تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۴ دي ساعت ۱۰:۴۵ بازدید: 946      نظرات: 0      کد مطلب: 14125

رسانه‌ها زبان گویای مردم باشند

فردین کمانگر/رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه‌های ایران


نوع بر خورد رسانه‌های کشور پیرامون برخورد موشک با هواپیمای مسافربری اوکراینی که در این سانحه ۱۷۶نفر جان خود را از دست دادند پرسش‌های متعددی را در ذهن‌ها پدید آورد که نشان از شلیک به اعتماد مردم بود.
شلیک موشک و اثابت آن  با هواپیمای مسافربری اوکراینی که بسیاری از نخبگان، که بخشی از سرمایه‌ی ملی ایران بودند جان خود را از دست دادند یکی از حوادث تلخی است که در تقویم کشور به ثبت رسید.
آنچه که بیش از همه چیز آزار دهنده است نوع نگاه و برخورد رسانه‌های داخلی با این حادثه بود که تا آخرین دقایق سعی در آن داشتند که دیگاه‌های مسئولان را پیرامون این حادثه را سقوط و حادثه‌ای عادی جلوه دهند و بجای حل مسئله، صورت مسئله را پاک می‌کردند.و آنچه بر خروجی بسیاری از روزنامه‌های ایران قرار گرفت گواهی بر این ادعاست که هنوز رسانه‌های ما نتوانسته‌اند زبان گویای مردم باشند.
در دنیای کنونی که سوشیال میدیا، نقش آفرینی می‌کند و با زندگی همگان عجین شده نمی‌توان واقعیت‌ها را پنهان کرد به قولی ماه پشت ابر نخواهد ماند. رسانه‌های مجازی و مطبوعات ما از ظرفیت‌های سوشیال‌ مدیا به خوبی استفاده نکردند و حتی از انتشار برخی داده‌ها که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد خودداری و حتی به عنوان سرنخ هم استفاده نکردند و طرح موضوع نشد و این نشان از آن دارد که خبرنگاران ما در تهیه گزارش‌های تحقیقی کمتر ورود می‌کنند و باید به دنبال چرایی آن گشت و شاید به دنبال سانسور و خودسانسوری در رسانه‌ها...
عدم ورود رسانه‌ها به این موضوع و انکار آن از سوی مسئولان و حتی رسانه‌ها، همانند تیری بود که به اعتماد مردم شلیک شد مردمی که در همه عرصه‌ها پای کار بودند اما اینچنین پاسخی شنیدن که التیام آن نیازمند گذر زمان است لذا ضروری است که امروز به آزادی بیان در رسانه‌ها بیش از پیش توجه شود.در ماده 19 اعلامیه حقوق بشر آ‌مده است: هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد. این حق شامل آزادی در داشتن عقاید بدون مداخله و مزاحمت و آزادی در طلب و کسب و نشر اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه‌ای و بدون ملاحظات مرزی است. مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی، یکی از انواع رسانه‌های جمعی مهم تلقی می‌شود و نقش بسزایی در ارتقای فرهنگ و ارتباطات دارد. مردم این حق را دارند که آزادانه سخن بگویند و بتوانند آزادانه از وقایع پیرامون خود به هر وسیله ممکن آگاهی پیدا کنند که مطبوعات به عنوان یک وسیله موثر در این زمینه باید استفاده شود و آزادی مطبوعات به عنوان یکی از شاخه‌های آزادی بیان باید مورد تاکید قرار بگیرد.
امروز کشور با مشکلات بسیاری مواجه است از یک سو تحریم‌های ظالمانه و از سوی دیگر مشکلات اقتصادی وبار اصلی هم بر دوش مردم کشور قرار گرفته است بنابراین صداقت در بیان و عمل می‌تواند مرهمی بر الام این مردم باشد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد