تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۱۹ مهر ساعت ۱۸:۱۰ بازدید: 1781      نظرات: 7      کد مطلب: 15306
کمبود آرد و نان از شایعه تا واقعیت

نانوایی‌ها: کمبود آرد در مهاباد وجود ندارد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، کاهش ساعات کار نانوایی‌ها و شایعه کمبود آرد در هفته گذشته در ارومیه و شهر چند شهر همجوار ایجاد صف‌ها طویل در نانوایی را درپی داشته است.

شهروندان ارومیه‌ای کمبود آرد را ناشی از فروش آن توسط برخی نانوایی‌ها می‌دانند و نانوایی ها نیز می‌گویند مردم بیش از نیاز نان می‌خرند، با این حال مسوولان استانی و شهرستانی همواره بر نبود مشکل در عرضه آرد و نان تأکید دارند.

صف‌های طولانی نانوایی‌ها در ارومیه از هفته قبل شروع شده و کار به جایی رسید برخی‌ها از فرصت استفاده کرده و هر قرص نان را به چند برابر قیمت فروختند.

پیامد این روند منجر به ملتهب شدن تأمین نان در ارومیه شد و تأکید مسوولان بر کافی بودن عرضه آرد نیز موجب آرامش در بازار نشد و همزمان انتشار شایعاتی مبنی بر گرانی و کمبود آرد و تأمین نان مورد نیاز خانواده‌ها را با مشکل جدی روبرو کرد.

حال با آرامش نسبی در ارومیه شایعه کمبود نان به فاصله چند روز به برخی شهرهای نقده، میاندوآب سرایت کرد و با گذشت یک هفته التهاب روانی کمبود نان به شهرستان مهاباد نیز رسیده است، امری که بیشتر ناشی کمبود آرد و یا زمزمه گرانی نبوده و بیشتر ناشی از افزایش تقاضا برای خرید نان است.

صرف نظر از انتقاد شهروندان به کاهش کیفیت نان در بیشتر شهرهای استان، شهروندان مهابادی گفته‌اند: شایعه کمبود آرد و گران شدن نان باعث شده تا مدت زمان بیشتری در صف نانوایی معطل شوند اما کمبود جدی وجود نداشته است.

آنها گفته‌اند: برخی افراد در نانوایی‌ها اقدام به خرید تعداد زیادی نان می‌کنند و برخی نانوایی‌ها نیز به اندازه کافی نان عرضه نمی‌کنند تا این شایعه کم رنگ شود.

محمد جهین رییس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان مهاباد نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه ضمن تأکید بر اینکه هیچ گونه مشکلی در خصوص تأمین آرد وجود ندارد اظهار کرد: در چند روز گذشته بدلیل برخی شایعات شاهد افزایش تقاضا برای خرید نان در برخی شهرهای همجوار بوده‌ایم و این التهاب نیز بصورت کم‌رنگ در شهرستان مهاباد دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای برای گران شدن آرد و یا نان وجود ندارد افزود: به منظور عرضه بیشتر نان نانوایی‌های شهرستان ملزم به افزایش ساعات کاری شده‌اند و آرد لازم برای تهیه نان نیز به هر مقدار که لازم باشد در اختیار آنها قرار داده خواهد شد.

جهین تصریح کرد: افزایش تقاضای کاذب تنها برای چند روز عرضه نان را افزایش خواهد داد و در روزهای آینده شاهد کاهش شدید تقاضا برای نان و برهم خوردن چرخه تعادل خواهیم بود، لذا به شهروندان توصیه می‌شود برای جلوگیری از هدر رفت نان از تقاضای مازاد بر نیاز خودداری نمایند.

رییس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان مهاباد در پایان اظهار کرد: شهروندان با برهم زدن اوضاع و ملتهب کردن جو روانی جامعه زمینه افزایش قیمت و سوء استفاده برخی افراد را فراهم نکنند و اطمینان داشته باشند که تامین آرد و نان با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نخواهد شد.

بازدید میدانی خبرنگار هاژه از نانوایی‌های چند نقطه پرتراکم مرکز شهر همچون میدان ملاجامی، کوچه اداره کار و برخی نانوایی‌های دیگر حاکی از آن است که تعدادی از نانوایی‌ها ضمن تولید نان در روز جمعه امروز بعداز ظهر نیز نان عرضه کردند و آرامش نسبی در صف‌ نانوایی‌ها برقرار شده است.

صاحبان نانوایی‌ها نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه، طولانی شدن صف‌ها را ناشی از جو روانی در شهر اعلام کرده و گفته‌اند: طولانی شدن صف نانوایی در چند شهر اطراف این شایعه را در شهر مهاباد هم بدون دلیل خاصی ایجاد کرده است.

شهرام شریفی مدیر یکی از نانوایی‌های واقع در ملاجامی در گفتگو با هاژه تاکید کرد: مشکلی در خصوص تأمین آرد وجود نداشته و برای عرضه بیشتر میزان ساعات کاری خود را افزایش داده‌ایم.

وی پیش بینی کرد: فردا و پس فردا عرضه بیشتر نان به کاهش تقاضا و عادی شدن صف‌های نانوایی منجر خواهد شد و در حال حاضر مشکلی برای تأمین آرد متوجه نانوایی‌ها نیست.

گزارش و عکس: حسین خالندی 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۳۹۹/۷/۲۴
مشکل کمبود سهمیه آرد جدیه
قبلا نانوایی‌ها کمبودشون رو از بازار آزاد تامین میکردن
الآن قیمت بازار آزاد به اندازه‌ای بالا رفته که دیگه نمیشه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

جعفر ۱۳۹۹/۷/۲۰
نانوایی ها اظهار میدارند که فروش نان به قیمت فعلی برای آنها صرف نمی کند لذا خواهان افزایش قیمت هستند بنده شاهد بودم تعدادی از نانوایی ها هر اندازه نان درخواست میکردی با قیمت آزاد (به قول خودشان) بهت میدادند ولی با قیمت مصوب می گفتند نان نداریم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

محسن ۱۳۹۹/۷/۲۰
با عرض سلام به هاژه.
می توان گفت همه مسولین جز دروغ کار دیگه ایی ندارند. چرا اسم خودشون مسول گذاشتن. چرا واقعیت رو با عقل و چشم باز درک نمیکنند. مگه این همه دروغ برای چی و تا کی. آخه این همه بلوف زدن که آرد کم نیست نان کم نیست. چرا موقعی که میری میگی به اندازه ده هزار تومن نان میخوام میگه نمیشه فقط تا 5 هزار تومن میتونیم بدیم. نمی دونم با چه زبانی بگیم منی که تا ده هزار تومن نان لازم دارم شاید برای یک هفته باشه شاید دو خانواده باشیم. پس خواهشا مسئولین، نا مسئول این چرندیات رو تحویل مردم ندهند. میتونند کنترل کنند بسم الله نمی تونند برای حفظ جایگاه خود دروغ نگویند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

بازید ریحانی ۱۳۹۹/۷/۱۹
اخر بو دروایان ده کن ..ورن توای مه هاباد سر و بن کن .بزانه .دوکانک .نانکی له یه .اخر ساعت چواری تا شش له بستک نان گراوم .
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

لقمان حسینپور ۱۳۹۹/۷/۱۹
من اهل شهر گوک تپه هستم هیچ مشکلی ندارم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

چیا ۱۳۹۹/۷/۱۹
هم مردم هم نانوای ها در این مورد خطا بارن من صبح ساعت ۹برای گرفتن نان رفتم که نانوایی خیلی جدی گفت تمام شده در صورتی که این نانوایی در حاشیه شهر قرار دارد خود به عینه دیدم که در نانوایهای دیگر ۴۰نفر صف بستن در انجا دو نفر در صف بود
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هر به نانیمان کم بو ۱۳۹۹/۷/۱۹

نظر خود را براي ما ارسال كنيد