تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۵ تير ساعت ۱۲:۵۷ بازدید: 2741      نظرات: 2      کد مطلب: 14982

پاشنه آشیل کرونا در مهاباد؛ عروسی، عزا و مهمانی


به گزارش هاژه، روزنامه ایران در گزارشی نوشت: «مراسم عروسی و عزا حالا به پاشنه آشیل تمام تلاش ها برای مبارزه با کرونا تبدیل شده است. در استان آذربایجان شرقی پس از برگزاری هر مراسم ترحیم یا عروسی، به‌ طور متوسط ۵۰ مبتلا به کرونا شناسایی می‌شوند. در یک مراسم عروسی در استان هرمزگان عروس مبتلا به کرونا ۷۰ نفر دیگر را آلوده کرد. در اهواز، یک مراسم ترحیم ناگهان باعث طغیان کرونا در غرب اهواز شد.

معاون کل وزیر بهداشت هم دلیل اصلی شیوع کرونا در کوردستان و خصوصاً سنندج را برگزاری مراسم ترحیم و عروسی و حضور افراد در تجمع‌ها عنوان کرد و گفت: به ما خبر دادند که در سنندج مردم مراسم عروسی را در کارواش برگزار می‌کنند که چنین موضوعی شاید برای اولین بار است که در تاریخ بشریت اتفاق می‌افتد!

برگزاری مراسمات عروسی در سایر شهرهای کوردستان و آذربایجان غربی در هفته‌های گذشته بشکل فزاینده و نگران کننده‌ای درحال افزایش است، به نحوی که روزانه شمار مبتلایان و قربانیان این ویروس موجی از نگرانی دربین مسوولان و شهروندان ایجاد کرده است.

ستاد مقابله با کرونا، اتحادیه‌های صنفی و اتاق اصناف مهاباد در نشستی با تعطیلی خودخواسته برخی مغازه‌ها موافقت کرده‌اند، اقدامی که با واکنش برخی بازاریان روبرو شد، به نحوی که بسیاری از بازاریان علت اصلی شیوع این ویروس را باز بودن مغازه‌ها ندانسته و در تماس با رسانه‌ها علت اصلی را برگزاری مراسمات پنهانی و دورهمی‌های خانوادگی اعلام کرده‌اند.

اردیبهشت ماه سالجاری یک گردهمایی خانوادگی در یکی از روستاهای شهرستان مهاباد منجر به ابتلای تمامی اعضای خانواده شد و برگزاری مراسمات عروسی وعزا بصورت مخفیانه در مقایسی وسیعتر  ابعاد گسترده‌تر و به مراتب نگران کننده‌تر به‌خود گرفته است.

برگزاری مجالس ترحیم در روزهای گذشته همزمان با افزایش مرگ و میرها و فرسودگی بحران کرونا در مهاباد موجب شده تا عروسی، عزا و گردهمایی‌های خانوادگی و دوستانه به پاشنه آشیل افزایش مبتلایان به کرونا در مهاباد تبدیل شود.

درحال حاضر تعداد قربانیان مثبت و مشکوک این ویروس در مهاباد به سرعت به عدد 100 نزدیک می شود و اگرچه از تعداد مبتلایان اطلاع دقیقی در دسترس نیست اما بر اساس گزارشتات و وضعیت فعلی تخمین زده می‌شود تعداد مبتلایان به عدد نگران کننده 2 هزار مورد نزدیک شده باشد.

عدم رعایت دستورالعمل‌ها از سوی شهروندان، عدم استفاده از ماسک و حضور غیرضروری افراد در بخش مرکزی شهر که به وضوح به چشم می‌خورد یکی دیگر از دلایلی است که بر شمار مبتلایان اضافه کرده، روندی که صرفا با تغییر رویه و رفتار جمعی کنترل خواهد شد.

کادر درمانی شهرستان مهاباد نیز در این روزها با مشکلات عدیده کمبود نیروی انسانی، فشار کاری مضاعف و خستگی دست و پنجه نرم می‌کند و در صورت تداوم این روند فاجعه کرونایی در مهاباد رقم خواهد خورد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی نادری ۱۳۹۹/۴/۶
بە نکات قابل توجهی در این مقاله اشاره گردید امیدوارم هم ومسئولین و هم مردم توصیه های ارائه شده را بکار گیرند.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حمیرا ۱۳۹۹/۴/۶
درست است مراسم عروسی وعزاداری وتولدها ومهمانیها عاملی اصلی افزایش کرونا هستند ولی بانکها وپیشخانه وپست بانکهاوبعضی ادارات مانند شهرداری ودادگستری...هم دراین موردنقش دارند.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد