تاريخ: ۱۳۹۹ جمعه ۵ ارديبهشت ساعت ۲۳:۱ بازدید: 2588      نظرات: 0      کد مطلب: 14564

آینده ی بورس چه خواهد شد؟؟

دکتر امیر حسین زاده(مدرس دانشگاه در رشته ی حسابداری ، مدیر کارگزاری بورس آتی ساز بازار شعبه مهاباد)


 
بورس، رویای مردم 
بورس، برگ برنده سیاسی-اقتصادی!
تنور داغ بورس در مناظره های انتخاباتی بعدی
شاید کمتر فرد بورسی فکر می کرد روزی رییس جمهور کشور در خصوص آمار مشارکت کنندگان در عرضه اولیه صحبتی بکند و با افتخار آن را اعلام کند!
 شاید کمتر کسی فکر می کرد رییس بانک مرکزی، نقدینگی را به سمت بورس هدایت کند. 
  شاید کمتر کسی فکر می کرد مردم  سکه و طلا و ارز بفروشند و سرمایه خود را  وارد بورس کنند. اما این اتفاق افتاد و بورس مورد توجه و اقبال عمومی قرار گرفته است.
  اما به راستی آینده بورس چه خواهد شد؟ 
 سوالی که همه به دنبال پاسخ به آن،هستند. اینکه همه ما به دنبال اهداف عددی شاخص هستیم، ما را از اصلِ موضوع توسعه ی افقی بازار سرمایه باز می دارد. 
 اکنون دیگر عددِ شاخص بورس مهم نیست، مهم توسعه بورس و تبدیل شدن آن به یک "موضوع عمومی" به جای یک "موضوع تخصصی" است. آرام آرام دیگر همه بورس را می فهمند، افرادی که دنبال خرید بورس بودند کاهش یافته و مردم دنبال خرید سهم هستند. بازار سرمایه پوست اندازی کرده است و تا سالها همچنان مورد توجه خواهد بود. عدد شاخص را فراموش کنیم و خود را آماده بزرگتر شدن بازار کنیم. زیرساختهای آموزشی را توسعه دهیم. فرآیند الکترونیکی شدن و سرعت ورود افراد  به بورس را بیشتر کنیم، هسته معاملات را ارتقا دهیم. حالا که مردم آمده اند ورود شرکتها را هم راحتتر کنیم، حالا دیگر  باید آرزوی هر کارآفرین این باشد که روزی شرکت خود را وارد بورس کند، بورس را تبدیل به رویای جوانان و کارآفرینان کنیم. 
 منتظر ریزش بورس نباشید، این اتفاق به معنای ریزش شدید بازار شاید دیگر به این زودیها اتفاق نیفتد، بازار همیشه دوره رونق و رکود دارد و این جزو ذات این بازار و لازمه رشد آن است. اینکه یکسری سهم های کوچک  حبابی باشند چیز جدیدی نیست. در بازار چند سال پیش و حتی سالهای قبل تر هم این موضوع وجود داشته است. در هر دوره ای از بورس، شما می توانید تعدادی سهام حبابی پیدا کنید!
 در حال حاضر بورس از یک بازار کوچک به یک بازار تاثیر گذار در کشور تبدیل شده  است. تورم را کنترل می کند، بازارهای موازی دیگر را تعدیل کرده است مردم را از تب و تاب چک کردن قیمتِ دلار و سکه  منصرف کرده و تا پایان دوره دولت فعلی به نقطه طلایی از منظر آگاهی عمومی خواهد رسید.
 اما آیا این پایان راه است؟
 به نظر من بورس معادلات سیاسی را هم تغییر خواهد داد.  باید منتظر وعده های بورسی نامزدهای انتخاباتی در سال آینده باشید، رضایت عمومی از بورس در پایان دولت آقای روحانی در سطح بالایی وجود خواهد داشت که باعث تغییر معادلات سیاسی داخلی در کشور خواهد شد و حتی می تواند در روابط ما با دنیا نیز تاثیر گذار باشد. دولتمردان بعدی، شعار بورس و ثروتمند شدن ایرانیها را سرلوحه برنامه های انتخاباتی خود قرار خواهند داد، یارانه نقدی  که یک ابزار  بود، کارکرد خود را کاملا از دست خواهد داد، حالا که فروش نفت کاهش پیدا کرده و بورس به کمک دولت آمده است و دولت همه بازارهای دیگر را به نفع بورس با سختگیری روبرو کرده است، به نظر شما آیا این جرقه فکری در تیم اقتصادی دولت زده نشده است که اگر اوضاع سیاسی و روابط ما با دنیا بهتر شود بورس ما چه خواهد شد؟
 به جای تمرکز بر فروش نفت، سرمایه گذاران را در فضای اعتماد به کشور بیاوریم، بورس را رونق ببخشیم، کار آفرینی را تقویت کنیم، سهام شرکتها را در بورسهای بین المللی پذیرش کنیم و ما هم واگن بورس تهران را به قطار بین المللی بورسهای دنیا وصل کنیم تا کل اقتصاد مملکت را با رشد همراه کند.
 شاید به نظر شما این یک حدس خوش بینانه باشد اما به یاد داشته باشید اگر یکی دو سال پیش ما صحبت از شاخص ۷۰۰ هزار واحدی می کردیم، صحبت از  شرکت بیش از ۲ میلیون نفر درعرضه اولیه می کردیم و حجم معاملات ۱۵ هزار میلیارد تومانی در روز را به عنوان هدف دو سال بعد عنوان می کردیم این صحبتها هم یک خوش خیالی تصور می شد،
بورس فقط عدد شاخص نیست که هر روز نظاره گر کاهش و یا افزایش آن باشیم، به زودی بورس  تبدیل به یک پایگاه قدرتمند سیاسی خواهد شد که  معادلات سیاسی -اقتصادی را درسطح داخلی و بین المللی تغییرخواهد داد .به تدریج شاهد صحبتهای بیشتری از بورس در مقامات بالاتر مدیریتی و حکومتی کشور خواهیم بود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد