تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۵ شهريور ساعت ۱۲:۱۴ بازدید: 552      نظرات: 0      کد مطلب: 15223

سه‌شنبه سیاه فلسطین


 

 

نخست‌وزیر فلسطین روز دوشنبه گفت که امضای موافقتنامه عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و دو کشور حاشیه‌ی خلیج فارس «روز سیاه دیگری» برای جهان عرب خواهد بود.

هر دو دولت خودگردان فلسطین و حماس که بر نوار غزه حکومت می‌کنند، توافق انجام شده با وساطت ایالات‌متحده را محکوم کردند و از آن به عنوان خنجر از پشت زدن نام بردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و دیپلمات‌های ارشد امارات‌متحده‌عربی و بحرین قرار است امروز توافق‌های خود را در واشنگتن امضا کنند و روابط خود را بدون هیچ پیشرفتی در توافق صلح اسرائیل و فلسطین به حالت عادی در آورند.

محمد اشتیه نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین و از رهبران جنبش فتح، در جلسه هفتگی کابینه گفت: «فردا، شاهد یک روز سیاه در تاریخ جهان عرب خواهیم بود، روز شکست نهادهای اتحادیه عرب ، که متحد نیستند و از هم پاشیده شده‌اند».

وی گفت:امضای این توافق « روز دیگری برای افزودن به تقویم بدبختی فلسطین خواهد بود». وی افزود که تشکیلات خودگردان در روابط خود با اتحادیه عرب «به دلیل امتناع از محکوم کردن دو توافق عادی‌سازی» در ماه گذشته بازنگری خواهد کرد.

فلسطینی‌ها از مردم خواستند امروز هم‌زمان با امضای توافق‌نامه به خیابان‌ها بیایند. آن‌ها از کشورهای عربی خواستند در این «بزم» شرکت نکنند.

وزیر امور خارجه بحرین عبدالطیف الزیانی و وزیر هم‌کاری‌های بین‌المللی و امور خارجه‌ی امارات‌متحده‌عربی، شیخ عبدالله بن زاید، روز یکشنبه وارد واشنگتن شدند در حالی که نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه در بحبوبه‌ی درخواست‌های استعفایش در اسرائیل، وارد واشنگتن شد.

بحرین و امارات‌متحده‌عربی بر خلاف مصر و اردن که پیمان صلح با اسرائیل را در سال‌های ۱۹۷۹ و ۱۹۹۴ امضا کردند، علیه اسرائیل نجنگیده‌اند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد