تاريخ: ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن ساعت ۱۸:۲۱ بازدید: 467      نظرات: 0      کد مطلب: 14158

افزایش 13 درصدی اقامت گردشگران در آذربایجان غربی


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی از افزایش 13 درصدی اقامت گردشگران در مراکز اقامتی این استان خبر داد.

خلیل جباری در حاشیه جلسه هماهنگی برای برگزاری جشنواره فرهنگی در مهاباد در گفتگو با خبرنگار هازه اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 1 میلیون و 244 هزار و 117 نفر در مراکز اقامتی استان شامل هتل‌ها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها و مراکز اقامتی بوم گردی در روستا اقامت داشته‌اند که نسبت به سال گذشته افزایش 13 درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: در این مدت 390 هزار گردشگر در هتل‌ها اقامت کرده‌اند که در مقایسه با سال گذشته افزایش 28 درصدی را نشان می‌دهد.

جباری تصریح کرد: تعداد واحدهای بوم گردی استان آذربایجان غربی از 5 واحد در سال 97 به 26 واحد در سال 98 افزایش یافته و 15 هزار و 200 گردشگر در آن اقامت داشته‌اند که نظیر این آمار در سال گذشته 1هزار و 650 نفر بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی در ادامه از برگزاری مراسم نوروزگاه در 30 مکان این استان برگزار می‌شود و در کنار آن با همکاری سازمان‌های مردم نهاد و ذینفعان حووزه گردشگری، جشنواره‌ای بزرگ در سطح منطقه ای و ملی متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم شهرستان برگزار می ‌گردد که نقطه شروعی برای استمرار و برگزاری هرساله آن در سال‌های آتی است.

وی افزود: توسعه گردشگری در غرب کشور در دستور کار قرار دارد و علی رغم دارا بودن بیشترین آثار گردشگری و میراث جهانی در غرب کشور بیشتر مسافران و گردشگران شمال، جنوب و یا شرق کشور را انتهخاب می‌کنند، لذا شناساندن منطقه و برگزاری مراسمات با ویژگی های متفاوت و منحصربفرد منطقه یکی از مواردی است که در دستور کار قرار گرفته است.

جباری تصریح کرد: مهاباد بعد از مرکز استان بیشترین میزان جذب گردشگر در استان را داشته و با دارا بودن جاذبه‌های مختلف و متنوع توان افزایش آمار ورد گردشگران را خواهد داشت.

ایرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز در این مراسم اظهار کرد: در سال‌های گذشته سازمان‌های مردم نهاد و گرو‌های فعال هنری و فرهنگی جشنواره‌های متنوع و بزرگی را برگزار کرده و در فستیوال هه لپه رکی که توسط انجمن زاگروس مهاباد برگزار گردید مهمانانی از 4 استان کشور در این جشنواره حضور داشتند.

وی افزود: در روزهای آتی جلسه ای با حضور نخبگان فرهنگی و هنری و سازمکان‌های مردم نهاد برگزار خواهد شد و در آن بر جشنواره‌ای کاملا بومی و منحصربفرد توافق خواهد شد که علاوه بر افزایش جذب گردشگر در تقوم مراسمات میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز ثبت شود.

سیامند جوانبخت رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهاباد نیز در ادامه موسیقی اصیل منطقه را یکی از جاذبه‌های منحصربفرد شهرستان مهاباد معرفی کرد و گفت: اگرچه رقابت با شهرهای بزرگ کشور برای جذب گردشگر کمی سخت به نظر می‌رسد اما استفاده از این ویژگی منحصر بفرد می‌تواند گردشگران را جذب نماید.

وی افزود: نوازندگی شمشال و بیت و حیران از جمله مواردی است که نظیر آنرا بغیر از شهرهای کوردنشین در سایر مناطق کشور نخواهیم دید. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد