تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۸ بهمن ساعت ۱۸:۴۴ بازدید: 463      نظرات: 0      کد مطلب: 14167

کارگروه میراث فرهنگی مهاباد تشکیل جلسه داد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، کارگروه میراث فرهنگی شهرستان مهاباد با حضور معاون میراث فرهنگی صنایع دستی و میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی تشکیل جلسه داد.
حسن سپهرفر معاون ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: بیش از 1 هزار 640 اثر تاریخی در سطح استان آذربایجان غربی به ثبت ملی رسیده که از این تعداد 2 اثر تخت سلیمان و قره کلیسا ثبت جهانی شده اند.
وی افزود: 37 اثر ناملموس  نیز در سطح استان آذربایجان غربی به ثبت رسیده، همچنین 12 اثر از شهرستان مهاباد نیز ثبت ملی شده است.
سپهر فر با اشاره به تأمین بخشی از اعتبار تعیین حریم آثار و ابنیه تاریخی تصریح کرد: با صدور مجوز در روزهای آتی تعیین حریم تپه شایگان شروع خواهد شد.
وی اضافه کرد: در سال 98 در حوزه میراث ناملموس 4 اثر از استان آذربایجان غربی به ثبت رسیده که یک مورد آن شامل بازی جورابین است.
معاون توسعه و برنامه ریزی شهرستان مهاباد در ادامه از تعیین حریم محدوده‌های تاریخی سطح شهرستان خبر داد و گقت: این امر با هدف حفظ آثار و برنامه ریزی برای جذب گردشگر در قالب سایت موزه و تعیین حریم و ... صورت خواهد گرفت.
خشایار صنعتی افزود: در بخشی از محدوده‌های تاریخی این شهرستان تعرضاتی صورت گرفته و تلاش بر این است که از طریق سازمان‌های متولی صدور سند برای حفظ آنها انجام شود.
وی تصریح کرد: در مواردی که سند بنام افراد صادر شده از طریق ادارات متولی درتلاش هستیم تا ابطال سند برای آنها انجام شود.
غلامرضا عبده رییس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی مهاباد از مرمت 3 اثر تاریخی با اعتباری بالغ بر 200 میلیون تومان در این شهرستان خبر داد و گفت: انجام بخشی از مرمت مسجد سویناس با اعتبار 108 میلیون تومان، مرمت اثر کوخ کورتک در روستای کانی سفید با اعتباری بالغ بر 90 میلیون تومان و مرمت سر در راسته قصابان با اعتبار 9 میلیون تومان در سال‌جاری صورت گرفته است.
از حاشیه‌های این جلسه تأخیر 40 دقیقه‌ای در برگزاری جلسه، خاموش بودن سیستم گرمایشی و سرمای هوا در اتاق جلسات، عدم حضور شهردار و شورای اسلامی شهر مهاباد بود که به عنوان یکی از متولیان امور حضور آنها در این جلسه الزامی بود.
به گزارش هاژه، از ماه‌ها قبل شورای اسلامی شهرستان مهاباد درهای جلسات خود را بر روی خبرنگاران بسته‌اند و تمامی جلسات خود را پشت درهای بسته برگزار می‌کنند و نه تنها شهروندان بلکه بسیاری از خبرنگاران نیز از عملکرد شورای شهر و شهرداری مهاباد بی‌خبرند.
در روزهای گذشته نیز مسوولان شهرستان در جلسات مختلف از عدم حضور شهردار مهاباد در جلسات انتقاد کرده‌اند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد