جلسه را برعهده داشت ، هنگام شروع مجدد جلسه گفت: «مسببین آشوب امروز در کنگره ما باید بدانید که شما پیروز نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی‌شود». او گفت: «بیایید به کار خود برگردیم».

تلاش‌های پلیس برای متفرق کردن حامیان ترامپ 3 ساعت به طول انجامید و پس از آن نیروهای گارد ملی، مأموران FBI و سرویس مخفی ایالات متحده برای کمک به پلیس در ساختمان کنگره مستقر شدند.

این اغتشاشات پس از آنکه دونالد ترامپ از هواداران خود خواست برای ابراز خشم از روند رای گیری به سمت کنگره حرکت کنند، شکل گرفت.

 
 
 

 وی به هواداران خود گفته بود كه به مقامات منتخب خود فشار بیاورند تا نتایج را نپذیرند و از آنها خواست «كه بجنگند».

 در این بین ترامپ مورد انتقاد شدید برخی از جمهوری خواهان برجسته کنگره‌ی آمریکا قرار گرفت و  آن‌ها مسئولیت بروز خشونت را بر گردن او گذاشتند.

لیز چنی، رئیس کنفرانس جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا درتوییتی نوشت: «بدون شک رئیس جمهور اوباش را ایجاد کرد. رئیس جمهور اوباش را تحریک کرد و رئیس جمهور اوباش را سازمان دهی کرد. او شعله را روشن کرد».

یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته که در میان برخی از اعضای کابینه و متحدان ترامپ بحث هایی در مورد لایحه‌ی 25 صورت گرفته است. این لایحه به اکثریت کابینه اجازه می‌دهد که ترامپ را از قدرت برکنار کنند و مایک پنس را به عنوان سرپرست رئیس جمهور معرفی کنند.

بایدنِ دموکرات، که رئیس جمهورِ جمهوری‌خواه آمریکا را در انتخابات نوامبر شکست داد و قرار است از 20 ژانویه روی کار بیاید، گفت که اقدام معترضین «نهایت فتنه‌گری» است.

هفته‌ها از زمانی که ایالات آمریکا تایید کردند که بایدن در کالج انتخاباتی پیروز شده است می‌گذرد. او برای پیروزی در انتخابات به دست کم ۲۷۰ رای الکترال نیاز داشت که توانست ۳۰۶ رای الکترال را به خود اختصاص دهد. در این میان تمام  تلاش‌های ترامپ برای لغو پیروزی بایدن، توسط دادگاه‌ها در سراسر کشور رد شده ‌است.

 ترامپ به مایک پنس فشار آورده بود که جلسه روز چهارشنبه کنگره آمریکا برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، نتیجه‌ی آرای کالج الکترال در ایالت‌های مورد مناقشه را رد کند. او در اظهاراتی گفته بود که نمی‌تواند آرای انتخابات را به طور یک جانبه قبول یا رد کند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد