تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد ساعت ۱۸:۱۷ بازدید: 5219      نظرات: 3      کد مطلب: 15105
بعد از دستگیری متهمین به فساد مالی در شهرداری و شورای شهر

اولین حکم تخریب ساخت و ساز یک بنای غیرمجاز در مهاباد اجرا شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، حکم تخریب بنای ایجاد شده در حریم و بستر حوضخانه شاه‌درویش مهاباد با حضور مصطفی احمدزاده عضو شورای شهر مهاباد، نماینده دادستانی، فرمانداری، میراث فرهنگی و نیروی انتظامی اجرا شد.
اسفندماه سال 1397 قطع بیش از 10 اصله درخت و آغاز ساخت و ساز در جوار حوضخانه شاه‌درویش شهر مهاباد با واکنش شهروندان و کارشناسان میراث فرهنگی روبرو شد و در نهایت حکم توقیف عملیات صادر گردید، در 2 سال گذشته بارها عملیات ساخت و ساز علی‌رغم حکم صادره دوباره صورت گرفت و در نهایت صبح امروز با حضور نماینده دادستانی، فرمانداری ، میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر و همچنین نیروی انتظامی حکم تخریب ساخت و ساز غیرمجاز اجرا شد.
مصطفی احمدزاده مسوول کمیسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد که در اجرای این حکم حضور داشت در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: حکم تخریب صادر شده از سوی ماده صد شهرداری مهاباد مبنی بر تخریب ساخت و ساز غیرقانونی در حریم و بستر درجه یک اثر ثبت شده ملی حوضخانه شاه‌درویش اجرایی گردید.
وی افزود: اواخر سال 97 و سال گذشته ساخت و ساز غیرقانونی در این محل صورت گرفت که پس از تذکرات لازم به اداره اوقاف شهرستان، با هماهنگی اداره میراث فرهنگی شهرستان در پروسه‌ای پر از فراز و فرود حکم تخریب از سوی ماده صد شهرداری مهاباد صادر گردید.
احمدزاده تصریح کرد: با اجرای این حکم از تعدی به حریم درجه یک، یکی از بناهای ارزشمند شهر مهاباد جلوگیری شد و این امر لزوم حفاظت و حراست بیشتر از سایر بناهای تاریخی شهر و حوضخانه‌ها که متولی آن سایر ادارات شهر هستند را نشان می‌دهد.
عضو شورای شهر مهاباد در پایان اظهار کرد: امیدواریم سایر ادارات که آثار تاریخی و باستانی زیر نظر آنهاست، جدیت بیشتری برای حفظ و حراست از آنها داشته باشند و در این راستا نیز آماده هرگونه همکاری هستیم.
 
غلامرضا عبده رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهاباد نیز در حاشیه اجرای حکم تخریب ساخت و ساز غیر قانونی در حوضخانه شاه‌درویش شهر مهاباد اظهار کرد: این بنای فاخر میراث عصر قاجار در این شهرستان است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی افزود: از سال 97 هیات امنای مسجد اقدام به ساخت و ساز غیرمجازی در حریم درجه یک این بنا کرده‌اند و بارها برای توقف عملیات اقدام کرده ولی دوباره شاهد ازسرگیری ساخت و ساز بوده‌ایم، تا در نهایت با حکم قطعی دادستانی و کمیسیون ماده صد شهرداری ساخت و ساز در این بنا تخریب و عرصه به حالت اولیه بازگردانده شد.
به گزارش هاژه، در میان اخبار مأیوس کننده از شهرداری مهاباد و اعضای دستگیر شده شورای شهر، اجرای این حکم از مهمترین اقداماتی است که در کمیسیون ماده صد شهرداری با استقبال شهروندان صورت گرفته است.
 
بعد از دستگیری 5 عضو شورای شهر و تعدادی از کارکنان شهرداری مهاباد به اتهام فساد مالی و ارتشاء، شهروندان  ضمن اینکه خواستار برخورد جدی با متخلفین شده‌اند، بارها از مسوولان خواسته‌اند نسبت به حفظ بناهای تاریخی شهر و ساخت و سازهای غیرمجاز جدیت بیشتری داشته باشند.
 
حوضخانه مسجد شاه‌درویش مهاباد در داخل صحن این شاه‌درویش قرار گرفته است. قدمت بنا به 1224 هجری قمری برمیگردد. بنای حوضخانه از آجر و زیربنای آن از سنگهای متراکمی است که صاف و صیقلی شده‌اند. گنبد بنای آجری و مدور است و طاقهای سه قسمتی (جناغی) آجری می باشد. آجرهای بنا از نوع چهارگوش قرمز می باشد و ملات بکار رفته در بنا گچ و خاک است. این اثر  تاریخی به همراه چند حوضخانه دیگر جزو آثار تاریخی شهرستان مهاباد هستند که از سبک معماری قاجاری و صفوی برای ساخت آنها استفاده شده است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
1
پاسخ به این اظهارنظر

علی قوی بنیه ۱۳۹۹/۵/۲۷
دستتان دردنکند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسین ۱۳۹۹/۵/۲۷
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۹/۵/۲۵
احساس میکنم بعد مدتی همگی رو ازاد و خیلی هم بابت این مدت دستگیریشون ازشون عدرخواهی هم خواهد شد و به پست بالاتری هم ارتقا خواهند یافت کلا برا دزدان ما قانون اینطوری.اگه واقعا در پی تنبیه این دزدان هستند پولهای دزدیده شده رو ازشون بکیرت و صرف حواقص شهر بکنند و آنگاه انها را هم به عنوان کارگر شهرداری به کار بگمارند تا رنجی را که انها دیده اند را تجربه والبته بهشان حقوق هم ندهند هر چند ماه یه باریه چندر قازی بهشان بدهند فقط جهت خرید نان و پنیر.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد