تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور ساعت ۱۵:۵۲ بازدید: 5195      نظرات: 1      کد مطلب: 15192

نحوه بازگشایی مدارس در مهاباد تشریح شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، جلسه هماهنگی برای بازگشایی مدارس با حضور مدیران و معلمان شهرستان مهاباد در سالن فجر این شهرستان بصورت حضوری و مجازی برگزار شد.

بدنبال شیوع ویروس کرونا در کشور، مدارس بسیاری از شهرها از اسفندماه تعطیل شد و شیوع این ویروس آغاز سالتحصیلی جدید را در هاله‌ای از ابهام قرار داده بود.

در شهرستان مهاباد هم که بیشترین میزان مبتلایان و فوتی‌های استان را به نسبت جمعیت به خود اختصاص داده بود ولی در 2 ماه گذشته شیب ابتلا به کرونا کاملا نزولی شده و تعداد فوتی‌ها نیز در یک ماه گذشته تقریبا ثابت بوده است.

کامبیز شاوله مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهاباد در این جلسه اظهار کرد: تمامی دستورالعمل‌ها و نکات مراقبتی به منظور سلامت دانش‌آموزان در مدارس این شهرستان لحاظ شده و بازگشایی تمامی مقاطع تحصیلی از 15 شهریورماه کاملا قطعی است.

 

وی افزود: در 2 ماه گذشته برگزاری کنکور، امتحانات تیزهوشان و چندین آزمون دیگر در مهاباد بدون اینکه بر میزان مبتلایان اضافه کند برگزار شده و همین امر جدیت مدیران آموزش و پرورش را برای رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه نشان می‌دهد.

شاوله تصریح کرد: مدیران مدارس شهرستان تا عصر روز جمعه فرصت دارند گروهبندی کلاس‌ها را انجام دهند و در چند روز ابتدایی سال تحصیلی سوابق بیماری دانش‌آموزان را جویا شوند تا تمهیدات ویژه‌ای برای آنان در نظر گرفته شود.

وی از کاهش زمان کلاس‌های درس خبر داد و گفت: دانش‌آموزان روزانه بجای 3 وقت کلاس 6 وقت را تجربه خواهند کرد و زمان هر کلاس درس بیشتر از 35 دقیقه نخواهد بود.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: دستورالعمل واحدی برای تمامی مدارس تدوین نشده و مدیران مدارس با انعطاف حداکثری و دقت بیشتر نسبت جمعیت دانش‌آموز در مدرسه و کلاس را با فضای فیزیکی مدارس رعایت نمایند.

کامبیز شاوله در ادامه با بیان اینکه امسال هیچ جشنی برگزار نخواهد شد افزود: فعالیت بوفه مدارس نیز تحت هر شرایطی مطلقا ممنوع است و بازگشایی آنها به هر دلیلی تخلف محسوب می‌شود، اما دانش آموزان می‌توانند تغذیه سرد را با خود به همراه داشته باشند.

وی اضافه کرد: حضور و ازدحام اولیای کلاس اولی‌ها به منظور مراقبت از سلامت سایر دانش آموزان مطلقا ممنوع است.

شاوله در ادامه گفت: علی رغم نیازمندی به جذب معلم درحالت کلی، هیچ کلاس درسی در شهرستان بدون معلم نخواهد بود و از نظر آماری کمبود معلم جهت حضور در کلاس‌های درس وجود ندارد، اما احتمالات و برخی مشکلات  ناخواسته معلمان ازجمله ابتلا به بیماری و سایر مشکلات شخصی را نمی‌توان نادیده گرفت و تهمیداتی برای این مواقع نیز اندیشیده شده است.

وی هرگونه تعطیلی مدارس را منوط به تصمیم ستاد کرونا و وضعیت شهرستان از نظر شمار مبتلایان اعلام کرد و گفت: درحال حاضر وضعیت کشور و شهرستان به گونه‌ای است که شرایط تحصیل را می‌توان علی‌رغم دشواری‌ها فراهم کرد و بدلیل اینکه آینده مشخصی در خصوص شیوع، پایان و یا درمان کرونا وجود ندارد، لذا نمی‌توان آموزش را متوقف کرد و تعطیلی آموزش دانش آموزان موضوع ساده‌ای نیست که چندین سال بدون برنامه مشخصی تعطیل شود.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهاباد خطاب به والدین دانش آموزان نیز اظهار کرد: نهایت همکاری را با مدیران و معلمان مدارس داشته باشند و بر اساس اعلام نظر معلمین دانش‌آموزان را به مدارس بفرستند و نظر معلمین و مدیران اعتماد کامل داشته باشند.

کامبیز شاوله افزود: والدین دانش آموزان باید در جریان آخرین وضعیت آموزشی کشور و شهرستان قرار بگیرند و اخبار مربوط به آموزش و پرورش شهرستان مهاباد را تنها از رسانه‌های رسمی و مجوز دار جویا شوند تا شبهه‌ای در امورات وجود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: هرآنچه را که در خصوص نحوه بازگشایی مدارس لازم بوده به مدیران شهرستان آموزش داده شده و با رعایت سفت و سخت پروتکل‌های بهداشتی شامل کاهش ساعات کلاس، ضدعفونی مستمر مدارس، کاهش ظرفیت مداس و کلاس‌ها و همچنین اجباری کردن استفاده از وسایل پیشگیری آموزش در مهاباد تداوم می‌یابد.

مدیر آموزش و پرورش از والدین خواست نسبت به تهیه ملزومات بهداشتی ازجمله ماسک، شیلد و مواد ضدعفونی اقدام نمایند و رعایت نکات بهداشتی را بصورت جدی به فرزندان خود آموزش دهند.

وی افزود: تمامی تصمیمات فعلی در شرایط بحرانی اتخاذ شده و هرگونه تصمیم جدید نیز به مدیران، والدین و رسانه‌ها اعلام خواهد شد، لذا باید نهایت همکاری و تعامل به وجود آید تا آموزش دانش‌آموزان متوقف نشود و به بهترین شکل ممکن از بحران عبور کنیم.

شاوله تصریح کرد: در کنار تعامل و همکاری مستمر آموزش و پرورش از هرگونه نظرات، پیشنهادات و انتقادات برای بهتر شدن فضای درس و جلوگیری از هرگونه مشکل استقبال می‌کند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: درحال حاضر 43 هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف اول تا دوازهم در شهرستان مهاباد مشغول به تحصیل هستند و امسال نیز 3 هزار 500 دانش آموز کلاس اولی به وارد مدارس می‌شوند.

کامبیز شاوله در پایان با بیان اینکه هر ساله تعدادی از دانش‌آموزان بدلیل مسائل اجتماعی، اقتصادی، ازدواج و ... ترک تحصیل می‌کنند افزود: شیوع کرونا موجب ترک تحصیل و یا عدم ثبت نام دانش‌آموزان در مدرسه نشده و تغییری در آمارها روی نداده است.

 

 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

چینی نجل علی ۱۳۹۹/۶/۱۵
به نظر من بچه ها تو خونه با برنامه شاد درس بخونن بهتره ما نگران بچه هامون هستیم

نظر خود را براي ما ارسال كنيد