تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۶ مهر ساعت ۱۷:۴۰ بازدید: 1179      نظرات: 0      کد مطلب: 15292
بارقه‌های امید سرپرست شهرداری

ساماندهی اصولی سگ‌های بلاصاحب در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، افزایش تعداد سگ‌های بلاصاحب در شهرستان مهاباد در چند سال گذشته همواره بصورت یک مطالبه جدی از سوی شهروندان مطرح شده، اما رسوایی مالی اخیر 6 عضو شورای شهر و برخی کارمندان شهرداری، امیدها را برای ساماندهی آنها ازبین برد، حال سرپرست جدید شهرداری مهاباد بارقه‌های امیدی برای ساماندهی سگ‌های بلاصاحب این شهرستان ایجاد کرده‌ است.
کریم محمدنژاد سرپرست شهرداری مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: موضوع سگ‌های بلاصاحب در شهر مهاباد با توجه به مطالبه شهروندان و حفظ آرامش آنها در اولویت کاری شهرداری قرار گرفته و شهرداری مهاباد متعهد شده اعتبار لازم برای احداث و تجهیز سایت نگهداری را هزینه کند.
وی افزود: برآورد مالی نشان می‌دهد که برای آغاز بکار سایت نگهداری سگ‌های بلاصاحب شهرستان مهاباد 180 میلیون تومان نیاز است.
محمدنژاد تصریح کرد: بر اساس آمارها تعداد سگ‌های بلاصاحب شهر مهاباد بیش از 500 قلاده است و سایت فعلی ظرفیت نگهداری 300 قلاده را دارد، لذا برای ساماندهی قطعی باید مکانی جدید با شرایط بهتر ایجاد شود اما در شرایط فعلی سعی شده در قدم اول سایت فعلی که بصورت اجاره است تجهیز و مورد استفاده قرار گیرد.
وی اضافه کرد: تاکنون 150 قلاده سگ از سطح شهر جمع آوری شده‌ و ضمن واکسینه کردن ، عقیم سازی و پلاک گذاری رهاسازی می‌گردند و این روند ادامه‌دار خواهد بود.
سرپرست شهرداری مهاباد در ادامه اظهار کرد: سایت فعلی با مساحت 2 هزار متر بصورت اجاره درحال راه‌اندازی است و در چند روز گذشته مسیرهای دسترسی آن اصلاح شده‌اند.
وی افزود: سه محوطه هر کدام به مساحت بیش از 1 هزار متر مربع بتن ریزی و فنس کشی شده است.
محمدنژاد تصریح کرد: با همکاری سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌ حامی حیوانات عملیات زنده‌گیری، عقیم‌سازی و نگهداری صورت می‌گیرد. طبق پیش بینی‌ها هر هفته 20 قلاده سگ عقیم‌سازی خواهد شد و بعد از پلاک گذاری رها سازی می‌گردند و این سیکل تا زمان کنترل جمعیت آنها ادامه خواهد داشت.
سرپرست شهرداری مهاباد با بیان اینکه کنترل جمعیت سگ‌ها در مهاباد میان مدت خواهد بود اظهار کرد: عملیات صورت گرفته برای آرامش شهروندان است و برای موفقیت در این موضوع باید چند سال تلاش نمود.
 محمدنژاد افزود: در چند روز گذشته گزارشاتی از رهاسازی سگ‌های بلاصاحب توسط خودروهای باری شهرهای همجوار در حاشیه شهر مهاباد نیز گزارش شده و این امر بر بار مشکلات در این حوزه افزوده است.
وی با بیان اینکه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب مهاباد اولویت اصلی شهرداری است، تصریح کرد: سعی می‌کنیم آماده سازی کامل سایت فعلی در 2 هفته آتی به پایان برسد و نهایتا از 20 روز آینده زنده‌گیری را بصورت روزانه آغاز خواهیم نمود.
نسرین خضرپور از اعضای موسس و سخنگوی انجمن خیریه حامیان ژین نیز در این خصوص در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: کارهای عملیاتی مطلوبی در چند روز گذشته صورت گرفته و امیدواریم تلاش‌های در این زمینه به نتیجه برسد.
وی افزود: عقیم سازی سگ‌های بلاصاحب در مهاباد با تکمیل شدن سایت آغاز خواهد شد و در کنار آن برای نگهداری، عقیم سازی و درمان سگ‌های بلاصاحب همکاری خواهیم نمود اما سایر ادارات دیگر همچون دامپزشکی، بهداشت و محیط زیست نیز باید نقش محوری را ایفا نمایند.
خضرپور تصریح کرد: برخلاف برخی اظهار نظرها تعداد سگ‌های بلاصاحب مهاباد به هزار یا 2 هزار قلاده نمی‌رسد بلکه جستجوی آنها برای مواد غذایی در شهر این باور را ایجاد کرده که تعداد آنها زیاد است.
وی در خصوص برخی اظهارات شهروندان مبنی بر تهاجمی بودن تعدادی از این سگها اظهار کرد: سگ‌ها برای اینکه تهاجمی شوند باید حالت تهاجمی به آنها آموزش داده شود و متأسفانه در چند سال گذشته شاهد رهاسازی برخی سگ‌‌های گله در حاشیه شهرها می‌باشیم و روز به روز بر تعداد آنها اضافه می‌شود که موجب بروز این معضل شده، وگرنه سگهای بلاصاحب سطح شهر ذاتا حالت تهاجمی ندارند.
خضرپور افزود: در صورت تکمیل ظرفیت سایت هزینه‌های ماهیانه نگهداری، درمان، واکسن و عقیم‌سازی به 30 میلیون تومان می‌رسد که این میزان با توجه به شرایط متغییر است و در این شرایط نیازمند ورود خیرین و کمک‌های شهروندان برای تأمین هزینه‌ها خواهیم بود چراکه حل این مشکل نیازمند عزمی مردمی است.
وی با بیان اینکه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب در درجه اول وابسته بودجه است تصریح کرد: تنها انتقاد چاره کار نیست و شهروندانی که دغدغه ساماندهی دارند باید با حمایت از این طرح مشارکت داشته باشند و در صورت مشارکت گسترده شهروندان و حمایت مادی هرچند ناچیز به آسانی هزینه‌های ساماندهی تأمین خواهد شد. 
عضو موسس و سخنگوی انجمن خیریه حامیان ژین در پایان اظهار کرد: در چند سال گذشته تأمین هزینه‌های درمان، نگهداری و عقیم‌سازی از سوی این انجمن با منابع بسیار محدود صورت گرفته و تأمین هزینه‌های هنگفت ساماندهی بدون همکاری سایر ادارات، شهروندان و خیرین میسر نخواهد بود، لذا خیرین و شهروندانی که مایل به همکاری هستند می‌توانند در تماس با انجمن از طریق صفحات شبکه‌های اجتماعی یا رسانه‌ها اعلام همکاری نمایند و یا مسقیما می‌توانند به سایت نگهداری سگ‌های بلاصاحب مراجعه نمایند و ضمن بازدید از این مرکز، هماهنگی‌های لازم را با اعضای انجمن انجام دهند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد