تاريخ: ۱۳۹۹ شنبه ۲ فروردين ساعت ۲۱:۴۸ بازدید: 513      نظرات: 0      کد مطلب: 14413

دور کاری روشی موثر برای مبارزه با کرونا

اردلان فاروقی


در اوایل  دهه 1970 با توسعه امکانات مخابراتی مقوله ای که امروزه به دور-کاری remote work معروف است، هویت یافت. و امروزه شاهد آن هستیم که شرکت های بزرگی همچون جی سی پنی و ای بی ام و بسیاری از | فریلنسر | ها( یک نفر، بدون اینکه به سازمان یا کسب و کار مشخص متعهد شود،فعالیت حرفه ای خود را انجام می دهد) از این مقوله پیروی می‌کنند .برخی از مزایای دور-کاری صرفه جویی در زمان و انرژی و اجاره محل کار وسیع ،کاهش رفت و آمد های کاری غیر ضرور و عدم برتری افراد به دلیل موقعیت جغرافیایی است؛ و جالب آنکه در یک نظرخواهی 77% از کارکنان در زمان دور کاری راندمان بهتر و 30%  کار موظف را در مدت کمتری انجام داده و 23% هم دور کاری را به کار در شرکت و اداره ترجیح داده اند.
برخی از مشاغلی که  می توانند از مقوله دور کاری استفاده کنند به شرح زیر است:
صاحبین مشاغل اینترنتی،معلمین و اساتید،مترجمی،حسابدار،طراح وب،مشاور،روزنامه نگار و بسیاری دیگر از مشاغل.
و اما امروزه با شیوع ویروس جهانی کرونا بعضی از سازمان های کشور همچون : شاتل موبایل،روزنامه  شرق،فرادرس و ... ترتیبی داده اند تا کارمندان در خانه به کار های سازمان بپردازند که  هم ریسک  ابتلای نیروی انسانی به این بیماری کاهش پیدا کند و در عین حال مشتریان نیاز خدمات را به طور پیوسته دریافت کنند.
 و اما هدف اصلی ما در این مقاله ارائه اصول و قواعد دورکاری به خوانندگان این مطلب می باشد زیرا عدم رعایت اصول آن ممکن است سبب مشکلاتی در بین اعضای خانواده و کاهش کارایی کاری ما بشود.
در مرحله اول باید برای انجام کارهایمان در خانه طبق شرایط و نوع کارمان برنامه ریزی کنیم سپس ابزار و لوازم مورد نیاز مورد نیاز کارمان را تهیه کنیم(ترجیحا از ابزار و وسایل منزل استفاده نشود  و محیطی مشخص در خانه برای کار تعیین کنیم که باعث مزاحمت برای دیگر اعضای خانواده نشود و بر  کارایی ما هم  نکاهد همچنین  پوشیدن لباس مناسب محیط کار باعث حفظ ادب و احترام در مکالمات کاری می شود همچنین برای مکالمه ترجیحا از هدست استفاده شود همچنین برای جلسات آنلاین و گفتگو های گروهی و اشتراک گذاری فایل ها می‌توان از نرم افزارهایی همچون Skype، Whatsapp Group Call،slack،google drive،drop  box استفاده کرد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد