تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۵ شهريور ساعت ۱۰:۲ بازدید: 714      نظرات: 1      کد مطلب: 15216

شرایط بازگشایی مدارس در ایران و آسیای شرقی


مدارس ایران در تاریخ 15 شهریور به صورت حضوری در مناطق زرد و در مناطق قرمز به صورت آنلاین برگزار شد. شرایط بازگشایی مدارس در آسیا شرقی تاحدودی فرق دارد.

در مغولستان به عنوان کشوری که کمترین آمار مبتلا و فوتی کرونا را داشت، مدارس به صورت حضوری و مجازی بازگشایی خواهند شد. در این کشور مدارس به مدت 3 روز حضوری و 2 روز در هفته آنلاین خواهند بود.

بازگشایی مدارس در کره جنوبی نیز به صورت حضوری و آنلاین خواهد بود، اما تفاوت ویژه این دولت با سایر دولت‌ها این است که  حکومت انتخاب حضور یا عدم حضور در مدارس را بر عهده والدین و دانش‌آموزان گذاشته است.

نکته قابل ستایش کره‌ جنوبی این است که در صورت قرار گرفتن شرایط در هشدار سطح سه، همه مدارس موظف‌اند به آموزش از دور روی‌بیاورند. در شرایط فعلی، مدارس ابتدایی و راهنمایی با ظرفیت یک‌ سوم و مدارس دبیرستان با ظرفیت دو سوم دانش‌آموزان، در هر کلاس خواهند بود.

در ژاپن هر مدرسه برنامه‌های خاص خود را برای بازگشایی دارد و همچنین کلاس‌ها تا نصف پر است. مقامات این کشور تدابیر لازم را برای برگزاری مدارس به صورت آنلاین فراهم آورده‌اند. مدارس ژاپن فقط 3 روز در هفته حضوری خواهد بود.

وضعیت بازگشایی مدارس در ایران متفاوت‌تر از سایر کشورهاست. در ایران برنامه‌های آموزشی به صورت حضوری و تاحدودی آنلاین برگزار می‌شود. طبق مصوبه ستاد ملی  مدیریت کرونا مدارس از 15 شهریور بازگشایی شد که با توجه به شرایط فعلی برنامه‌های آموزشی به صورت حضوری و غیر حضوری با استفاده از برنامه شاد خواهد بود.

شرایط آموزشی در مناطق قرمز با استفاده از برنامه شاد خواهد بود. این برنامه جهت رفع تکالیف دانش‌آموزان، زیر نظر مدیران مدرسه کاربرد خواهد داشت.

یکی از مشکلات مدارس ایران در این شرایط کمبود ظرفیت کلاس‌های درس است به‌طوری که جمعیت حاضر در کلاس‌ها به 30 نفر می‌رسد، در این موقعیت عملا هیچ فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نمی‌شود.

کابوس این روزهای مردم افزایش مجدد آمار کروناست. بسیاری از پدران و مادران، ماه‌ها از تجعات مختلف دور ماندند تا شاهد مرگ عزیزان و ازدیاد کرونا نباشند. این بار اما با بازگشایی مدارس و نبود آموزش‌های بهداشتی، ترس از بالا رفتن مبتلایان داغ دل مردم را بیشتر می‌کند.

به‌علاوه در مناطقی که وضعیت قرمز است، می‌بایست شرایط برای آموزش مجازی فراهم آورند. تمامی اقشار جامعه توان تهیه ماسک و مواد ضدعفونی را ندارند. متاسفانه تنها اقدام جدی دولت در رابطه با مدارس، استفاده از امکانات برنامه شاد است. اما همه مردم امکان استفاده از این برنامه را دارند؟

با این همه برای حل مشکلات گسترده‌ای که احتمالا در آینده دامان مدارس را خواهد گرفت، باید صبر کنیم ببینیم دولت چه تدبیری می‌اندیشد. با توجه به پیش‌بینی شیوع بیماری آنفولانزا در فصل پاییز، این امر اقدامات جدی مسوولان را می‌طلبد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

خالد احمدی ۱۳۹۹/۶/۲۶
سلام,به نظربنده مدارس تعطیل وبه صورت مجازی برگزار بشه بهتره,چون هرروز درمدرسه ما که ابتدایی میباشد,بچه ها را میبینم که همدیگه رابغل میکنن,یا میبینم دست دردست همدیگه ازکلاس بیرون میان,یااینکه اولیا هنگام آوردن دخترشون کلی دم سالن یابه بهانه ای داخل میان,بازموقع تعطیلی به همین روال میباشد,یا اینکه روزی دوبار باید سالن وکلاس با وایتکس ضدعفونی بشه,خداییش کرونا بگیری ازبوی کند کلریا وایتکس که منجربه آسم یابیماریهای گوناگون ازقبیل چشم وپوست میشه خیلی بهتره,(از طرف یک فرهنگی بدون تعارف,درشهرستان مهاباد,آـ غ)

نظر خود را براي ما ارسال كنيد