تاريخ: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۹ آبان ساعت ۱۷:۴۶ بازدید: 1614      نظرات: 0      کد مطلب: 15400
همزمان با پایان انتخابات

رونمایی از واکسن کرونا در آمریکا


بە گزارش پایگاه خبری هاژه، امروز دوشنبه ١٩ آبان ٩٩ برابر با نهم نوامبر ٢٠٢٠، شرکت آمریکایی "فایزر" کە در حوزە داروسازی فعالیت می‌کند خبر از کشف و ساخت واکسن پیشگیری از بیماری کووید١٩ داد. بیماریی که از نیمە اول سال میلادی بە صورت پاندمی جهان را درنوردیدە است.

 

بە گفته مدیران این شرکت، این واکسن تاکنون سه مرحله کارآزمایی را پشت سر گذاشته است و در ٩٠ درصد افراد ٢٨ روز بعد از مرحله اول و هفت روز بعد از مرحله دوم در بدن افراد مصونیت ایجاد کردە است.

در مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن تولید‌شدە توسط شرکت فایزر بر روی ٤٣٥٠٠ نفر در کشورهای: آلمان، برزیل، آمریکا، آرژانتین، ترکیه و آفریقای جنوبی در دو نوبت سەهفتەای تزریق شدە است کە هیچ عارضە جانبی بە دنبال نداشته است.

در صورت اتمام روند آزمایش و درخواست مجوز اضطراری شرکت فایزر، این واکسن در اواخر ماه میلادی بە تولید انبوه می‌رسد. این شرکت گفتە است کە در صورت اخذ مجوز تا پایان سال میلادی ٥٠ میلیون دوز و تا پایان سال ٢٠٢١ یک‌میلیاردوسیصد میلیون دوز از واکسن کرونا وارد بازار خواهد شد.

واکنش‌ها نسبت بە تولید این واکسن در ساعت اولیه انتشار این خبر در نوع خود جالب بودە است. قیمت‌ها در بازار نفت جهش محسوسی پیدا کرد و طلا با ریزش شصت‌دلاری در ارزش خود مواجه شد.

رییس‌جمهور آمریکا جزو اولین شخصیت‌های سیاسی جهان بود کە بە این خبر واکنش نشان داد. ترامپ تولید واکسن کرونا با ٩٠درصد تاثیرگذاری را "خبر خوبی" خواند و احتمالا در راستای تصدیق ادعاهای خود در مناظرەهای انتخاباتی مبنی بر تلاش همەجانبه دولتش برای مبارزه با کرونا، از آن استفادە کرد.

بایدن اما در پاسخ بە شگفت‌زدگی ترامپ در بیانەای خونسردانه نوشت: "دیشب از طرف مشاورانم از این خبر مطلع شدم و هرچند خبر بسیار خوبی است اما باید تا اواخر نوامبر این واکسن مورد تایید قرار گرفته و چند ماه طول خواهد کشید تا به طور گسترده واکسیناسیون در میان مردم انجام شود."

سازمان جهانی بهداشت در واکنش به گزارش‌ها درباره موفقیت شرکت ''فایزر" در تولید واکسن برای مبارزه با کرونا گفته این واکسن تا مارس ۲۰۲۱ وضعیت همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ را تغییر خواهد داد. 

در صورت تولید انبوه و توزیع جهانی واکسن کرونا، جهانیان از دردسر بزرگی کە هم‌نوع آن در طول تاریخ بشریت کم‌نظیر بودە است، فارغ خواهند شد. دردسری که بیش از یک‌میلیون و ٢٦٠ هزار نفر را در سراسر جهان بە کام مرگ فرستادە است. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد