تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد ساعت ۱۹:۲۱ بازدید: 452      نظرات: 0      کد مطلب: 14905
اداره منابع طبیعی مهاباد:

آتش زدن کاه و کلش جرم است و پیگرد قانونی دارد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد از اعلام جرم علیه افرادی که اقدام به آتش زدن کاه و کلش مزارع می‌کنند خبر داد.

مجید پاتو در گفت و گو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در سال گذشته 105 هکتار از مراتع و مزارع در سطح شهرستان مهاباد دچار آتش سوزی شده است.

وی با بیان اینکه هرگونه آتش زدن کاه و کلش جرم محسوب می‌شود افزود: برابر قانون آتش زدن مزارع با هدف نابوده کاه و کلش ممنوع بوده و این اقدام علاوه بر جرم بودن به خاک کشاورزی و مراتع نیز ضرر و زیان جدی می‌رساند.

پاتو تصریح کرد: آتش زدن علوفه و کلش علاوه بر سطح ریشه گیاهان را هم می سوزراند و این امر منجر افزایش 100 درصدی دمای خاک شده و علاوه بر کاهش حاصلخیزی خاک، حیات جانوری را هم تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از آتش سوزی‌های صورت گرفته منشا انسانی و عمدی است اضافه کرد: طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده‌های آتش سوزی در مراجع قضایی یکی از مشکلاتی است که باید رفع شود، چراکه مدت زمان به نتیجه رسیدن برخی پرونده‌های قضایی ایجاد آتش سوزی 3 سال زمان می‌برد.

رییس اداره منایع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد در ادامه خواستار برگزاری جلسات حفاظت از منابع طبیعی و اراضی ملی در این شهرستان شد و اظهار کرد: منابع ملی و زمین‌های مسیر قاضی‌آباد شهرستان مهاباد و حاشیه سد مهاباد در خطر هستند و نیازمند پیگیری پرونده‌های زمین‌خواری و حراست بیشتر می‌باشد.

مجید پاتو در ادامه از تشکیل 45 پرونده رفع تصرف منابع طبیعی از متخلفین این شهرستان خبر داد و گفت: در سال گذشته 836 هکتار از منابع طبیعی طبیعی این شهرستان رفع تصرف شده است.

وی اضافه کرد: در سال جاری نیز 33 فقره رفع تصرف برای آزادسازی 558 هکتار از اراضی ملی این شهرستان تشکیل شده است.

مجید پاتو در ادامه با اشاره به توقیف 2 محموله چوب درختان جنگلی در یکی از محورهای مواصلاتی این شهرستان اظهار کرد: ۲ محموله چوب که از نوع «بید» از گونه‌های ممنوع القطع بود، با وزن بیش از هفت تُن با استفاده از ۲ دستگاه خودرو در حال انتقال به شهرستان‌های همجوار توقیف شد و رانندگان این ۲ خودرو با تشکیل پرونده به مراجع قضایی شهرستان معرفی شدند.

وی افزود: از ابتدای سالجاری 6 فقره پرونده قطع درخت و توقیف محموله چوب قاچاق در این شهرستان با حجم 13 تن تشکیل شده است.

پاتو تصریح کرد: در سال گذشته نیز 18 فقره پرونده با حجم 40 تن چوب قاچاق در این شهرستان تشکیل شده است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد