تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد ساعت ۱۷:۲۷ بازدید: 2645      نظرات: 4      کد مطلب: 15101
جنگ با زندگی در جستجوی گنج؛

مرگ تلخ چهار جوان در گیلان غرب


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه،  4 جوان در گیلانغرب کرمانشاه هنگام جستجوی گنج در گودالی که حفر کرده بودند؛ گرفتار شده و به شکل تراژیکی جان سپردند.
حوالی نیم‌شب گذشته، مردم روستای «اول ویار» از دهستان چله، صدای غمبار درخواست کمک مردی را می‌شنوند که خبر از حادثه ای تلخ می‌دهد: سه تن از دوستانش در دره‌ی «ده‌روه‌ن ئاو» که در مقابل روستا  ایستاده، نیاز به کمک دارند.
مردم سریعاً به کمک آنها می‌شتابند. به طوری که تا بامداد امروز بیش از یکصد نفر شاهد یکی از تلخ ترین اتفاقات چند دهه‌ی اخیر در آن جغرافیا هستند.
دهستان چله یکی از مناطق مهم تاریخی محسوب می شود که بر اساس نظر کارشناسان، آثار متعدد دفن شده‌ای  از دوره‌های اشکانی و ساسانی و غیره را در خود جای داده  و حتی برخی از تپه‌ها و قلعه هایش نیز به گفته صاحبنظران، ریشه در دوره اشکانیان دارد. اما میراث فرهنگی هیچ برنامه‌ای برای آن ندارد...
یکی از ساکنان «اول ویار» به صدای آزادی می گوید: از حوالی پاییز سال گذشته مردم روستا شاهد حفر گودال و خاکبرداری غیر طبیعی در آن محیط بوده‌اند که به تدریج بیشتر و بیشتر شده بود. حتی عده ای به قصد کنجکاوی سرکی به آن گودال تودرتو می‌کشیدند اما با خبر تازه ای روبرو نمی‌شدند.
پریشب همین افراد برای بازگشایی مسیر گنج رویایی‌شان، انفجاری انجام داده اند که راحت‌تر به گنج برسند و حوالی ساعت یازده صبح به درون گودال رفته بودند اما حالا یازده نیم شب است و مردم تازه فریاد کمک خواهی را می شنوند.
تیم کمکی از گیلان غرب می‌رسد. اما هیچ کاری از آنها ساخته نیست. تیم کمکی اسلام آباد به مردم این امید را می‌دهد که مشکل را حل کنند و این گرفتاران در گودال تودرتو را نجات می‌دهند. ساعت دو بامداد در حالی از راه می رسد که تیم اسلام آباد هم با وجود برخورداری از تجهیزات، کاری پیش نمی برند.
«صادق» برادر «هدایت محمودی» اهل سراب گیلان غرب که در گوردال گرفتار شده داوطلب می شود و طناب ناجیان را با خود می برد که گرفتاران را به آن ببندد و بیرون کشیده شوند. جوان با دودلی و نگرانی به گودال ورود می کند که ناجی برادر و دو همراه دیگرش باشد. پس از مدتی ناجیان، سر طناب را به سختی می‌کشند و پیکر بی‌جان اولین فرد در مقابل یک دنیا حیرت و حسرت مردم بالا کشیده می شود.
اما نگرانی ناجیان و اقوام ِگرفتاران، وقتی بیشتر می‌شود که خبری یا صدایی از «صادق» فرد چهارم شنیده نمی شود. هر لحظه نگرانی عمیق تر می شود تا اینکه همه با حیرت و تأسف کم کم به گرفتاری و مرگ جوان چهارم مطمئن می‌شوند.
مدیر کل مدیریت بحران کرمانشاه می‌گوید: وقتی از پیشرفت کار تیم اسلام آباد ناامید شدیم، آتش نشانی کرمانشاه تیم زبده ای را به محل فرستاد. فرماندار گیلان غرب می گوید: انفجار در شب قبل از کاوش صورت گرفته است. وی  ضمن اینکه از خروج همه جنازه‌ها به دست تیم آتشنشانی کرمانشاه خبر می‌دهد، توصیه می‌کند هیچ جوانی به قصد رسیدن به ثروت رؤیایی به این مسیرها ورود نکند که سرانجامی بهتر از این ندارند.
براستی مرگ یزدان نجفی،صادق و هدایت محمودی و پیام شریفی ، پیامی برای مسؤولان بالانشینی است که با فرهنگ سازی، افکار عمومی را صادقانه هدایت نمایند که جوانان ناامید، به چنین کارهای غیر قانونی خطرناکی ورود نکنند و گرفتار  سراب چنین آرزوهایی نشوند. اما آیا فقر و ناامیدی مردم میوه‌هایی بهتر از این دارد؟
▫️مردم روستای اول ویار از دهستان چله هیچگاه ناله‌های پدری را  در آن شب غمگین در دل آن دره‌ی خوفناک فراموش نمی کنند که تنها در طول چند ساعت شاهد مرگ دو جوانش بود. او که چند ماه پیش، پسر جوان دیگرش را نیز از دست داده بود.
گزارش: دکتر جلیل آهنگرنژاد / هفته‌نامه صدای آزادی ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سمیه ۱۳۹۹/۶/۷
خیلی ناراحت شدم 
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۹/۵/۲۴
عکس هرچهارتا
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

سیروان ۱۳۹۹/۵/۲۴
سڵاو هاژە
چام ئادرەسی شوێنە کەوناریەکان دەدەن تا ئەوەی ناشیانزانێت بۆی بچن.
کوڕە کاکە ئێوە پڕۆفیشناڵن مەسەلەن. چۆن دەبێ ئاوا بە دەقیقی باسی شوێن و ئاسەوارەکەی بکەن. دڵنیا بن لە ئەوڕۆ را کەسانێک ختووکە دەدرێن کە بچن بۆ وێ. کاریان بە چارەنووسی ئەو چوار کەسە نییە چوون هەموو کەس خۆی پێ پیاوتر و ئازاتر لە خەڵکی دییە.
تکایە ئەو بەشەی بسڕنەوە کە باسی شوێن و ئاسەوارەکەی دەکات. با صدای آزاری‌ـش ئەو هەڵەی کردبێت بەڵام ئێوە نەدەبوو دووپاتی کەنەوە
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

روز ۱۳۹۹/۵/۲۳
الهی بمیرم

نظر خود را براي ما ارسال كنيد