تاريخ: ۱۳۹۹ يکشنبه ۷ ارديبهشت ساعت ۹:۲۸ بازدید: 1346      نظرات: 0      کد مطلب: 14568

ما و منابع طبیعی: سیر صعودی جنگل کاری در شهرستان مهاباد

جمال فیروزی


امروزه بحث منابع طبیعی از جمله مسائلی است که در بسیاری از محافل علمی جهان و حتی مجلات و روزنامه ها به وفور دیده می شود و در اکثر موارد هشدارها جدی و در مورد تخریب منابع طبیعی و محیط زیست و به خطر افتادن قابلیت سکونت کره زمین است.  
جنگل مادر چشمه ها و رودخانه هاست. با روندی که از سالها قبل در مورد قطع درختان در جنگل های شمال و سایر نقاط کشور وجود داشته اکنون شاهد سیلاب های خطر ساز در اکثر مناطق کشور هستیم.  
مقوله ترویج فرهنگ منابع طبیعی زیست محیطی در شهرستان مهاباد اخیرا با عملیاتی شدن بیش از 110 هکتار از حاشیه سد مهاباد به عنوان پروژه آبخیزداری رنگ و بویی  به خود گرفته است مشارکت آحاد مردم مهاباد در احیاء عرصه های ملی می تواند سهمی در ترویج و مشارکت طرح های منابع طبیعی داشته باشد. مقوله ای که اخیرا در شهرستان مهاباد به وفور دیده می شود ناشی از ترویج و آموزش فرهنگ منابع طبیعی توسط مسئولان منابع طبیعی بوده که جزء اقدامات موثر و به روز منابع طبیعی شهرستان مهاباد می باشد. 
رفع تصرف 850 هکتار از متخلفان طبیعت و توسعه مدیریت مراتع که منجر به جریمه و خسارت از متهمان عرصه منابع طبیعی  شده و ایجاد دهها پنل خورشیدی در روستاهای شهرستان مهاباد و دهها اقدام موثر دیگر.... اقداماتی هستند که اخیرا پررنگ بوده است. دیدگاه مسئولان منابع طبیعی به حمایت و نگهداری از منابع طبیعی یک دیدگاه علمی بوده که نتایج آن برای همیشه در ذهن ها ماندگار خواهد ماند. ما حافظان منابع طبیعی از مدیریت محترم منابع طبیعی شهرستان مهاباد به خاطر توسعه و حفاظت و نگهداری منابع طبیعی نهایت قدرانی و سپاس فراوان داریم. از پرسنل منابع طبیعی که نهایت تلاش و کوشش شبانه روزی در حمایت و نگهداری منابع طبیعی دارند سپاسگزاریم.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد