تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ساعت ۱۸:۳۲ بازدید: 3310      نظرات: 2      کد مطلب: 14762

آمار مبتلایان به کرونا در مهاباد؛ نامفهوم، دست‌نیافتنی


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، درحالیکه اطلاع رسانی شفاف و دقیق یکی از محرک‌های رعایت فاصله گذاری اجتماعی است، آمار مبتلایان به کرونا به تفکیک و بصورت کامل در شهرستان مهاباد، برای خبرنگاران دست نیافتنی شده است.

آخرین آمار مبتلایان به مهاباد با روندی بسیار صعودی و نگران کننده به عدد 302 رسیده و آمار مراجعات و بستری‌های در بیمارستان مهاباد از 400 نفر فراتر رفته است.

آخرین آمارهای غیر رسمی حاکی از بستری نزدیک به 30 نفر در بیمارستان مهاباد است که تاکنون تعداد مبتلایان و وضعیت آنها اعلام نشده است.

آخرین اخبار قربانیان ویروس کرونا در مهاباد 20 نفر اعلام شده که احتمال افزایش آنها با توجه به عدم رسانه‌ای کردن اطلاعات دقیق و شفاف در هفته گذشته دور از انتظار نیست.  

عدم اطلاع رسانی و انتشار دقیق آمار در شهرستان مهاباد درحالی صورت می‌گیرد که ستاد مقابله با کرونا در شهرهای همجوار  آمار مبتلایان و آخرین وضعیت را روزانه اعلام می‌کند و نتایج مثبتی ازجمله افزایش خودمراقبتی شهروندان و کاهش آمار مبتلایان را بدنبال داشته است.

انتشار آمار بسیار کلی از ابتدای شیوع تاکنون از سوی دانشگاه علوم پزشکی و توجیه شبکه بهداشت و درمان مهاباد مبنی بر عدم انتشار آمار از سوی شهرستان و تکیه بر داده‌هایی که از سوی رییس دانشگاه علوم پزشکی اعلام می‌شود بیش از پیش اطلاع رسانی در زمینه شیوع ویروس کرونا را با مشکل مواجه کرده است.

در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها بدلیل عدم همخوانی آمار و اطلاعات و آنچه کاهش آمار مبتلایان شهرستان اعلام شده از پوشش اخبار مربوط به کرونا در مهاباد خودداری کردند اما بار دیگر برای دسترسی حداقلی شهروندان به اطلاعات پوشش اخبار در این زمینه را از سر گرفتند.

عدم اطلاع رسانی شفاف در خصوص آمار مبتلایان به کرونا و دسته بندی رسانه‌ها به خودی و غیرخودی تنها به عدم خبر رسانی از یک رسانه و بایکوت خبر در سایر رسانه‌ها خلاصه نمی‌شود بلکه عدم رعایت دستورالعمل‌ها و فروکش خودمراقبتی از شهروندان ناشی از عدم رسانه‌ای کردن آمار و گردش آزادانه اطلاعات است.

به نظر می‌رسد مسوولان ستاد مقابله با کرونا و شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد گزارش‌های خبری بدون آمار را از رسانه‌ها خواستارند تا شهروندان ضمن عدم بی اطلاعی از اطلاعات دقیق و شفاف به دستورالعمل‌های مقابله با کرونا پایبند باشند و رسانه‌ها نیز در نقش روابط عمومی ادارات شهرستان و ستاد مقابله با کرونا ظاهر شوند و تنها در مواردی که ستاد دچار ضعف اجرایی و مدیریتی می‌شود وارد عرصه شوند و بعد از آن دوباره کنار گذاشته شوند.

عدم اطلاع رسانی شفاف و عدم همکاری با رسانه‌ها به معنای دوری از نقد و مدیریت در جزیره امن نیست و نقد عملکردهای ستاد مقابله با کرونا، استفاده ابزاری از رسانه‌ها در بحران و کنار زدن آنها در بعد از بحران و همچنین آثار عدم اطلاع رسانی شفاف و دقیق در زمینه تعداد مبتلایان در شهر مهاباد از دید رسانه‌های شهرستان و نخبگان دور نخواهد ماند و مورد نقد و بررسی خواهد گرفت.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

اسداردشیری ۱۳۹۹/۲/۲۴
باسلام مسولین محترم خواهشنا تا اطلاع ثانوی مکاتهای مر تردد را تعطیل نماید امار داره روز بروز افزایش میابددراینده کی جوابگوس اقای شجاعی فرناندار محترم لطفا جدی بگیرید
3
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۹/۲/۲۴
باید تا سه ماه قرنطینه بشن ولا

نظر خود را براي ما ارسال كنيد