تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ مرداد ساعت ۱۸:۴۰ بازدید: 563      نظرات: 0      کد مطلب: 15051

کمبودهایی که جان می‌ستاند!


زنان سرزمینم همیشه باعث افتخار بودند .سالیان سال است که توانستند در کنار مسئولیت خانه داری و فرزندپروری با حضور در عرصه های ورزشی نیز صاحب سخن باشند.اما کم لطفی برخی مسئولین به عرصه ورزش بانوان باعث شد عده ای عطای قهرمانی و حضور در مسابقات را به لقایش ببخشند و عده ای نیز با مخاطرات مختلفی که نبود امکانات تهدیدشان می کند برای کسب افتخاری بیشتر دست و پنجه نرم کنند.

میزان حمایت از بانوان ورزشکار استان کم است

آیلار لطفی از ملی پوشان شطرنج آذربایجان غربی در گفت وگو با ایسنا گفت: مدت ۱۸ سال است که به صورت حرفه ای شطرنج بازی می کم و در این مدت چندین دوره مقام اول کشوری و مقام های قهرمانی را در مسابقات بین المللی از جمله مسابقات خزر، مارال و المپیاد های دانشگاهی کسب کرده ام.

وی بااشاره به اینکه با وجود برخی مشکلات وضعیت ورزش بانوان استان نسبت به گذشته بهتر شده است، تصریح کرد: متاسفانه حمایت ها از جمله بیمه ، اشتغال و حمایت های مالی برای اعزام به مسابقات بین المللی بسیار کمتر است.

این ملی پوش شطرنج اهل ارومیه یاد آور شد: نبود تیم مختص استان باعث شده بسیاری از بانوان علاقه مند به این رشته به استان های دیگر مهاجرت کرده و عضو تیم های استان ها دیگر شده و برای آنها مقام کسب کنند.

لطفی ادامه داد: حمایت از بازیکنان و ورزشکاران برای حضور در مسابقات بین المللی، استعداد یابی به وسیله جذب مربیان خارجی و بین المللی همچون کشور های همسایه مثل آذربایجان و ترکمنستان و تیم داری از جمله خواسته های ورزشکاران بانوی استان است.

نبود سالن تمرین استاندار شرایط رقابت را سخت تر کرده است

سکینه نوری دیگر ورزشکار آذربایجان غربی که در رشته شمشیر بازی فعالیت دارد در گفت و گو  با ایسنا افزود: بیش از ۱۰ سال است که به صورت حرفه ای دراین ورزش فعالیت دارم و تاکنون قهرمانی آسیا، کسب  ۵ مدال برنز آسیایی و کسب اولین مدال برنز آسیایی در سال ۲۰۱۵ در امارات که اولین مدال بانوی ایران بعد از انقلاب در اسلحه فلوره به حساب می آید را کسب کرده ام.

نوری با تاکید بر اینکه وضعیت اقتصادی و گرانی ها مشکلاتی را برای شمشیر بازان به وجود آورده است، تصریح کرد:  اما بانوان ورزشکار استان توانسته اند با وجود تمامی مشکلات و محدودیت ها حرفی برای گفتن در مسابقات ملی و بین المللی داشته باشند.

ورزشکار رشته شمشیر بازی درخصوص مشکلات ورزشکاران بانوی استان نیز اظهار کرد: نبود مربی سطح بالا برای استعداد یابی و آموزش ، سختی حضور و جذب اسپانسر ، کم بودن اردوها و نبود فضا و سالن تمرین مناسب و استاندارد شرایط را برای حضور در رقابت ها سخت تر کرده است.

وی ادامه داد: ورزشکاران ایرانی به دلیل حضور با حجاب اسلامی همیشه در معرض دید و توجه هستند بنابراین در کنار کمک های مالی باید حمایت معنوی را  نیز برای بانوان و دختران فراهم کرد تا از برخی سختی ها و فشار ها کاسته شده و نتیجه مورد قبولی بگیرند.

نبود پیست دوچرخه سواری خطرهایی برای بانوان ورزشکار ایجاد می کند

زهرا احمدی بانوی دوچرخه سوار ارومیه ای در گفت وگو با ایسنابا بیان اینکه از سال ۹۵ وارد این رشته ورزشی شده و با وجود برخی محدودیت ها و مشکلات در مسابقات تیمی و انفرادی رتبه های خوب استانی و ملی نیز کسب کرده ام، تصریح کرد: ورزش بانوان استان به ویژه ورزش دوچرخه سواری نیازمند یک ساماندهی است.

این دوچرخه سوار در خصوص مشکلات بانوان دوچرخه سوار استان اظهار کرد: نبود محل و پیست تمرین، نبود مربی و تیم مشخص  و هزینه های بالای این ورزش را از مشکلات خود و سایر بانوان دوچرخه سوار استان دانست.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه با وجود قول هایی که  مدیران و مسئولان استانی به ورزشکاران دوچرخه سوار برای اختصاص یک پیست دوچرخه سواری بانوان داده اند هنوز خبری از این پیست نیست، خاطر نشان کرد: با توجه به محدودیت ها و خطرهایی که در سطح شهر از جمله تصادف که دامن گیر دوچرخه سواران خانم است، باید مسئولان ورزشی شرایط را بهتر از این برای فعالیت دوچرخه سواران فراهم کنند.

ضعف هایی در فضای ورزشی بانوان استان وجود دارد

پریساعلیلو مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه اولویت کاریمان رصد و پایش مشکلات و نیاز های بانوان و بهبود وضعیت جایگاه بانوان از لحاظ فعالیت های ورزشی و فضاهای ورزشی است، از فعالیت  ۳۱هزار و ۶۳۰ بانوی استان در رشته های مختلف ورزشی خبرداد و  تصریح کرد: متاسفانه در فضای ورزشی و امکانات و تجهیزات ورزشی برای بانوان با ضعف های مواجهه هستیم.

وی با تاکید به اینکه از نظر فضای ورزشی وضعیت ارومیه نسبت به سایر شهرستان ها وضع بهتری دارد، خاطرر نشان کرد: در سند ارتقای ملی بانوان که در چند ماه گذشته و با حضور معاون امور خانواده رئیس جمهور رونمایی شد این ضعف ها آورده شده تا با برنامه ریزی این مشکلات برطرف شوند.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی در خصوص حمایت از ورزشکاران بانوی استان نیز یادآورشد: دولت حمایت از ورزشکاران بانو و تفکیک نکردن آنها از ورزشکاران مرد را جز اولویت های خود در حوزه ورزش می داند.

علیلو در خصوص کمبود مکان های ورزش در استان نیز اظهار کرد: ما قبول داریم که در تجهیز و توسعه پارک های بانوان و مکان های ورزش ضعف های وجود دارد ولی در تلاش هستیم تا پایان دولت تدبیر و امید این مشکلات تا حدودی کاهش و ورزش بانوان استان جایگاه بهتری نسبت به الان داشته باشد.

سال گذشته ۵۱۰ بانوی ورزشکار آذربایجان غربی در مسابقات ملی و بین المللی مقام کسب کردند

شهلا مومن معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی در گفت وگو باایسنا افزود:  از ۳۱هزار و ۶۳۰ بانوی ورزشکار استان در سال گذشته ۴۸ بانوی ورزشکار استان به تیم ملی دعوت شده اند.

مومن با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۰  داور بانو از آذربایجان غربی به مسابقات بین المللی اعزام شده اند، خاطر نشان کرد: عمده رویداد های بین المللی که بانوان استان در آن داوری کرده اند، والیبال ، تکواندو، کاراته، فوتسال و بسکتبال بود.

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی یاد آورشد: در سال گذشته ۴۹۰ نفر از ورزشکاران استان در مسابقات ملی و ۲۰ نفر در مسابقات بین المللی افتخار آفرینی کرده و  مقام کسب کرده اند.

وی در خصوص کمبود فضای ورزشی و کمبود حمایت ها از ورزشکاران استان نیز تصریح کرد: در حال حاضر در هر شهرستان استان یک مجموعه ورزشی و سه مجموعه نیز در مرکز استان مختص بانوان وجود دارد .

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان استان ادامه داد:  در سال های اخیر وضعیت ورزش بانوان بهتر شده و رتبه استان در حوزه ورزش بانوان اندکی ارتقا یافته است.

مومن ادامه داد: در راستای توسعه و پیشبرد ورزش همگانی به ویژه ورزش بانوان نیاز است، تمامی دستگاه ها سهم یک درصدی خود را براساس آیین نامه ماده ۵۳ به ورزش اختصاص دهند تا از این طریق سرانه ورزشی استان بهبود یابد.

به گزارش ایسنا؛ بدون شک استعداد های ورزشی بسیاری در گوشه کنار این استان زندگی می کنند که به دلیل عدم حمایت ها و نبود فضای ورزشی کافی و مناسب بانوان  نتوانسته اند، ظهور کنند.

مسئولان ورزشی استان می بایست در کنار حمایت های میلیاردی از ورزش آقایان بخشی از این سرمایه را صرف فراهم کردن زمینه مناسب ورزشی برا ی بانوان و توسعه فضاهای ورزشی بانوان کنند تا ازاین طریق امید و نشاط را به جامعه تزریق کرده و زمینه افتخار افرینی این بانوان را در عرصه های ملی و بین المللی فراهم کنند.ایسنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد