تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ساعت ۱۲:۴۳ بازدید: 598      نظرات: 0      کد مطلب: 14686

سنگ نبشته تاریخی در طاق‌بستان کشف شد


به گزارش هاژه به نقل از ایرنا، مدیر مجموعه تاریخی و فرهنگی طاق‌بستان گفت: سنگ نبشته‌ای از سوی فردی که ادعا می‌کرد در خانه او پیدا شده به پایگاه طاق بستان تحویل داده شد.

ملیحه مهدی‌آبادی در گفت وگو با ایرنا، اظهارداشت: یکی از اهالی طاق‌بستان کرمانشاه با خرید خانه‌ای جدید با سنگ نوشته‌ای در طبقه پایین خانه مواجه می‌شود که با گزارشِ یکی از مردم منطقه هم ‌اکنون به این پایگاه انتقال داده شده است.
او با بیان این‌ که این سنگ نوشته تزئینی و به خط کوفی و احتمالا متعلق به قرن ششم هجری است، ادامه داد: هر چند این سنگ نوشته به مرور زمان دچار فرسایش شده است، اما در اختیار کارشناسان قرار می‌گیرد تا بررسی و خوانده و در نهایت متن آن ارایه شود.
مهدی آبادی اظهار داشت: چند سال پیش نیز در حین حفاری برای گازرسانی آثاری از دوره ساسانی در این محله کشف شد. 
او خاطرنشان کرد: این شواهد نشانگر آن است که روستای قدیمی طاق بستان بر روی عرصه تاریخی از دوره ساسانی تا دوران اسلامی  قرار دارد و گسترش و ساخت و ساز در این منطقه باید ممنوع شود. 
وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.
طاق‌بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نوشته‌های دورهٔ ساسانی است که در در شمال غربی شهر کرمانشاه و در غرب ایران واقع شده ‌است.
این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده ‌است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنهٔ تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای و مراسم شکار گراز توسط سوارکاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در آن حک شده ‌است.
وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردش گاهی زیبا تبدیل کرده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده‌ است.
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد