تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ آبان ساعت ۱۹:۲۷ بازدید: 1972      نظرات: 1      کد مطلب: 15387
رقص آتش در قلب بهشت پرندگان

چرا کانی برازان در آتش سوخت؟


بە گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز گذشته چهاردهم آبانماه ٩٩ بخشی از قسمت شرقی تالاب بین‌المللی کانی برازان طعمه حریق شد.

 

کانی‌برازان با وسعتی بالغ بر ٩٠٧ هکتار در ٣٠ کیلومتری شمال مهاباد در نزدیکی روستاهای قرەداغ، خورخوره،بفروان و قولەسن واقع شدە است کە بیش از صدوپنجاه گونه جانوری از جمله: اردک مرمری، عقاب، اردک سرسفید، پلیکان، قو، فلامینگو، شغال، روباه، گرگ و گراز را در میان نیزارهای خود پناه داده است.

این تالاب از معدود تالاب‌های ایران است کە در میان خشک‌سالی و مدیریت‌های ضعیف دهەهای اخیر نیمه جانی برایش باقی ماندە است.

روز گذشته چهاردهم آبانماه، بخشی از قسمت شرقی تالاب بین‌المللی کانی برازان طعمه حریق شد. مردم محلی از عمدی بودن آتش‌سوزی توسط عدەای از شکارچیان محاصرەشدە کە برای فریب نیروهای حفاظتی تالاب، اقدام به آتش‌زدن قسمتی از نیزارهای تالاب کردە بودند، خبر می‌دهند کە تاکنون هیچ مقام رسمی آن را تایید نکردە است.

بە گفته رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان مهاباد آتش سوزی تالاب کانی برازان از حدود ساعت ۶ بعد از ظهر شروع شده و تا یازده شب ادامه یافته است.

 

اکیپ آتش نشانی قم قلعه، کارکنان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد، دوستداران محیط‌ زیست و مردم روستاهای اطراف از اطفاکنندگان این حریق بودند.

تیمی از آتش‌نشانی شهرداری مهاباد با کمی تاخیر بر حسب دستور فرمانداری مهاباد بە محل اعزام شدە بود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه گفت: یک اکیپ از این سازمان از ساعت ١٩:٣٠ بە محل اعزام شدە و تا ساعت یک بامداد در محل حضور داشتەاند.

رحمان احمدی در مورد تاخیر صورت‌گرفته گفت: بە علت وجود چندین کانال در مسیر شرقی تالاب، اکیپ اعزامی تا چند ساعت نتوانسته خود را بە محل حادثه برساند کە نهایتا این امر با کمک لودرهای معادن اطراف امکان‌پذیر شد.

وی در مورد حوزه خدمات‌رسانی سازمان آتش‌نشانی شهرداری مهاباد گفت: طبق آیین‌نامه سازمانی، اطفای حریق در خارج از محدوده شهری، جزء وظایف این واحد نیست، اما با توجه بە حساسیت موضوع، درخواست بخشداری و فرمانداری شهرستان مهاباد و همچنین نبود ایستگاه آتش‌نشانی در محدودە تالاب اقدام بە اعزام یک اکیپ بە محل حادثه نمودیم.

 

آتش‌سوزی اخیر کانی‌برازان اولین حریق نبودە و آخرین هم نخواهد بود. حریقی که طبق برآوردهای اولیه بیش از ١٥ هکتار از نیزارهای ارزشمند آن را طعمه خود قرار داد. با توجه بە شرایط موجود، استقرار تجهیزات آتش‌نشانی و افزایش نیروهای حفاظتی در این تالاب که جزء مناطق چهارگانه محیط زیست محسوب می‌شود، باید سریعا در دستور کار مسوولان ذیربط قرار گیرد. باید در نظر داشت در صورت قرار داشتن در فصلی غیر از پاییز، تلفات و گستره آتش‌سوزی دەها برابر بیشتر از آتش‌سوزی اخیر می‌بود. باید بە مسوولان یادآور شد که "علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد"، در غیر این صورت شاهد فاجعەای بس عظیم و جبران‌نشدنی خواهیم بود.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

کیان ۱۳۹۹/۸/۱۵
چرا اتش گرفتید

نظر خود را براي ما ارسال كنيد