تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ فروردين ساعت ۱۵:۳۴ بازدید: 1415      نظرات: 0      کد مطلب: 14426

مناطق حاشیه شهر تهدیدی بزرگ برای شیوع گسترده مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، منشاء ورود ویروس کرونا و نحوه انتشار آن به شهرها، بدلیل حجم بالای خبرها و آمار مبتلایان از چشم شهروندان پنهان مانده اما تداوم رعایت نکردن دستورالعمل‌های ویژه و شیوع آن به حاشیه و روستاهای حومه به تهدیدی بزرگ برای شیوع گسترده این ویروس تبدیل شده است.
 
گزارش‌ها و بررسی‌های هاژه از آمار و محل سکونت مبتلایان در شهر مهاباد حاکی از آن است که این ویروس توسط اعضای خانواده‌هایی که در خارج از مهاباد به تحصیل، کار  و ... در کلان شهرها اقامت داشته‌اند به شهر مهاباد وارد شده است.
اولین مبتلایان و درصد بالایی از مبتلایان و افراد مشکوک به کرونا در بیمارستان مهاباد از اقشار متوسط به بالا و در منطقه‌های مرفه نشین شهر سکونت دارند.
مراودات، مهمانی و سفر اقشار مرفه مهاباد با شهروندان شهرهای بزرگ کشور موجب شده تعدادی از مبتلایان به کرونا در مهاباد بدلیل سفر به شهرهای آلوده و یا اقامت مهمان‌هایی از شهرهای آلوده که عمدتا کلان‌شهر می‌باشند به این ویروس مبتلا شوند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد خانواده‌های اقشار مرفه در شهرستان مهاباد کم جمعیت و عمدتا در مرکز شهر و مناطقی سکونت دارند که تراکم جمعیتی در آنها بسیار کم است، همچنین مراودات و مراجعات کمتری به مرکز شهر دارند و بر اساس این دلایل و اقدامات گسترده پیشگیرانه در شهرستان در مقایسه با سایر شهرهای همجوار موجب شده آمار مبتلایان در مهاباد همواره کمتر از سایر شهرها باشد، اما افزایش مبتلایان در شهرستان و شیوع آن به مناطق حاشیه شهر و روستاهای پرجمعیت مهاباد زنگ خطری است که بیش از پیش باید به آن توجه کرد.
تراکم بالای جمعیتی، پرجمعیت بودن خانواده‌ها، افزایش مراجعات و مراودات با همسایگان و مرکز شهر، تهیه مایحتاج روزمره از دوره‌گردها، اجتماعات انسانی در میادین و برخی رفتارهای مخصوص این منطقه از مواردی است که باید جدی گرفته شود، چراکه شیوع این ویروس به مناطق حاشیه کنترل را بسیار مشکل و آمار مبتلایان را بصورت فزاینده‌ای افزایش خواهد داد.
گزارش‌های میدانی هاژه نشان داده که تجمع‌های انسانی و عدم رعایت نکات بهداشتی و دستورالعمل‌های ویژه مقابله با کرونا در مناطق پرتراکم شهر مهاباد شامل، پشت تپ، میدان ساعت، زمینهای‌شهرداری، کوی دانشگاه، و  شهرها و روستاهای اقماری و پرجمعیت شهر مهاباد شامل شهر گوک تپه و خلیفان و روستاهای سیدآباد، خانگی، وسوکند و حمزه‌آباد رعایت نمی‌گردد.
ثبت یک مبتلای مثبت در مناطق حاشیه‌ای شهر مهاباد ممکن است کنترل این ویروس در شهرستان را به چالش جدی روبرو کند و ادامه روند وضعیت شهر مهاباد از نظر آمار مبتلایان را وارد مرحله‌ جدیدی نماید که کنترل آن عملا غیر ممکن خواهد بود.
تردد خودروهای دوره‌گرد در مناطق حاشیه و تجمع‌های انسانی مانعی جدی برای اجرای قرنطینه در محلات است و از سویی دیگر مراجعات به بیرون از خانه و تردد در مرکز شهر  باعث شده انجام ضدعفونی و گندزادیی در محیط شهری نیز تنها چند ساعت موثر باشد و دوباره نیازمند ضدعفونی باشد.
شیوع بالای کرونا و کمبود سرانه‌های بهداشتی و درمانی، بسیاری از شهرهای پیشرفته جهان در چین، ایتالیا و کشور فلج کرده و در صورت شیوع ویورس کرونا از محله‌های مرکز شهر و مرفه نشین به مناطق حاشیه‌ای و پرجمعیت موج دوم کرونا درمهاباد را به مراتب گسترده‌تر و فراگیرتر خواهد کرد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد