تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ شهريور ساعت ۱۲:۴۶ بازدید: 280      نظرات: 0      کد مطلب: 15206
افتخاری دیگر برای هنرهای نمایشی

مهاباد جزو 20 شهر خلاق فرهنگ و هنر ایران


 
 
 
 
هنرهای نمایشی شهرستان مهاباد از استان آذربایجان‌غربی جزو ۲۰ شهر خلاق فرهنگ و هنر ایران شد.
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه و به نقل از دبیرخانه‌ی شبکه‌ی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، ابراهیم حیدری دبیر اجریی این طرح، از داوری آثار دریافتی و انتخاب شهرهای مرحله‌ی نهایی از میان ۳۶۷ شهر مشارکت در این طرح خبر داد و‌ گفت :پس از اعلام فراخوان در تابستان ۱۳۹۸ و اعلام آمادگی ۳۶۷ شهر برای مشارکت در این طرح، کارگاه‌های آموزشی برنامه‌نویسی فرهنگی و هنری با حضور نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری هر شهر و رئیس انجمن فرهنگی و هنری همه‌ی شهرهای شرکت کننده در ۳۱ مرکز استان با بیش از 2400ساعت برای 1200 نفر برگزار شد. پس از برگزاری کارگاه‌ها شهرها برنامه‌های خود را همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کردند که پس از چند مرحله داوری 129 شهر در 9 حوزه‌ی موضوعی به مرحله نهایی راه یافتند. 
 
حیدری در ادامه، ضمن اشاره به داوری دقیق آثار افزود: توجه به ظرفیت‌های بومی، محلی، ملی و ارزش‌های دینی در طراحی و اجرای برنامه‌ها، تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر، مشارکت مردمی و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در تدوین و اجرای برنامه‌ها. خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها،  توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری قابلیت و ضمانت اجرایی و پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه‌ی مربوطه از مهم‌ترین شاخص‌های هیئت‌داوران برای انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر بود.
 
لازم به ذکر است که شبکه‌ی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌ها است. این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت نهادها و دستگاه‌های فعال فرهنگی و هنری در حوزه شهری از جمله سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو در حال اجراست.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد