تاريخ: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱ دي ساعت ۱۰:۵۳ بازدید: 343      نظرات: 1      کد مطلب: 2505

انفجار مین در قصرشیرین یک کشته بر جای گذاشت


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه به نقل از ایرنا، معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت: انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در حوالی نفت شهر از توابع این شهرستان منجر به کشته شدن یک چوپان شد.

نعمت الله نازپرورده روز چهارشنبه افزود: در جریان این حادثه، یک چوپان 40 ساله اهل شهرستان سرپل ذهاب روز سه شنبه در حین تعلیف احشام در منطقه چم نفت (کل کش) از توابع شهر مرزی نفت شهر بخش سومار شهرستان قصرشیرین با مین به جای مانده از جنگ تحمیلی از نوع والمرا برخورد و در دم فوت کرد.
وی اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون 15 مورد انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان به وقوع پیوست که در اثر این انفجارها یک تن کشته، 9 تن مجروح و یا دچار موج گرفتگی شدند.
وی بیان کرد: در سه مورد از این انفجارها 11 راس گوسفند تلف شدند و در 10 انفجار دیگر نیز به سه دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی، یک دستگاه گریدر، 2 دستگاه کمباین و سه دستگاه تراکتور خسارت مادی وارد شد.
معاون فرماندار قصرشیرین، نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده به مین را از حادثه دیدگان انفجار مین در شهرستان قصرشیرین ذکر کرد.
با گذشت 28 سال از پایان جنگ تحمیلی، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه همانند ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده هستند.
پارسال در مجموع بر اثر 35 مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در شهرستان قصرشیرین 6 تن کشته و 31 تن نیز مجروح شدند.


همچنین سال گذشته به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند، خسارت هایی وارد شد و چندین راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.


جشن پاکسازی 700 هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال 91 با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.


اکنون 2 شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب 12 گروه با یکصد عضو در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.


با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین، تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی زمین های آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند

 

.



ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

میلاد ۱۳۹۵/۱۰/۱
متاسفانه این شخص که از اقوام اینجانب میباشد، دیروز حوالی ظهر دچار سانحه شد. لازم به ذکر است شخص اسم مذکور خداداد محمدی ساکن روستای قلعه بهادری، از توابع شهرستان سرپلذهاب میباشد.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد