تاريخ: ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۰ دي ساعت ۱:۵۴ بازدید: 216      نظرات: 0      کد مطلب: 1239

اعلام آمادگی بارزانی برای واگذاری قدرت


رئیس اقلیم کردستان عراق در پیامی به مناسبت سال 2016 میلادی، ضمن درخواست از احزاب اقلیم کردستان در مورد یافتن راه‌حلی برای مسئله ریاست اقلیم آمادگی خود برای واگذاری قدرت را اعلام کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه و به نقل از کردپرس، مسعود بارزانی در پیام خود به مناسبت سال 2016 میلادی که در سایت رسمی ریاست اقلیم کردستان منتشرشده است، ضمن اشاره‌ به‌ وقایع روی داده‌ در سال 2015 و تاثیرات و عواقب آن ها و پیش بینی سالی موفقیت آمیز برای اقلیم کردستان، اعلام کرد که‌ در سال جدید با همکاری و هماهنگی دیگر احزاب اقلیم در جهت حل مشکلات کنونی اقلیم و به‌ ویژه‌ اختلافات داخلی و جلوگیری از تکرار مشکلات و کمبودها تلاش می کند.
بارزانی از تمامی احزاب اقلیم کردستان که‌ در پارلمان حضور دارند درخواست کرده‌ است که‌ در سال جدید با همفکری و همکاری یکدیگر مسئله‌ ریاست اقلیم کردستان را حل کرده‌ ودر این خصوص یا تصمیم به‌ برگزاری انتخابات ریاست گرفته‌ و یا شخص دیگری را برای جایگزینی وی در منصب ریاست اقلیم تا انتخابات سال 2017  انتخاب کنند.
رئیس اقلیم تاکید کرده‌ که‌ با تمام توان خود از کاندید منتخب احزاب برای منصب ریاست حمایت خواهد کرد.
بارزانی می افزاید که‌ می توان با در نظرگرفتن شرایط ویژه‌ کنونی اقلیم و به‌ ویژه‌ جنگ با داعش، تداوم وضعیت کنونی در مورد مسئله‌ ریاست اقلیم کردستان تا انتخابات 2017 را نیز، به‌ عنوان گزینه‌ای دیگر در حل مسئله‌ ریاست در نظر گرفت.
 متن پیام بارزانی به‌صورت زیر می‌باشد:
"خواهران و برادران عزیز
به مناسبت سال جدید میلادی تبریکات خود را به همه مردم کُرد و تمامی مردم جهان فرستاده و آرزومندم که سال 2016 سال پایان جنگ و ترور و سال صلح و رفاه برای کردستان و جهان باشد.
در سال 2015 نیروی پیشمرگ درراه دفاع از مردم کُرد از تمام طیف‌ها و مذاهب قربانی و خون بسیاری و مذاکره و درراه دفاع از ارزش‌های انسانی و تمدن بشری در مقابل بزرگ‌ترین خطر و تهدید عصر فداکاری بی‌نظیری را از خود نشان داد.
سال 2015 سال شکست و متوقف کردن داعش و هم‌چنین موفقیت‌ها و پیروزی‌های عظیم و درعین‌حال سال فداکاری و دشواری معیشت برای مردم اقلیم کردستان بود. به دلیل تداوم قطع بودجه از سوی بغداد و کاهش نرخ نفت و افزایش هزینه‌های اقلیم به علت جنگ داعش و پذیرش شمار بسیاری از آوارگان جنگ که تعداد آنان به بیش از یک‌میلیون و 800 هزار تن می‌رسید مردم اقلیم سال دشواری را پشت سر گذاشتند اما بااین‌حال کردستان دارای مردمی مقاوم و زنده است که می‌تواند به بهترین نحو از منابع طبیعی و سرمایه‌های خود استفاده کرده؛ اما گذر از این شرایط دشوار تحمل بیشتری را می‌طلبد و در اینجا لازم می‌دانم که سپاس و قدردانی بی‌پایان خود را نثار تحمل و احساس مسئولیت ملت کردستان نمایم.
اقلیم کردستان به کمک و همکاری کشورهای دوست خود برای موفقیت در مبارزه با ترور نیاز دارد به همین دلیل از تمام دولت‌ها درخواست می‌کنم که به یاری نیروی پیشمرگ و مردم اقلیم بیایند.
- هم‌میهنان عزیز
در آغاز سال جدید میلادی به‌منظور حل مشکلات سیاسی موجود در اقلیم کردستان با همکاری و همراهی احزاب اقلیم که در پارلمان کردستان حضور دارند تلاش خواهیم کرد و سعی خود را برای پایان دادن به مشکلات و اختلافات و جلوگیری از تکرار کمبودها به کار می‌بندیم و سعی می‌کنیم که پارلمان و دولت بر اساس اصولی جدید فعالیت‌های خود را از سر گیرند.
در خصوص مسئله منصب ریاست اقلیم نیز بار دیگر از تمامی احزاب اقلیم کردستان درخواست می‌کنم که با همکاری و همفکری یکدیگر نشستی را برگزار کرده و این مسئله را حل‌وفصل نمایند.
در این خصوص می‌توانند یا در مورد برگزاری انتخابات ریاست اقلیم در این مقطع تصمیم‌گیری کرده و یا مشترکاً شخصی را برای جایگزینی من انتخاب کنند که تا انتخابات سال 2017 میلادی این منصب را بر عهده بگیرد و من نیز به‌نوبه خود با تمام توان از کاندید منتخب احزاب حمایت خواهم کرد. یا می‌توان برای حل این مسئله وضعیت کنونی ریاست اقلیم را با توجه به شرایط ویژه اقلیم و به‌ویژه جنگ با داعش به همین صورت تا انتخابات سال 2017 ادامه داد.
مصراً درخواست می‌کنم که مسئله ریاست اقلیم جهت بهره‌برداری‌های سیاسی و فشار بر مردم و وخیم‌تر کردن بحران‌ها و مشکلات به کار گرفته نشود. پیشمرگ بودن برای من از هر منصب و مقامی مهم‌تر بوده و در هر پست و مقامی نیز که باشیم تمامی تلاش خود را جهت دفاع از اقلیم کردستان و جنگ با داعش و رسیدن به استقلال میهنم به کار می‌گیرد.
شرایط حساس کنونی می‌طلبد که تمامی احزاب و جریان‌ها به‌دوراز رقابت‌ها و اختلافات سیاسی برای بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی مردم اقلیم تلاش کرده و فرصت‌های به‌دست‌آمده در منطقه را که با تحولات مداوم همراه است در جهت منافع اقلیم استفاده کرده و این مسئله را نیز در نظر داشته باشیم که مردم کردستان بیش از هر زمان دیگری اتحاد و همبستگی میان ما را خواهان است.
به همین دلیل از دولت اقلیم کردستان می‌خواهم برنامه و طرح منسجمی را به‌منظور حل مشکلات تدوین کرده و دست به اصلاحات اساسی در اقلیم بزند. اطمینان دارم که مردم اقلیم از پس دشواری‌ها و مشکلات حال و آینده برآمده و به‌سوی آینده‌ای روشن قدم برمی‌دارد.
به‌تمامی شهروندان گرامی اطمینان می‌دهم که عمران و آبادانی اقلیم کردستان از سر گرفته می‌شود و تمامی سعی خود را برای ایجاد زیرساخت قوی اقتصادی خواهیم کرد.
در اینجا در برابر روح پاک شهدای پیشمرگ سر تعظیم فرود آورده و روحیه مقاومت مجروحین جنگ را می‌ستایم و آرزوی شفای عاجل برای همگی آنان را دارم از تلاش‌های فرزندان این مرزوبوم که داوطلبانه در صفوف نیروی پیشمرگ حضور یافته و دوش‌به‌دوش پیشمرگ ها در سنگرهای دفاع از اقلیم کردستان می‌جنگند قدردانی می‌کنم. همچنین حمایت‌های مردم اقلیم از نیروی پیشمرگ را ارج نهاده و از تمامی کشورهای دوست اقلیم که در جنگ ضد ترور حامی و پشتیبان نیروی پیشمرگ بودند تشکر می‌نمایم.
امیدوارم سال 2016 سال پایان یافتن تمامی مشکلات و بحران‌ها و سال موفقیت مردم کردستان باشد. آرزو می‌کنم که سال آینده صلح و ثبات در منطقه برقرارشده و تفکر جنگ برافروزی و ترور و تندروی پایان‌یافته و تمامی بشر در رفاه و آسایش واقعی زندگی کنند.
 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد