تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۶ تير ساعت ۱۰:۲۲ بازدید: 388      نظرات: 0      کد مطلب: 15043

تأثیرات کرونا بر معیشت مردم / چەبایدکرد


هاژه ــ انتشار کرونا در جهان میلیون‌ها انسان را در هاله ترس و نگرانی قرار داده است.

کابوس کرونا عصری مصیبت‌بار برای مردم بوجود آورد که آثارش در تاریخ ماندگار خواهد شد. در ایران و به تبع آن در مهاباد کمی دیرتر، نخستین موارد مثبت کرونا در اسفندماه شناسایی شد، آماری که تا اواسط فروردین‌ماه به علت تدابیر شدید رفت‌وآمد در ورودی‌ها، تعطیلی بازار، انسداد اکثر خیابان‌های اصلی و فرعی و قرنطینه کامل شهر، افزایش نگران‌کننده‌ای نداشت.

 از 14 فروردین‌ماه آمار نمودار مبتلایان رو به رشد را نشان داد، طوریکه در نیمه دوم اردیبهشت ماه وارد مرحله جدیدی شد. 
کرونا بر معیشت مردم تاثیر مستقیمی داشته است، در این میان کارگران روزمزد، دستفروشان، بازاریان و برخی از اقشار آسیب پذیر متحمل بیشترین آسیب و زیان شدەاند.

شهروندی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: من مغازه کفش‌ دارم. پیشرفت بازار پیش از معضل کرونا قابل ملاحظه بود. اما با ورود کرونا به شهر، بازار کاهش شدیدی یافت. 

وی افزود: کووید-19 موجب قطع ارتباط مسافران اقلیم کوردستان عراق با شهر مهاباد شد. وضعیت بازار در بهار برای خرید اجناس بدتر از اوایل کرونا شده است. در فصل بهار قیمت اجناس نسبت به اوایل بیماری افزایش لجام گیسخته‌ای داشت. همچنین قرنطینه شهر، موجب کاهش مسافران شهرهای همسایه شد. 

یکی از مغازه‌داران گفت: از نظر من کلیه مشاغل آزاد تحت تاثیر بیماری کووید-19 قرار گرفته‌اند. شغل‌های آزاد بازار همه مثل زنجیره به هم وصل هستند، تزلزل یکی تاثیری مضاعف بر دیگر مشاغل خواهد داشت. وی افزود: در پی تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، درآمد واحدهای صنفی نوشت‌افزار و فتوکپی نیز کاهش داشته، اگرچه این رویه قبل از شیوع کرونا پابرجا بود.

جمعی از مغازه‌دارن مرکز شهر در گفتگو با هاژه اظهار کردند: قرنطینه بخشی از شهر کمکی به کاهش مبتلایان نمی‌کند، یا کل میادین را قرنطینه کنند یا رعایت پروتکل بهداشتی را اجباری کنند. آنها معتقدند که تا زمانی که مردم رعایت نکنند، آمار هم کاهش نمی‌یابد.

شهروندی از افزایش روزمره قیمت می‌گوید: متاسفانه مسوولین و ارگان‌ها در این روزهای کرونایی نظارتی بر قیمت اجناس ندارند، همین موجب رقابت در افزایش بی‌مورد قیمت خواهد بود.

در یک جمع بندی کلی شاید بتوان گفت در کنار رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذای اجتماعی، بازار و معیشت مردم به روال عادی خود برگردد، کما اینکه مسوولان نیز بر افزایش لجام گسیخته قیمت اجناس و همچنین اجارەبها نظارت داشته باشند و موجبان آرامش روانی مردم را فراهم آورند.


برچسب ها: هاژه, کرونا

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد