تاريخ: ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ آبان ساعت ۱۸:۵۸ بازدید: 2384      نظرات: 2      کد مطلب: 15399
ققنوس

برخیز، برخیز و برخیز

روایتی از زندگی رییس‌جمهور منتخب آمریکا


"جوزف رابینت بایدن جونیور" نام کامل یکی از کهنەکارترین سیاستمداران دموکرات آمریکایی‌است کە دیشب طبق گفته رسانەهای مطرح این کشور بە عنوان چهل‌وششمین رییس‌جمهور منتخب در انتخابات آمریکا برگزیده شدە است. انتخاباتی با حساسیت‌های بالا و رقابتی تنگاتنگ با دونالد ترامپ کە با ٢٩٠ رای الکترال بە نفع "جو بایدن" تا کنون نیز ادامە دارد.

 

زندگی این رییس‌جمهور منتخب، مملو از فراز و فرودهایی است کە شبکەهای تلویزیونی زیادی را برآن داشتە کە بە ساخت مستندهایی از زندگی‌ وی اقدام نمایند.

"بایدن" در روز ٢٠ نوامبر ١٩٤٢ در ایالت پنسیلوانیا بە دنیا آمد. دوران کودکی خود را در اسکرانتون در ایالت "فیلادلفیا" گذراند. در مدرسه همکلاسی‌هایش او را به دلیل لکنت زبانش مسخره می‌کردند. آن‌ها وقتی او می‌خواست نام خانوادگی خود را بر زبان آورد، او را با "بای‌بای" پاسخ می‌دادند.

او در دوران دبیرستان علاقە زیادی بە فوتبال آمریکایی داشت و قهرمانی در این رشته جزو آمال و آرزوهایش بود. لکنت زبان "بایدن" باعث می‌شد مورد تمسخر هم‌تیمی‌هایش قرار گیرد. همین امر موجب شد کە او قید فوتبال و هم‌تیمی‌هایش را بزند و در رشته حقوق دانشگاه "سیراکیوزبە تحصیل بپردازد. "بایدن" بەغیر از دکتری وکالت، در دو رشتە علوم سیاسی و تاریخ دانشگاه "دلاویر" نیز تحصیل کردە است.

"بایدن" در سال ١٩٦٦ با یکی از هم‌دانشگاهیانش به نام "نیلیا هانتر" ازدواج کرد کە ثمرە آن سە فرزند بود.

 

"بایدن" بر خلاف ورزش، در رشتەهای علوم انسانی بسیار موفق ظاهر شد. در سال ١٩٧٢ توانست بە عنوان سناتور وارد مجلس سنا شود. ورود بە سنا برای بایدن در زندگی شخصی‌اش خوش‌یمن نبود. در همان روزها در اثر یک تصادف همسر و یکی از فرزندانش را از دست داد و دو فرزند دیگرش راهی بیمارستان شدند. او مجبور شد در بیمارستان و در کنار فرزندانش سوگند سناتوری را یاد کند.

 "جو" پس از سوگند یاد کردن رو بە رسانەها گفت: "تا شش ماه دیگر اگر نتوانستم از پس وظایفم بربیایم، آن‌وقت سناتورهای دیگری هستند کە جای من را بگیرند، اما فرزندانم تنها من را بە عنوان پدر دارند، پس مجبورم در کنار آن‌ها بمانم..."

 

شش ماه گذشت و بایدن تا سال ٢٠٠٩ سناتور ماند. در این مدت، چهار سال به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی و هشت سال به عنوان رئیس کمیته قضایی سنا فعالیت کرد. او چهارمین سناتور ارشد دموکرات بود.

"بایدن" در ژوئن ۱۹۸۷ در دوران "رونالد ریگان"، نامزدی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام کرد. او در نهایت در سپتامبر ۱۹۸۷ به دلیل فشار رسانه‌ای پیرامون "سرقت ادبی" یکی از سخنرانی‌های کمپین خود، از ادامه نامزدی انصراف داد.

وی در انتخابات ۲۰۰۸ از سوی "باراک اوباما"، ریاست‌جمهوری ایالات متحده، به عنوان معاون رییس‌جمهور برگزیده شد. او از سال ۲۰۰٨ تا ٢٠١٦، چهل و هفتمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بود.

 

در سال ٢٠١٥ "بایدن" متحمل ضربە شدید روحی شد. او پسر ارشد و ٤٥ ساله خود را بە دلیل ابتلا بە سرطان مغز از دست داد. اما بایدن دیگر نمی‌توانست دست از اهداف و آرزوهایش بردارد. او پیشتر در زمان ترک ورزش و انصراف از نامزدی ریاست‌جمهوری و همچنین زمانی که همسر و پسر دیگرش را از دست دادە بود، شکست خوردە بود. او می‌گوید: پدرم همیشە بە من می‌گفت "پس از هر شکستی، برخیز، برخیز و برخیز" و بایدن نیز چنین کرد.

زمانی کە حزب دموکرات خود را برای بزرگترین ماراتن سیاسی آمریکا آمادە می‌کرد، سناتور‌ها "الیزابت وارن"، "کاملا هریس" و "برنی سندرز" رقیبان "جو بایدن" برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بودند کە در نهایت، اعضای حزب دموکرات بایدن را برای این مقام مناسب‌تر دیدند.

انتخابات ٢٠٢٠ آمریکا برگزار شد. هنوز شمارش آرا تمام نشدە است اما بایدن ٧٨ ساله با کسب ٢٩٠ رای الکترال حد نصاب برای ورود بە کاخ سفید را کسب کردە است. دوره چهارساله پیش رو، چالش جدیدی در زندگی سیاسی بایدن است. چالشی از جنس کووید١٩، نژادپرستی و مشکلات اقتصادی کە در آیندە، تاریخ آمریکا و جهان در مورد آن قضاوت خواهد کرد.

 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

جلال لطیفی ۱۳۹۹/۸/۱۸
به نظر من باآمدن رئیس جمهور جدید آمریکا دنیا تغییرمی کند زندگی مردم آرام وگرانی جنگ وحتی کروناهم ازسرزندگی مردم برداشته خواهدشداومیدوارم همین طورخواهد شد من به این شخص سیاستمدارایمان دا رم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

جلال لطیفی ۱۳۹۹/۸/۱۸
به نظر من باآمدن رئیس جمهور جدید آمریکا دنیا تغییرمی کند زندگی مردم آرام وگرانی جنگ وحتی کروناهم ازسرزندگی مردم برداشته خواهدشداومیدوارم همین طورخواهد شد من به این شخص سیاستمدارایمان دا م

نظر خود را براي ما ارسال كنيد