تاريخ: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۵ تير ساعت ۱۰:۴۹ بازدید: 1149      نظرات: 1      کد مطلب: 14979

رفع تصرف 552 هکتار از اراضی منابع طبیعی مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، اولین جلسه شورای حفاظت از بیت المال(اراضی ملی) شهرستان مهاباد با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، معاون مدیرکل راه و شهرسازی استان و مسوولان شهرستان مهاباد برگزار گردید.

محمدعلی پورعلی معاون مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی از آزادسازی و تعیین تکلیف 100 هکتار اراضی دولتی در این شهرستان خبر داد و گفت: درحال حاضر 200 هکتار از اراضی دولتی از اشخاص بازپسگیری شده و اشخاص و اداراتی که زمین به آنها واگذار گردیده اما عملیات احداث در آن انجام نداده‌اند موظف به بازگرداندن زمین به دولت هستند.

وی افزود: چنانچه اشخاص و ادارات تا بازه زمانی اول فروردین 84 عملیات احداث را در زمین‌های واگذاری شده آغاز نکرده‌اند زمین به قیمت منطقه‌ای و بعد از این تاریخ به قیمت کارشناسی به آنها واگذار می‌شود و در غیر اینصورت بازپسگیری زمین در دستور کار قرار خواهد گرفت.

هادی قاسمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری استان آذربایجان غربی نیز اظهار کرد: استفاده ابزاری از منابع طبیعی ازجمله آب و خاک بیشترین چالش‌های محیط زیستی و منابع طبیعی را در استان ایجاد کرده است.

وی افزود: در راستای حفاظت از منابع طبیعی، شهرستان مهاباد به 3 منطقه بحرانی، نیمه بحرانی و عادی تقسیم بندی شده و استفاده از توان سازمان‌های مردم نهاد شهرستان یکی از اولویت‌های اجرای برنامه‌ها در بخش‌های مختلف خواهد بود.

قاسمی تصریح کرد: اجرای طرح کاداستر اراضی ملی برای 600 هزار هکتار از اراضی استان آذربایجان غربی درنظر گرفته شده که سهم شهرستان مهاباد 60 هزار هکتار می باشد.

وی اضافه کرد: در خصوص ایجاد کمربند سبز حفاظتی نیز 40 کیلومتر برای استان تعیین شده که سهم مهاباد با توجه به اعلام نیاز مدیریت این شهرستان مصوب خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی در پایان خواستار مجازات جایگزین برای محکومان و متخلفان در حوزه آسیب رساندن به منابع طبیعی شهرستان مهاباد و استان آذربایجان غربی شد و گفت: اجرای مجازات جایگزین هم به حفظ منابع طبیعی و هم تسریع در احیای مناطق آسیب دیده منجر خواهد شد.

مجید پاتو رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد نیز در این جلسه از بازپسگیری، خلع ید و رفع تصرف 552 هکتار از اراضی ملی این شهرستان در 3 ماهه سالجاری خبر داد و گفت: از این این میزان 7 هکتار مربوط به اجرای حکم 10 پرونده قلع و قم اراضی ملی بوده است.

وی افزود: در سال گذشته نیز 837 هکتار از اراضی ملی شهرستان مهاباد رفع تصرف، خلع ید و بازپسگیری شده است.

پاتو تصریح کرد: در سه ماهه نخست سالجاری 6 فقره حمل چوب قاچاق  با تناژ 13 تن کشف و ضبط شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد در پایان اظهار کرد: در سال گذشته نیز 40 تن چوب قاچاق توسط یگان حفاظت این اداره با همکاری شهروندان، سازمان های مردم نهاد و نیروی انتظامی کشف و ضبط شده است.

ایرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز در این نشست با بیان اینکه زمین‌خواری و تجاوز به حریم، بستر و حاشیه رودخانه‌ها و سد مهاباد به یکی از مشکلات اصلی این شهرستان تبدیل شده اظهار کرد: این وضعیت تنها به منابع طبیعی شهرستان و خارج از محدوده شهر خلاصه نشده بلکه درحال حاضر با پدیده فروش زمین‌های حاشیه‌ای و تغییر کاربری‌های غیرقانونی دست به گریبان هستیم.

وی افزود: مواردی دیده که برای زمین‌های سنگلاخی حاشیه شهر سند کشاورزی صادر شده و بعدا اشخاص اقدام به فروش این زمین‌ها به شهروندان بصورت غیرقانونی می‌کنند.

شجاعی تصریح کرد: برخی زمین‌خواران و متصرفان با ایجاد حاشیه و جنجال مانع از اجرای حکم و بازپسگیری زمین می‌شوند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

Omid ۱۳۹۹/۴/۵
هموی درویه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد