تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ آبان ساعت ۱۹:۴۱ بازدید: 1747      نظرات: 5      کد مطلب: 15384
بازار، قربانی اول پیک جدید کرونا

چرا شبکه بهداشت و درمان مهاباد ضعیف عمل می‌کند؟


کرونا بی‌رحمانه می‌تازد و موارد بستری و فوتی در کشور روندی صعودی بە خود گرفته است، طوریکه در دو هفته گذشته با شیبی تند روزانه تعداد فوتی‌های کرونایی از مرز ۴۰۰ تن گذشته است.

اکثر مناطق کشور در وضعیت حاد و بحرانی قرارگرفته و همین امر موجب تعطیلی و محدودیت در دەها شهر از جملە ۲۵ مرکز استان شده است.

آذربایجان غربی نیز در وضعیت حاد و فوق بحرانی شیوع ویروس کرونا قرار دارد. بە گفتە آقازادە رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، بەمدت دو هفتە شمار بستری‌شدگان کرونایی در استان بالای دویست نفر می‌باشد.

اما نکتەای کە حائز اهمیت است، قرارگیری شهرستان مهاباد در صدر جدول فوت‌شدگان کرونایی بە نسبت جمعیت در استان آذربایجان غربی است. به طوریکه این مسئلە، نگرانی بسیاری از شهروندان و مسوولین امر  را در پی داشتە است.

اما دلیل این اتفاق چیست؟

عدە‌ای مدیریت ناکارآمد شبکە بهداشت و درمان مهاباد را موجب بروز بسیاری از مسائل می‌دانند، به نوعی که شاید سکوت مصلحتی و یا حفظ کرسی باعث شده بسیاری از مشکلات بیمارستان به گوش مسوولان مافوق نرسد. همچنین مواردی بسیار دیگری که می‌تواند به آنها اشاره کرد:

دستگاه اکسیژن‌ساز:

خرابی دستگاه اکسیژن‌ساز و بە تبع آن کمبود اکسیژن یکی از مشکلات اساسی بیمارستان مهاباد بودە، اما شبکە بهداشت و درمان مهاباد هر بار با تکذیب این موضوع سعی در عادی نشان دادن موضوع را دارد و با بیان اینکه گاها با افت فشار اکسیژن روبرو هستند ولی وضعیت غیرطبیعی نیست!

سرنوشت بیمارستان موقت مهاباد:

بیمارستان موقت کرونایی مهاباد در محل سالن سرپوشیده چندهزاری بە همت خیرین مهابادی تجهیز و بە بهرەبرداری رسید، جایی کە قرار بود کمک حال بیمارستان خستە و فرسوده مهاباد باشد، با گذشت نزدیک بە چهار ماه از تعطیلی این بیمارستان موقت، اطلاعی از سرنوشت این بیمارستان و تجهیزات اهدایی آن در دست نیست، و هر گاه سوالی شود با طفرە رفتن و جواب سربالا از این موضوع گذشتەاند، طوریکه وجود این همه تجهیزات که با همت عمومی تهیه شده است نادیده و کم اهمیت جلوه داده می‌شود!

عدم جوابگویی و ارائە آمار روزانە ابتلا و تلفات کرونایی:

عدم ارائە آمار روزانه ابتلا به کرونا در شهرستان مهاباد و عدم مسوولیت و جوابدهی مسوولین امر در برابر خبرنگاران، همواره موجب اعتراض بوده، به گونه‌ای که شبکە بهداشت شهرستان از ارائه هرگونه آمار مبتلایان و فوتی‌ها به طور شفاف امتناع می‌ورزد.

اگرچه موارد اشکال در سیستم مدیریتی شبکە بهداشت و درمان مهاباد فراوان و گزارشات مردمی از وضعیت بیمارستان نگران‌کنندە است، اما می‌توان گفت حمایت بی‌مورد و عدم نظارت ناکافی از سوی برخی مسوولان ارشد وضعیت را بغرنج‌تر نموده است.

باید دید تصمیمات ستاد کرونا و تعطیلی 10 روزه تا چه میزان از آمار مبتلایان و تلفات کرونا می‌کاهد، تصمیمی که قفل بر دکان بازاریان مهاباد انداخته تا شاید در سایه آن دانشگاه علوم پزشکی استان و شبکه بهداشت و درمان مهاباد نفس آرامی بکشد.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی احمدی ۱۳۹۹/۸/۱۵
من خودم بیمار داشتم در بیمارستان واقعا سوء مدیریت و ناکارمدی مسولین باعث تمام این وقایع دلخراش است دارن با جون مردم مثل آب خوردن بازی میکنن کمبود اکسیژن کمبود دارو کمبود تجهیزات داره طغیان میکنه اما مسولین بیمارستان به خواب زمستانی رفتن آیا واقعا جون مردم اینقد کم ارزشه که دادن دست اینها این سوال برای مردم پیش میاد آیا فرماندار،نماینده وامام جمعه محترم چرا سکوت اختیار کردن واین مسولین ناکارامد را محاکمه وبر کنار نمیکنند خواهشآ هاژه محترم به نمایندگی مردم مهاباد پیگیر این موضوع باشن
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

رحیم ربوشه ۱۳۹۹/۸/۱۴
سلام خسته نباشین. ممنون بابت پیگیری و حرفه‌ای بحق و کارشناسان ن. ولی باید بگم خیلی وقت پیش این حرفها گفته می‌شود الان شده مثل نوش دارو پس از مرگ سهراب. مسولین که همیشه گفتم فقط اسم مسولین رو دارن و بدون فکر و بدون هیچ راهکاری هستن
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

رحیم ربوشه ۱۳۹۹/۸/۱۴
سلام خسته نباشین. ممنون بابت پیگیری و حرفه‌ای بحق و کارشناسان ن. ولی باید بگم خیلی وقت پیش این حرفها گفته می‌شود الان شده مثل نوش دارو پس از مرگ سهراب. مسولین که همیشه گفتم فقط اسم مسولین رو دارن و بدون فکر و بدون هیچ راهکاری هستن
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

صلاح ۱۳۹۹/۸/۱۴
متاسفانه شبکه بهداشت و درمان ناکارامد شده.. کمبود تخت و پرسنل و مشکلات زیرساختی بیداد می کند.. مهاباد کمترین میزان پرستار به نسبت تخت را دارد.. ارومیه هم به مشکلات بیمارستان و بهداشتی مهاباد توجهی ندارد.. .
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

مایسا. Nurse ۱۳۹۹/۸/۱۴
علت 70درصد فوتی ها خفگی و کمبود اکسیژن هست. مدیریت نامارآمد و کمبود تجهیزات و پرسنل

نظر خود را براي ما ارسال كنيد