تاريخ: ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير ساعت ۱۱:۳۴ بازدید: 687      نظرات: 0      کد مطلب: 15040

آغاز طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان با رعایت پروتکل‌ها در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، اداره بهزیستی شهرستان مهاباد اعلام کرد: طرح پیشگیری از تنبلی چشم «آمبلیوپی» کودکان سه تا 6 ساله با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در این شهرستان آغاز شده و به مدت سه ماه ادامه دارد.
طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان(آمبلیوپی) از نیمه دوم تیرماه سالجاری تا 15 مهرماه سال جاری با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در شهرستان مهاباد ادامه خواهد داشت.
امسال برخلاف سال‌های گذشته که طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در مهدکودک و مرکز بهداشت و درمان اجرا می‌شد امسال این طرح به صورت متمرکز و ثابت در پایگاه بلوار شهید شهریکندی روبروی ترمینال قدیم انجام می‌شود.
کودکان متولد نیمه دوم سال 1393 تا پایان سال 1396 مشمول طرح پیشگیری از تنبلی چشم شده و پیش‌بینی می‌شود که امسال بالغ بر 15 هزار کودک در مهاباد در اجرای این طرح مشارکت کنند.
لازم به ذکر است کلیه کودکان قبل از سن 6 سالگی باید 3 مرتبه مورد معاینه و تست بینایی قرار گیرند.
والدین برای مشارکت در این طرح با در دست داشتن اصل شناسنامه کودک خود به پایگاه‌های اجرای این طرح مراجعه کنند.
کودکان مشمول این طرح در سه مرحله شامل غربالگری اولیه و بینایی‌سنجی شرکت و در صورت حاد بودن به چشم پزشک ارجاع داده می‌شوند.
آمبلیوپی یا تنبلی چشم یک مشکل بینایی است که حدود ۲ تا سه درصد افراد جامعه گرفتار آن هستند و اگر به موقع درمان نشود باعث اثرات جدی بر زندگی آنان می‌شود.
در این بیماری یک چشم که به آن چشم تنبل یا آمبلیوپ می گویند، باعث می شود دید مرکزی به خوبی تکامل پیدا نکند.
اگر چه چشم آمبلیوپ ظاهری طبیعی و توانایی دیدن را دارد ولی مغز این چشم را خاموش می‌بیند و تنها چشم بهتر را برای دیدن انتخاب می‌کند در صورت عدم درمان آمبلیوپی، کاهش دید تا آخر عمر باقی می ماند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد