تاريخ: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۹ آذر ساعت ۱۱:۵۸ بازدید: 1053      نظرات: 6      کد مطلب: 2488

افزایش حیوان آزاری درسایه کمبود محیط‌بان


هاژه به نقل از همشهری، مشاور سازمان حفاظت محیط‌زیست در واکنش به انتشار ویدئویی که نشان می‌دهد گوش‌ها و دم یک روباه را می‌برند، گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست ملزم به برخورد با عاملان وقایعی از این دست است اما کمبود محیط‌بان سبب شده تا این سازمان نتواند به موقع با متخلفان برخورد کند.

قساوت و بي‌رحمي با حيوانات سناريويي است كه سكانس آخر ندارد. يك روز، ماده خرسي را درسميرم در برابر توله‌هايش سلاخي مي‌كنند و بعد شكم توله‌هايش را پاره پاره مي‌كنند و روزي ويدئويي از دار زدن حيواني ديگر منتشر مي‌كنند. كشيدن حيوان روي آسفالت، آتش زدن الاغ و شكستن دست و پا و كور كردن پلنگ بخشي ديگر از اين نمايش‌هاي تمام نشدني است. حالا در تازه‌ترين حيوان‌آزاري، روباهي را كه با طناب بسته‌اند زنده زنده گوش و دم مي‌برند.

تصاوير تكان‌دهنده اين رخداد تلخ كه شنبه گذشته و همزمان با ميلاد پيامبر گرامي اسلام(ص) در فضاي مجازي منتشر شد موجي از احساسات شهروندان را برانگيخت. اين ويدئو كه زمان آن يك دقيقه و 10ثانيه است نشان مي‌دهد كه مردي روستايي ابتدا 2گوش روباه بخت برگشته را با كارد قطع مي‌كند وسپس دم حيوان را كه از درد بي‌تابي مي‌كند با كارد جدا مي‌كند. بخش غم انگيز ماجرا اينجاست كه شماري از دختران و پسران نوجوان همراه با مردان وزنان در كمال خونسردي تماشاگر اين نمايش هولناكند. آنطور كه در فضاي مجازي منتشر شده محل وقوع اين جنايت روستاي شختان از توابع شهرستان پيرانشهر است. اكنون اين پرسش بزرگ مطرح است كه چه سازمان يا نهادي مسئول است؟

دكتر اسماعيل كهرم در اين‌باره به همشهري گفت: حفاظت از حيات وحش يك ضرورت است اما وقتي در منطقه‌اي محيط‌بان به اندازه كافي وجود نداشته باشد بديهي است كه افرادي به دور از چشم محيط‌بانان دست به چنين تخلفاتي مي‌زنند. اين وقايع تازگي ندارد و متأسفانه هرازگاهي در گوشه‌اي از كشور اتفاق مي‌افتد اما محيط‌زيست به محض اطلاع از وقوع جرم، آن را پيگيري مي‌كند و متخلف يا متخلفان را دستگير كرده و به‌دست قانون مي‌سپارد. اين استاد حيات وحش با اشاره به اينكه در اين زمينه قانون كافي وجود دارد و متخلفان راه گريزي ندارند، تصريح كرد: در يكي از بندهاي سياست‌هاي كلي نظام مرتبط با محيط‌زيست كه از سوي رهبر معظم انقلاب به 3قوه ابلاغ شده بر حفاظت از حيات‌وحش و مقابله با حيوان‌آزاري تأكيد شده است، اما همانطور كه اشاره شد سازمان نيروي انساني كافي براي مقابله با اين تخلفات در اختيار ندارد.

كهرم يكي از راهكارهاي مقابله با حيوان‌آزاري را ورود تشكل‌هاي مردم نهاد دانست وگفت: خوشبختانه تشكل‌هاي متعددي براي حمايت از حيوانات شكل گرفته كه برخي از آنها تحت لواي دانشكده دامپزشكي فعاليت مي‌كنند. اين تشكل‌ها مي‌توانند علاوه بر ارتقاي آگاهي مردم به‌ويژه روستاييان و جوامع محلي ياريگر محيط‌بانان براي مقابله با پديده شوم حيوان‌آزاري باشند. اختصاص درس‌هاي مرتبط با نكوهش حيوان‌آزاري در كتاب‌هاي درسي مدارس و ورود رسانه‌ها به‌ويژه صداو سيما براي اطلاع‌رساني از ديگر مواردي بود كه كهرم برآن تأكيد كرد.

 
.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کریم خنکجان ۱۳۹۵/۱۰/۵
برخورد قانونی که بشه درس عبرتی برای کسانی که این گونه حیوان آزاری میکنن
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی صرفه جویی ۱۳۹۵/۹/۳۰
هیچ موجود زنده ای از انسان وحشی تر نیست براستی حیف است نام این جور انسان ها رو حیوان نامید چون حیوان های زبان بسته خیلی بی آزار تر از این پیرمرد وحشی هستند
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۹/۲۹
امیدوارم با این گونه انسانها شدیدا برخورد کنن
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۹/۲۹
به راستی بایدازخودپرسیدانسانیت کجارفته .فردی که درنهایت بی رحمی روباه بیچاره رااینچنین سلاخی می کنه وانسان نما های که شاهد این جنایت هستند باید چه نامید مامسلمان ودرکشوری اسلامی هستیم واین جنایات هرگزشایسته ایران وایرانی نیست دیدن فیلم روباه نگون بخت حالم رابسیاردگرگون کرد.ایا تنها انسان حق حیات دارد.ایا.....وهزاران سوال بی جواب.
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

rozhin ۱۳۹۵/۹/۲۹
بايد عاملان اين جنايت مجازات شديد بشود
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

یوسف مصطفوی ۱۳۹۵/۹/۲۹
طبق قانون شدیدن با ان رفتارشود

نظر خود را براي ما ارسال كنيد