تاريخ: ۱۳۹۹ جمعه ۲۳ آبان ساعت ۱۱:۱۹ بازدید: 665      نظرات: 1      کد مطلب: 15419
پاسخ انتقال خون مهاباد به یک سوال

آیا کرونا از طریق اهدای خون منتقل می‌شود؟


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، رئیس اداره انتقال خون مهاباد در رابطه با سوال برخی شهروندان مبنی بر اینکه انتقال ویروس کرونا از طریق اهدای خون روی می‌دهد، گفت: راه انتقال کرونا ویروس، هوا برد است و از راه خون قابل انتقال نیست.

داوود نصر رئیس اداره انتقال خون مهاباد اظهار کرد: کرونا ویروس از طریق خون منتقل نمی‌شود و شهروندان نگران نباشند چراکه با اهدای خون به کرونا مبتلا نمی‌شوند و تمامی تجهیزات در فرآیند انتقال خون بهداشتی ضدعفونی شده است.

این مقام مسئول در مهاباد افزود: همچنین افراد قبل از خون گیری معاینه می‌شوند و اگر احتمال بسیار کم دارای علائم ابتلا به کرونا حتی به صورت خفیف باشند از آن‌ها خون‌گیری انجام نمی‌شود.

نصر اذعان کرد: در اداره انتقال خون تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی برای گیرندگان خون رعایت می‌شود و هیچ جای نگرانی برای اهدا کنندگان وجود ندارد ضمن آنکه تاکنون هیچ مشاهده علمی وجود نداشته که نشان دهد که کرونا از طریق خون منتقل می‌شود بنابراین نه برای اهدا کنندگان و نه برای دریافت کنندگان نگران انتقال ویروس از طریق خون وجود ندارد.

او با اشاره به ترس شهروندان از گرفتار شدن احتمالی به بیماری کرونا با حضور در این پایگاه بیان کرد: تمام وسایل و تجهیزات اهدای خون، محیط و شرایط خون‌گیری انتقال خون کاملا استرلیزه، بهداشتی و یکبار مصرف است و هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس اداره انتقال خون مهاباد تاکیدکرد: در صورت تداوم کاهش اهدای خون از سوی شهروندان جان بیماران پیوندی، تالاسمی، سرطانی، آسیب دیدگان تصادفات، بیماران هموفیلی و مادران باردار و بسیاری دیگر از بیماران که به خون و مشتقات آن نیازمندند، به خطر می‌افتد.

نصر ارکن با اشاره به اینکه تأمین خون شهر‌های جنوب استان هم از طریق اداره انتقال خون مهاباد صورت می‌گیرد گفت: این شهرستان در حال حاضر در شرایط سختی است؛ بنابراین از همشهریان خواهشمندیم با توجه به شرایط بحرانی این روز‌ها کسانی که واجد شرایط برای خون‌دهی هستند به اداره انتقال خون مهاباد مراجعه کنند.

اداره انتقال خون مهاباد تامین‌کننده خون مورد نیاز مراکز بیمارستانی شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی از جمله میاندوآب، تکاب، شاهین‌دژ، بوکان، نقده، سردشت، پیرانشهر و اشنویه و تکاب است.

 از خون علاوه بر پلاسما، گلبول قرمز فشرده، سی‌پی، سی‌پی‌پی، خون فیلتردار، خون شسته شده و پلاکت خون فرآوری می‌شود.

 
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سڶطانی ۱۳۹۹/۸/۲۳
کاش میشد سازمانیه نفرروبفرستهخونه افراد داوطلب برای اهدای خون چون واقعابه خاطر کرونا میترسیم بیایم بیرون ازخونه مخصوصا اماکن درمانی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد