تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ اسفند ساعت ۱۲:۴۹ بازدید: 536      نظرات: 2      کد مطلب: 14319
شهروندان مراقب باشد

تعطیلی مدارس و بازار فرصتی برای سفر و مهمانی نیست


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، درحالیکه شیوع ویروس کرونا فعالیت بازاریان و مدارس بسیاری از شهرهای کشور را به تعطیلی کشانده ، اما برخی افراد آن را فرصتی برای سفر و مهمانی می‌دانند.

بدنبال شیوع کرونا در کشور نزدیک به 30 استان با آن درگیر هستند و دولت نیز برای جلوگیری از شیوع این ویروس ابتدا مدارس چند شهر را تعطیل و بعد از آن مدارس کشور را تا پایان سال اعلام کرد.

یکی از بهترین شیوه‌های پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا قرنطینه خانگی و عدم حضور در اجتماع است و برهیمن اساس مدارس کشور و بازار بسیاری از شهرها تعطیل شده است.

دوره کمون یا پنهان ویروس کرونا 3 الی 18 روز زمان می‌برد و میزان شیوع و انتقال آن از فردی به فرد دیگر کمتر از 3 درصد است که می‌توان آن را یک نقطه قوت حساب کرد.

با درنظر گرفتن اولین مورد مثبت ویروس کرونا در قم و محاسبه تاریخ آن، وزارت بهداشت و درمان کشور این هفته و هفته آینده را پیک بروز علایم و در نتیجه آن شیوع ویروس اعلام کرده است، لذا تعطیلی مدارس در راستای اجرای قرنطینه خانگی و عدم حضور اعضای خانواده در محل‌های پرجمعیت تا پایان سال جاری تمدید شد.

به این حال کم نیستند افرادی که بدون توجه به شرایط خاص خویشاوندان و دوستان خود را از سراسر کشور به منزل خود دعوت می‌کنند و یا تعطیلی بازار و مدارس را فرصتی غنی برای سفر می‌دانند.

شیوع ویروس کرونا در مقایسه با سایر ویروس‌ها با توجه به مقاومت و ماندگاری بر سطوح احتمال مبتلا شدن افراد را افزایش می‌دهد.

ویروس کرونا اگرچه در چین ابتدا شیوع پیدا کرد و پیش بینی می‌شد همانند سایر اپیدمی‌های خطرناک بخش بزرگی از مردم شهرها را قربانی کند اما نظم به اجبار یا اختیاری حاکم در شهرها مانع از افزایش شمار قربانیان شد و اکنون خبرهایی از تعطیلی بیمارستان‌های صحرایی و فروکش کردن بیماری به گوش می‌رسد اما شیوع آن در کشور ایران بسیار متفاوت است.

کرونا در کشور ایران از همان ابتدا با جدی نگرفتن شهروندان شیوع پیدا کرد و علی‌رغم توصیه و هشدارهای جدی پزشکان سفر به  شمال کشور و مهمانی‌ها در برنامه بسیاری از خانواده‌ها قرار گفت و روزانه شاهد تردد و حضور افراد در بازار، میادین و مناطق تفریحی و گردشگری هستیم.

وزارت بهداشت 4 گروه سنی سالمندان، مادران باردار، کودکان و افرادی که بیماری‌های پیش زمینه‌ای دارند را جزو گروه‌های پر خطر اعلام کرده است، با این حال روزانه تردد افراد در شهر زنگ خطری بزرگ است که نتایج فاجعه بار آن در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

تعداد بیماران شناسایی شده مبتلا به کرونا در کشور به 8042 نفر رسیده و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به 291 مورد رسیده است.

درحال حاضر 8 شهروند مهابادی در بخش ایزوله بیمارستان بستری هستند و 3 مورد مثبت به ثبت رسیده که 2 نفز از آنها عضو یک خانواده هستند، اگر وضعیت به این شیوه ادامه یابد در روزهای آینده شاهد شیوع گسترده آن خواهیم بود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۱۲/۲۲
بااین کار همه ما مثل قضیه قایقی که بخاطر یک نفر همه درآب غرق شدن میوفتیم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

خانم رستمی ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
حق باشماست اشما ممنونم که از مردم خواهش کنید به منزل یک دیگر نرون

نظر خود را براي ما ارسال كنيد