تاريخ: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد ساعت ۱۸:۵۲ بازدید: 290      نظرات: 0      کد مطلب: 14879

۴ محوطه تاریخی بوکان برای ثبت ملی معرفی شد


به گزارش هاژه به نقل از ایرنا، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: پرونده‌های چهار اثر تاریخی این شهرستان برای ثبت در فهرست آثار ملی به دفتر حفظ و احیای آثار طبیعی و تاریخی وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است.

عبیدالله سرخ‌آبی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این آثار شامل «تپه‌اسکندری»، «تپه خاتون‌زهرا»، «تپه قلعه اربنوس» و «تپه یکشوه» است.
وی ادامه داد: خانه اربابی «ینگی‌کند» واقع در روستایی به همین نام از توابع بخش مرکزی  و مقبره «شیخ‌صوفی» واقع در روستای «علی کند» از توابع بخش سیمینه این شهرستان نیز در ماه گذشته ثبت ملی شده بود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد آثار ثبت ملی شده بوکان ۹۴ مورد است، اظهار امیدواری کرد که این تعداد امسال افزایش داشته و از دخل و تصرف غیرقانونی در آنها جلوگیری شود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان اضافه کرد: در این شهرستان ۱۶۰ پروانه تولید انفرادی در رشته‌های گلیم‌بافی، سفالگری، چاقوسازی، ساخت سازهای سنتی، گیوه بافی، دوخت لباس‌های محلی، منبت، معرق، بافتنی سنتی، چرم دوزی، کاشی هفت رنگ و تذهیب صادر شده است.
بوکان دارای آثار و ابنیه های باستانی و تاریخی و مذهبی متعددی همچون قلعه سردار، مسجد جامع، گنبد سردار، مسجد حمامیان، زندان آغجیوان، تپه سماقان، تپه قلاچی و قراوه حاج شیخ گل، پیرمحمد، پیر اسماعیل و خانقاه زنبیل است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد