تاريخ: ۱۳۹۹ جمعه ۳۰ خرداد ساعت ۱۷:۵۰ بازدید: 1545      نظرات: 5      کد مطلب: 14960

نگرانی عمیق کادر درمان مهاباد از افزایش مبتلایان و کمبود نیروی انسانی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، افزایش نگران کننده شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در مهاباد، نگرانی عمیق کادر درمانی شهرستان مهاباد را درپی داشته است.

در روزهای گذشته شمار قربانیان کرونا در مهاباد بصورت بسیار نگران کننده افزایش یافته، به نحوی که تعداد زیاد اعلامیه‌های مجالس ترحیم در تابلوی مساجد و اعلانات سطح شهر حتی برای شهروندان عادی هم جلب توجه کرده است.

پوشش اخبار فوت بیماران کرونایی و افزایش شمار مبتلایان در شهرستان مهاباد توسط رسانه‌ها از هفتگی و روزانه به لحظه‌ای تبدیل شده و هر لحظه شاهد فوت یکی از بیماران و یا دست کم افزایش شمار قربانیان در این شهرستان هستیم.

علاوه بر شیوع کرونا در بین شهروندان، کادر درمانی مهاباد نیز از این بیماری در امان نمانده و روزانه بر تعداد مبتلایان به کرونا در در بین نیروهای بیمارستان و مراکز درمانی و بهداشتی مهاباد افزوده می‌شود که کمبود شدید نیروی انسانی را در حوزه درمان این شهرستان بدنبال خواهد داشت.

بسیاری از پرستاران و پرسنل بیمارستان و مراکز درمانی شهرستان مهاباد از افزایش شدید شمار قربانیان و مبتلایان به کرونا و کاهش شدید نیروی انسانی بدلیل طی کردن روند درمان عمیقا ابراز نگرانی کرده‌اند.

تعدادی از پرستاران از مسوولان خواسته‌اند بدون فوت وقت تدابیری برای جذب نیروهای تازه نفس و متخصص اتخاذ نمایند تا از فشار مضاعف بر پرستاران بیمارستان مهاباد کاسته شود.

آنها عقد قرارداد با نیروهای 89 روزه را برای جذب در بیمارستان شهرستان یکی از ضروریات دانسته و گفته‌اند: در صورت تداوم فشار کاری بیش از اندازه بر کادر درمان، شاهد فرسودگی تمام و قرارگیری در بحران نیروی انسانی خواهیم بود.

یکی دیگر از پرستاران شهرستان مهاباد در پیامی که برای هاژه ارسال کرده نسبت به وقوع بحران شدید در شهرستان بدلیل عدم خودمراقبتی شهروندان هشدار داده است.

وی گفته است: بیمارستان مهاباد قبل از شیوع بحران کرونا نیز با کمبود نیروی انسانی روبرو بود و شیوع این ویروس و ابتلای کادر درمان به کرونا، مشکلات کمبود نیروی انسانی را چندین برابر کرده است.

وی افزود: افزایش شمار مبتلایان با توجه به ظرفیت محدود فضا، امکانات و نیروی انسانی، کاهش شدید ارائه خدمات و افزایش مرگ و میر را بدنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: پرستاران، پزشکان، نیروهای خدماتی و در مجموع کادر درمان شهرستان به مرز ناتوانی رسیده‌اند و تداوم وضعیت بحرانی کنترل نشدنی را به‌وجود خواهد آورد.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به برگزاری برخی مراسمات عروسی، عزا، مهمانی و تجمع‌ها گفته است: صادقانه به همشهریان خود می‌گوییم که وضعیت شهرستان بحرانی و بیمارستان گنجایش بیماران را ندارد، لذا عاجزانه از شهروندان می‌خواهیم از ماسک استفاده نمایند و از حضور در شهر و مراسمات جدا خودداری نمایند.

یکی دیگر از پرستاران شهرستان در تماس با هاژه گفته است: خستگی ناشی از کار امان پرستاران را بریده و روزانه شاهد ابتلای کادر درمانی به کرونا هستیم، روندی که روز به روز از تعداد نیروی انسانی موثر بیمارستان کاسته است.

وی با تأکید بر اینکه پرستاران مهمترین حلقه درمان در شهرستان هستند اضافه کرده: وضعیتی که در شهرستان مهاباد در جریان است فراتر از فاجعه است و هر لحظه به شرایط سخت تری می‌رسیم که کنترل آن غیرممکن خواهد بود.

به گزارش هاژه، کادر درمانی شهرستان مهاباد سخت ترین دوران خود را طی می‌کند، پرستاران این شهرستان از اسفندماه سال گذشته دوری از خانواده و والدین را برای خدمت به سلامت شهروندان تحمل کرده‌اند.
عدم رعایت دستورالعمل‌های ویژه مقابله با کرونا توسط شهروندان مسبب دوری پرستاران از فرزندان و خانواده است و بنا به گفته کادر درمان شهرستان تنها روشی که می‌تواند جوابگوی زحمات آنها باشند رعایت بهداشت فردی و خودمراقبتی است تا روند ابتلایان نزولی گردد، لذا استفاده از ماسک، عدم حضور در هرگونه تجمع و خودمراقبتی بزرگترین خدمت و تشکری است که شهروندان می‌توانند در مقابل تلاش خستگی ناپذیر کادر درمان انجام دهند.
در روزهای گذشته بسیاری از مراسمات در مهاباد تنها رنگ عوض کرده اما به قوت خود باقی مانده است، به نحوی که برگزاری مراسمات عروسی و مجالس ختم از تالارها و مساجد به منازل شخصی انتقال یافته و دورهمی‌های خانوادگی در روزهای جمعه همچنان پابرجاست، در این بین باید اندکی خود را در جایگاه پرستاران بیمارستان مهاباد تصور کرد تا دلتنگی آنها برای فرزندان، خانواده، استراحت، خواب و آرامش را درک کرد.
پرستاران و خدمت گذاران سلامت همچون بسیاری از شهروندان به استراحت و حضور در کانون خانواده و... نیاز دارند و  نباید آنها را با ماشین‌های مکانیکی اشتباه گرفت، جای دارد روزانه شهروندان با تصور کردن زحمات و سختی کار آنها تلنگری به تصورات فکری خود وارد کنند تا از بار مشکلات حوزه درمان بکاهند.
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

محێدین ۱۳۹۹/۳/۳۱
ناتوانین بەهیچ زەمانێك : بەهیچ وشەیك : بەهیچ ماندوو بونێك : بەهیچ نرخێك : جوابی خۆبەخشیو لە خۆ بردووییو : ماندوو بونتان بدەینەوە : ئەی پەرییە سپی باڵەكانی ئینسانییەت : ئاخر چ بكەین بۆتان كە شایەنی خاڵێك لە چاكەكانو بێ:: بەراستی ئێمە شەرمەزاری روتانین شەرمەزاری باڵاتانین: شەرمەزاری بنەماڵەتانین :: بمانبوورن بمانبوورن
3
1
پاسخ به این اظهارنظر

آمانج ۱۳۹۹/۳/۳۱
به زوری جماعت ده ژوره که‌نه‌وه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۳۹۹/۳/۳۰
با عرض سلام،من به نوبه ی خودم دست بوس تک تک این عزیزان زحمت کش هستم و واقعا کاری که میکنن قابل قیاس با هیچ شغلی نیست من هم عاجزانه از مردم تقاضا دارم به دستورالعمل بهداشتی توجه کنند.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

حمیرا ۱۳۹۹/۳/۳۰
خواهرم برادرم آیامی دانید که عدم توجه به توصیه های شبکه سلامت درموردبیماری کرونا چه آسیب جبران ناپذیری موجب خواهدشد؟جان تمام پزشکان وپرستاران وسایردست اندرکاران را بخطرمی اندازید برای پزشک ویاپرستارشدن زمان لازم است و هزینه کلان آنهاسربازان سلامت مردم هستند چرابایستی دراثرسهل انگاری من وتو اینقدر راحت ازبین بروند با ازبین رفتن آنهاچه کسانی سربازسلامت جامعه خواهند شد. وفاجعه انسانی دیگری بابیمار نمودن مردم مادام العمر آنها از سلامتی محروم خواهندشد.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

اسد اردشیری ۱۳۹۹/۳/۳۰
باعرض سلام وخسته نباشید به تمامی کارکنان و پرسنل کادر درمانی وکلا پرسنل بیمارستان انشاله خداوند عجر و پاداشتون بده و واقعا از اول شروع کرونا وقبل از کروتا هم سنگ تمام‌گذاشتید انشالله که خسته نباشید وخدا قوت خداوند بچه‌ها و عزیزانتونو حفظ نمیاید ولی در کار و خدمت خودتان همچنان پا بر جاباشید تا خداوند رحمی به بندگانش بکند واز این کرونا با کمک خدا وشما عزیزان نجات یابیم خسته نباشید خدا قوت

نظر خود را براي ما ارسال كنيد