تاريخ: ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن ساعت ۸:۳۸ بازدید: 1067      نظرات: 0      کد مطلب: 14155

فرهنگ بحران را تقویت نمائیم

قسیم خضری


عصر روز پنجشنبه همچنانکه رسانه های خبری اعلام نمودند مرز تمرچین ، جاده پیرانشهر - اشنویه و نقده - اشنویه کولاک بود و تردد ماشین ها به کندی و سختی انجام میگرفت بر حسب اتفاق من هم یکی از مسافرین پیرانشهر به طرف اشنویه بودم .
از دواب به طرف اشنویه جاده شرایط عادی نداشت و تا به طرف نالوس روانه می شدی شرایط نامساعد تر میشد. پیچ سربالایی محدوده معروف به کانی شیلان تا پائین تر از شهرک صنعتی نالوس  به دلیل توپوگرافی خاص وضعیت جاده بسیار وخیم و به قول مشهور از یخ زدگی چو شیشه بود کولاک بسیارشدید و افت دما و سردی هوا محسوس  بود.مسیر جاده در هردو طرف ترافیک سخت و سنگینی داشت.
از راهداری و پلیس راه خبری نبود و شرایط بحرانی حکم فرما بود گرفتارشدگان از هر صنف و جنس و رده سنی بودند در مجموع یک جامعه کوچک در جاده در معرض حادثه بود این شرایط ، معیار مناسبی برای سنجش رعایت میزان اصول و قوانین و نوعدوستی و حق و حقوق خود و سطح آگاهی جمعی  فراهم کرد .
باور و رفتار انسانها عملا از طریق مشاهده محک زده می شد. همانا که عمل تجلی گاه شعور و فرهنگ مردمان یک جامعه است. در شرایط بحرانی،عامل خطای انسانی در بروز حوادث کمتر از عوامل طبیعی نیست. متاسفانه دلیل اصلی ترافیک و انسداد جاده خود ما بودیم .
در نهایت تاثر و بدون توجه به قوانین رانندگی و حق تقدم و تاخر، با سبقت های غیر مجاز و خطرناک ،جاده مسدود شد وبخاطر رویارویی ماشین ها از هردو طرف نه تنها امکان تردداز بین رفت بلکه میزان انباشته شدن برف و یخ زدگی جاده فزونی یافت نکته قابل اشاره و تامل اینکه اگر  رانندگان محترم را به پرهیز از سبقت و رعایت قوانین فرا می خواندی عده ای با نوعی عصبانیت و پرخاشگری برخورد می نمودند.
ایجاد شرایط بحرانی بر اثر عوامل طبیعی ( سیل و زلزله و طوفان و آب و آتش ) و غیر طبیعی ( جنگ و درگیری) امری عادی است . اما مدیریت بحران درایت و آگاهی می طلبد تا با کمترین آسیب و زیان از شرایط بحرانی گذرکنیم . به یاد آن امداد گر ایرانی افتادم که هنگام سونامی ژاپن خبرنگار از وی سوال کرد وضعیت چگونه است گفت بسیار وخیم و خسارات بسیاری دیده اند. اما همه چی را دوباره از نو خواهند ساخت.
آنها مصمم و با اراده هستند وگفت که: در آن شرایط بحرانی به حال و روز خود گریه کردم از خود پرسیدم که آیا اگر این شرایط در کشور باستانی ما بوجود بیاید ما هم اینچنین با پشتکار و تلاش وصداقت  خواهیم بود؟لازم است که به خود آییم و پلیس رفتار و وجدان خود باشیم ودر هر شرایطی بهترین ها را برگزینیم و تاجایی که ممکن است منافع عمومی را بر سود شخصی ترجیح دهیم این امر ممکن نیست مگر آنکه آموزش و پرورش در تربیت افراد جامعه مسیر صحیح را انتخاب و مفاهیم حق و حقوق و مسئولیت پذیری ودرکل مدیریت بحران را تبیین و تفهیم و نهادینه کند، بطوریکه همه باهم برای همگان تلاش و کوشش نمائیم.
نویسنده مشهور و برنده جایزه صلح نوبل جان اشتاین بک در کتاب ماه پنهان است می گوید در جنگ جهانی دوم در جزیره دور افتاده از  دولت و نیروهای نظامی متفقین خبری نبود. اما هماهنگی و یکدلی و مسئولیت پذیری مردمان جزیره باعث شکست ارتش قدرتمند آلمان نازی شد......  ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد