تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۴ دي ساعت ۱۱:۴۰ بازدید: 2712      نظرات: 5      کد مطلب: 2541

تایید مرگ فرزند کارگر سنندجی در اثر قصور پزشکی


کمیسیون پزشکی قانونی استان سنندج، کادر پزشکی را در مرگ پرسام عزیزی فرزند یک کارگر سنندجی که مردادماه براثر تزریق در بیمارستان فوت کرد، مقصر تشخیص داد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه به نقل از ایلنا، پرسام عزیزی فرزند یک کارگر سنندجی، کودک ده ساله‌ای بود که روز هفتم مرداد سال جاری در بیمارستان آموزشی درمانی بعثت سنندج، مقابل چشمان پدر و مادرش به دلایل نامعلوم فوت می‌کند.

پدر پرسام عزیزی،‌‌ همان روز‌ها گفت: فرزندم ده دقیقه بعد از تزریق آمپول بیهوش شد؛ او پس از بیهوشی به کما رفت و پانزده ساعت بعد جان خود را از دست داد.

او همچنین گفت: تشخیص پزشکان در گزارش بیمارستان «مرگ بر اثر خفگی» است اما آنچه مبهم است اینکه چرا پس از تزریق آمپول آنهم در یک مرکز درمانی آموزشی، باید فرزندم دچار خفگی شود و جان خود را از دست بدهد.

همان زمان پدر پرسام از تصمیم خود مبنی بر شکایت به مراجع قضایی خبر داد و حالا چند ماه دوندگی و شکایت به نتیجه رسیده است؛ نتیجه‌ای که گرچه برای پدر و مادر پرسام قانع کننده نیست ولی پزشک و رزیدنت را در مرگ پرسام روی هم رفته به میزان ۵۰ درصد مقصر تشخیص می‌دهد.

آقای عزیزی که کارگر یک شرکت تولید وسایل پزشکی است، می‌گوید: فرزندم را از دست دادم، اما با وجود اندوه فراوان از تلاش برای احقاق حق و عدالت دست برنداشتم؛ نمی‌خواستم کودکان دیگر، فرزندان دیگران به سرنوشت فرزند من دچار شوند، فرزندم روز قبل از مراجعه به بیمارستان در کلاس‌های درسی‌اش حاضر شده بود، هیچ مشکل حادی نداشت، فقط سرفه می‌کرد و احساس سرماخوردگی داشت؛ اما متاسفانه بیست و چهار ساعت بعد جنازه‌اش را تحویل گرفتم.

در گزارش اداره کل پزشکی قانونی استان کردستان که شانزدهم آذرماه ابلاغ شده، دلیل مرگ اینطور ذکر شده: نامبرده به دلیل تزریق آمپول دگزامتازون دچار یک واکنش دارویی آلرژیک غیرقابل پیش بینی شده. این گزارش تشخیص اولیه بیمارستان مبنی بر مسمومیت با ترکیبات مخدر را اشتباه توصیف کرده و دو تن از کادر درمانی بیمارستان را در مجموع، ۵۰ درصد در این مرگ مقصر دانسته است. این گزارش ۵۰ درصد مابقی را به زمینه مساعد بیمار و غیرقابل پیش بینی بودن واکنش دارویی اولیه نسبت داده است.

پدر پرسام گرچه از اشتباه دانستن تشخیص اولیه خرسند است، اما می‌گوید قصد دارند نسبت به رای صادره اعتراض کند. عزیزی می‌گوید: برای بررسی مجدد، پرونده را به پزشک قانونی تهران خواهیم فرستاد. عزیزی معتقد است بیمارستان و کادر درمانی‌اش صد درصد مقصرند.

این نتیجه نصفه و نیمه پس از ماه‌ها دوندگی، خانواده پرسام را راضی نکرده است، اما نشان ‌دهنده این است که سطح خدمات درمانی در دسترس کارگران و طبقات فرودست پایین است و بدون تردید بروز چنین حوادث دردناکی باید زنگ هشدار باشد برای مسئولین و سیاستگذاران تا به جای اصرار مداوم بر خصوصی سازی درمان، ارائه خدمات درمانی رایگان و باکیفیت برای کم درآمد‌ها و کارگران را در دستور کار قرار دهند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ای ماه ۱۳۹۵/۱۲/۱۰
اتفاقا برای من هم چنین اتفاقی افتاد رفتم دارو خونه دارو گرفتم از طریق اینترنت زدم کدوم دارو برای لاعرب هستش دیدم این قرص که دکتر داوه اصلا چربی سوز نیس و ب مدت حتی استفادش باعث ناراحتی کبدی میشد وقتی بردم دارو خونه گفت همکارم استباه کرده و ما چنین داروی نداریم
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۰/۶
باسلام من از تمامی داروخانها نارضایتی دارم به این دلیل که دیشب مریض داشتم به دکتر مراجعه کردم و در داروخانه مسئولان داروی اشتباهی به چند مریض داده بودند و بیشتر اشتباهات را از داروخانه میبینم لطفأ پیگیری بفرمائد با تشکر فراوان از کانال خبری هاژه از مهاباد
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

معینی ۱۳۹۵/۱۰/۴
اشتباه آقایان وخانمان دکتر اولین بار وآخرین بارنیست
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

dia.teo ۱۳۹۵/۱۰/۴
جای تاسف داره. مسولان مربوطه خود را چگونه مبرا میدانند. چرا قبول ندارند ک تقصیر کار اصلی خودشانند.
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

جلیل دیده دار مهاباد ۱۳۹۵/۱۰/۴
اشتباه پزشکی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد